sobota
11. července 2020
svátek slaví Olga
Ze slavnostní předání cen, ležící Jan Pohribný, prezident APF ČR
© Ondřej KalmánNositelem titulu Osobnost české fotografie za rok 2019 je Libuše Jarcovjáková

ČR-PRAHA: Asociace profesionálních fotografů ČR udělila již posedmnácté prestižní ocenění Osobnost české fotografie. 30 let od Listopadu 1989 je bezesporu příležitost na malé ohlédnutí, co se nejen za tu dobu ve společnosti, politice či kultuře významného odehrálo, podařilo, ale také co možná nenaplnilo naše očekávání nebo nás dokonce zklamalo. Fotografie bývá chápána jako zrcadlo skutečnosti, jako důležitá součást naší paměti, ale i vizí, které nás mohou posouvat dál. Nejen k výročí Listopadu vznikla řada mimořádných výstav, knih a projektů, za kterými stojí naši přední fotografové, teoretici, galeristé, či nakladatelé. Těm je především určeno ocenění APF ČR Osobnost české fotografie, které Asociace již vloni rozšířila o podporu mladých tvůrců a ve spolupráci s OOA-S (Ochrannou organizací autorskou) udílí rovněž novou finančně dotovanou cenu určenou fotografům do 30 let.

Autor článku: 
TZ/jal

Na realizaci této v českém prostředí ojedinělé ceny se podílel především přípravný tým Osobnosti (Rudolf Jung a Jan Pohribný), správní rada APF, ale i mnozí teoretici, kurátoři, fotografové z řad APF i mimo ni. Na Osobnost české fotografie za rok 2019 bylo nominováno 18 významných fotografů / teoretiků fotografie. Na Osobnost české fotografie za dlouhodobý přínos bylo nominováno 15 významných fotografů / teoretiků fotografie. Do nové kategorie Osobnost mladé české fotografie – do 30 let přišlo 7 nominací. Do kategorie Fotografická publikace roku bylo nominováno 10 knih.

Jedenáctičlenná odborná porota pod předsednictvím zakladatele této ceny Viktora Fischera, ve složení Lubomir Kotek, Dana Kyndrová, Iva Nesvadbová, Marian Beneš, Martin Vybíral, Miloš Fic, Karel Cudlin, Jaroslav Prokop, Zbyněk Illek, Pavel Mára rozhodla o udělení cen Osobnosti následovně:

 

Nositelem titulu Osobnost české fotografie za rok 2019 je Libuše Jarcovjáková

Byla nominována Pavlem Márou a Michaelou Prach Kotrčkovou zejména za její samostatnou výstavou v rámci světově proslulého fotofestivalu Rencontres de la photographie v Arles ve Francii a zasloužené publicitě, která této výstavě byla doma i v zahraničí věnována.

 

Nositelem titulu Osobnost české fotografie 2019 – za dlouhodobý přínos fotografii je Zdeněk Lhoták

Byl nominován Josefem Mouchou, Markétou Luskačovou, Pavlem Márou, Vladimírem Birgusem, Jiřím Hankem, Vasilem Stankem, Václavem Podestátem, Jindříchem Štreitem, Michalem Janatou a Janem Pohribným.

 

Nositelem titulu Osobnost mladé české fotografie 2019 – do 30 let je Ondřej Durczak

Nominován Prof. Jindřichem Štreitem

 

2. místo v kategorii Osobnost mladé české fotografie 2019 – do 30 let získala Vladimíra Kotra

Byla nominována Centrem FotoŠkoda, Ditou Pepe, Martinem Faltejskem, Pavlem Márou, Janem Pohribným a Štěpánkou Stein.

 

3. místo v kategorii Osobnost mladé české fotografie 2019 – do 30 let získala Jana Habalová

Byla nominována Václavem Podestátem.

