neděle
5. května 2024
svátek slaví Klaudie, Květnové povstání českého lidu 1945
© Obálka publikace



Orbis cirkus: K českému novému cirkusu

Autor článku: 
Ondřej Cihlář/Hanuš Jordan/mis

<p>PRAHA: Nakladatelství Akademie múzických umění (NAMU) letos vydalo ve spolupráci s Institutem nového cirkusu – Cirkoskopem a Národním muzeem publikaci autora Ondřeje Cihláře a Hanuše Jordana Orbis cirkus: K českému novému cirkusu.</p> <p>Publikace se věnuje proměnám cirkusu v Českých zemích od dob tradičního cirkusu až po jeho současné formy označované jako nový cirkus.</p> <p>Autoři se zaměřují na originální česká specifika tradičního i nového cirkusu a poutavou formou objasní čtenáři důvody jeho odlišností. Kniha obsahuje také bohatý a unikátní fotografický materiál. Je rozčleněna do dvou částí. V první části Příběh českého cirkusu přináší Hanuš Jordan kapitoly z dějin tradičního cirkusu od cca poloviny 18. století, kdy artistické výstupy začaly doplňovat programy českých kočovných loutkářů, přes příběhy velkých cestovních cirkusů, až po znárodnění v roce 1953, kdy byl založen státní podnik Československé cirkusy, varieté a lunaparky. V druhé části K českému novému cirkusu sleduje Ondřej Cihlář genezi vztahu divadla a cirkusu v různých kulturních epochách, od doby meziválečné avantgardy, přes období totality až po současnou dobu, kdy jsou tyto tendence součástí širšího evropského proudu – nového cirkusu. Autor se zaměřuje také na tuzemské odlišnosti, jež jsou patrny i v novém cirkuse, byť je bezesporu nejvíce ovlivněn evropskou, zejména pak francouzskou inspirací, a zamýšlí se nad jejich důvody a projevy. </p> <p> „Na českém novém cirkusu je mimořádné, že do žánru silně ovlivněného francouzskou inspirací přimíchává i originální české esence, které jsou v českém divadle dlouhodobě patrné. Kromě artistiky, ve které se současné české soubory stále zdokonalují, jsou v jejich tvorbě rozvíjeny principy českých kočovných loutkářů, komediantů a divadelních klaunů avantgardy, či moderní pantomimy.“ Ondřej Cihlář</p> <p> „Český cirkus je součástí naší kulturní krajiny. Uplynulá dvě století patřila cirkusová šapitó ke koloritu českých měst a obcí. Cirkusové umění, stejně jako divadlo, prožívalo léta tučná a hubená. Tradiční cirkus s artisty, klauny a zvířaty z odchovů, se kterými se zachází podle přísných norem a jsou pod stálou veterinární kontrolou, je jedinou formou živého umění v České republice, která není subvencována, podporována ze státního ani z obecních rozpočtů, nezná daňové úlevy. Musí si na sebe sám vydělat. Tak si každoročně obhajuje svou existenci, je nedílnou součástí českého kulturního bohatství.“ Hanuš Jordan</p> <p> Zdroj a možnost objednání

Mohlo by vás také zajímat...

PRAHA: 30. dubna bude Karlovo náměstí patřit jazzu i dalším hudebním žánrům. Pod taktovkou festivalu Mladí ladí jazz proběhne na největším náměstí v Praze velkolepá oslava Mezinárodního dne jazzu. Na zdarma přístupném Open airu vystoupí berlínští Jazzanova, belgická free jazzová formace Don Kapot nebo německá fusion kapela Searching for Home. Festivalovým highlightem bude vystoupení legendární skupiny Prago Union s frontmanem Katem doplněné o dechovou sekci v podobě čtveřice Krotitelé Dechů.

Hl. m. Praha
Instituce a kulturní zařízení, Hudba, Soutěže a festivaly
Co se děje
29.04.2024

ČR-ZAHRANIČÍ: Krátký animovaný film "Plevel" byl vybrán do oficiálního programu La Cinef na Festivalu v Cannes. Tato absolventská práce, kterou režírovala Pola Kazak a produkovaly MAUR film a Filmová akademie Miroslava Ondříčka v Písku, slibuje divákům silný vizuálně podmanivý příběh.

Celá ČR, zahraničí
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Soutěže a festivaly
Co se děje
02.05.2024

PRAHA-ZAHRANIČÍ: Výstava Group Therapy je dialogem a konfrontací uměleckých děl z rostoucích sbírek Galerie hlavního města Prahy a Deutsche Telekom. Ve více než osmdesáti dílech od čtyřiceti šesti současných umělců reflektuje aktuální společenská témata, jako jsou ohrožení demokracie, vzestup autoritářských režimů, nesnášenlivost vůči menšinám, cizincům a lidem s odlišnými názory, apatie a lhostejnost vůči klimatické krizi, terorismus a války. Název výstavy je odvozen od vystaveného díla výtvarnice Evy Koťátkové. Vedle ní v expozici vystavují také další české umělkyně a umělci Lenka Glisníková, Daniel Balabán, bosenská umělkyně Šejla Kamerić, chorvatský multimediální tvůrce Igor Grubić nebo ukrajinská malířka Lesia Khomenko. Výstavu Group Therapy lze v Domě U Kamenného zvonu na Staroměstském náměstí navštívit od 26. dubna do 11. srpna 2024.

Hl. m. Praha
Co se děje
26.04.2024

POLICE NAD METUJÍ: Mladý a dynamický symfonický orchestr Police Symphony Orchestra ve svém čtrnáctém roce existence sestoupí na okamžik z hudebních pódií na filmová plátna. Dokumentární film s názvem Velký finále mapuje tři roky života mladých lidí amatérského orchestru, jejich radosti i strasti, úspěchy i vyčerpání, ale hlavně odhodlání jít si za svými sny. Ty si nadále plní také v roce 2024, během kterého se postaví na stage festivalu Rock for People nebo pódium českého hudebního chrámu, pražského Rudolfina. Události pod taktovkou nadšenců z Police nad Metují slibují zážitky, dojetí, skvělou hudbu a energii.

Královéhradecký kraj
Děti a mládež, Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Hudba, Soutěže a festivaly
Co se děje
29.04.2024