 

V kategorii Fotografická publikace roku 2019 byla protou oceněna kniha

Libuše Jarcovjákové: Evokativ

nominovali Michaela Prach Kotrčková, Jan Pohribný, Tomáš Pospěch

 

V roce 2003 se stal Osobností fotograf Josef Koudelka a následující rok kurátor Jaroslav Anděl. Cenu za rok 2005 obdrželi společně Vladimír Birgus a Jan Mlčoch. Osobnost roku 2006 je Jiří Stach a v nové kategorii Za dlouhodobý přínos fotografii byla ve stejném roce zvolena historička Anna Fárová. V roce 2007 získal cenu Jindřich Štreit a Miroslav Vojtěchovský, v roce 2008 Dana Kyndrová a Pavel Dias. V roce 2009 byli oceněni fotografové Jan Reich a Jiří Všetečka, v roce 2010  teoretik a historik fotografie Antonín Dufek a fotograf  Viktor Kolář, v roce 2011 fotografové Jan Pohribný a Jiří Hanke, v roce 2012 Dita Pepe a Ivan Pinkava, v roce 2013 fotografka Eva Fuková a nakladatel Karel Kerlický, v roce 2014 fotografové Jovan Dezort a Antonín Kratochvíl, v roce 2015  Pavel Mára a galerista Zbyněk Illek, v roce 2016 fotografové Jaroslav Kučera a Jiří Havel, knihou roku 2016 byla monografie Josefa Bartoše a kalendářem roku kalendář pro fy Panflex od Jana Pohribného. Osobností roku 2017 byla jmenována Libuše Jarcovjáková, Osobností za dlouhodobý přínos Markéta Luskačová, Knihou roku 2017 byla kniha Josefa Mouchy Válka za studena a Fotografickým kalendářem roku kalendář 3 x 4 (práce studentů VŠKK / VOŠ Michael / SŠ Michael). V minulém roce byl Osobností roku 2018 jmenován Josef Koudelka, který také získal ocenění Kniha roku 2018 za svou publikaci Návraty. Osobností za dlouhodobý přínos byl jmenován Bohdan Holomíček a první Osobností do 30 let se stala Lucie Sekerková - Bláhová.

 

Mohlo by vás také zajímat...

ZLÍN: O prvním červencovém víkendu padla v Hošťálkové úvodní klapka k novému česko-polskému filmu Animal Crusaders. Role výkonného producenta se zde poprvé ujala zlínská IS Produkce, která je tak zodpovědná za zdárný průběh natáčení filmu včetně jeho financování. Snímek se odehrává v prostředí ekologických aktivistů a slibuje syrový emocionální zážitek. Do kin bude uveden v roce 2022.

Zlínský kraj, zahraničí
Knihy, literatura, média, Menšiny a cizinci
Co se děje
10.07.2020

PRAHA: U Letiště Václava Havla vznikla v květnu 2020 jedna z největších venkovních maleb na světě. Myšlenku zkrášlit a vizuálně zpestřit nejen industriální haly, ale i celé průmyslové zóny, přineslo ilustrátorské studio Drawetc. V roce 2017 vyhlásilo mezinárodní soutěž Art Wall a tím odstartovalo postupnou proměnu velkých ploch po republice. K malbě v Humpolci se v květnu přidala Praha a v červnu i Plzeň. Díky svému úspěchu u nás se soutěž o velkoformátové malby na industriálních plochách ujala také v Maďarsku.

Hl. m. Praha, Kraj Vysočina, Plzeňský kraj
Instituce a kulturní zařízení, Výtvarné umění, Soutěže a festivaly
Co se děje
09.07.2020

ZLÍN: Koncem května byl do Muzea jihovýchodní Moravy ve Zlíně předán depot 74 zlatých mincí, který náhodně našel Tomáš Melich v lesích Hostýnských vrchů. Archeologové ze zlínského muzea společně s nálezcem i svými kolegy z Ústavu archeologické památkové péče v Brně a Muzea Komenského v Přerově na svahu pod místem uložení depotu mincí objevili ještě tři zlaté dukáty. Při prospekci blízkého okolí nálezu pak čekal další poklad...

Zlínský kraj
Instituce a kulturní zařízení, Ostatní
Co se děje
08.07.2020

ZLÍNSKÝ KRAJ, ČR: Čeští filmaři právě natáčejí celovečerní hraný snímek Hrana zlomu na pomezí hororu a thrilleru. V jedné z hlavních rolí se objeví mladá herecká hvězda Štěpán Kozub. Hrana zlomu je temnou příběhovou mozaikou, v níž je všechno jinak, než se na první pohled může zdát. Podle tvůrců má jít o projekt navýsost autorský a žánrově vyhraněný. Film vstoupí do českých kin na jaře 2021. Natáčí se i ve Zlínském kraji, a to v Rožnově pod Radhoštěm.

Celá ČR, Zlínský kraj
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média
Co se děje
07.07.2020