sobota
21. září 2024
svátek slaví Matouš
Zámek Červená Řečice z jihu
© Zdroj: NPÚ Telč



Nominace zámku Červená Řečice na cenu NPÚ

Autor článku: 
luk

<p>ČERVENÁ ŘEČICE: Zámek Červená Řečice, pozoruhodná renesanční rezidence s autenticky dochovaným opevněním, je za Kraj Vysočina nominován na Cenu Národního památkového ústavu Patrimonium pro Futuro.</p> <p>Zámek Červená Řečice byl za Kraj Vysočina vybrán jako nejlepší příklad záchrany a obnovy kulturních památek za rok 2013 a byl nominován do celostátního kola Ceny Národního památkového ústavu Patrimonium pro Futuro.<br />
Jejím cílem je vyzdvihnout zásluhy o záchranu kulturních památek, významné objevy a nálezy, příklady kvalitních oprav či restaurování a úspěšné prezentace kulturního dědictví.</p> <p>Zámek je významným dokladem proměny staršího středověkého sídla v reprezentativní rezidenci zámeckého typu. Došlo k ní v 16. století a tato etapa vytvořila uměleckohistoricky nejhodnotnější části areálu, pro něž jsou typické prvky tzv. české renesance. V 17. století se stal majetkem pražských arcibiskupů a jako centrum hospodářské správy sloužil až do roku 1948. Vzhled zámku ovlivnily především renesanční a barokní úpravy, gotická fáze je však dodnes velmi čitelná. Cenné jsou především zachované typické znaky renesanční architektury – sgrafita s figurálními motivy, vysoké renesanční štíty, lunetová římsa či hřebínkové klenby. Pozoruhodný je však zámek v Červené Řečici hlavně tím, že patří mezi renesanční zámky pevnostního typu. Mimořádně a dosud téměř v celku dochované opevnění nemá u nás v rámci raně novověké architektury prakticky žádné srovnání. Zámek je tedy výjimečný jako jedna z mála autenticky zachovaných renesančních staveb, dochovaná v autentické podobě včetně opevňovacího systému.</p> <p>„Nominace na cenu Patrimonium pro Futuro je pro nás významným povzbuzením v úsilí na dalších pracích při záchraně tohoto renesančního skvostu,“ říká Jiří Moškoř, pověřený člen družstva UNIMAX, vlastníka zámku, nominovaného na cenu Národního památkového ústavu Patrimonium pro Futuro v kategorii záchrana a obnova památky.</p> <p>O vítězství v celorepublikovém kole se v této kategorii ucházejí ještě další zachráněné památky: oltář sv. Jiljí v obci Bezděz, část dvojvily bratří Čapků v Praze 10, Žitovlice čp. 24 v okrese Nymburk, budova chlévů v areálu zámku v Třebešicích v okrese Nymburk, stabilizace torza jihovýchodní části hradu v Brandýse nad Orlicí, soubor sakrálních památek na Opavsku, oprava zříceniny hradu Starý Světlov, vodní mlýn v obci Rybníky v okrese Znojmo a areál lázní Kyselka.</p> <p>O vítězích jednotlivých kategorií bude rozhodovat komise hodnotitelů sestavená z členů vědecké rady NPÚ, ICOMOS (International Council on Monuments and Sites) a dalších spolupracujících institucí. Členové komise vypracují posudky na jednotlivé vítěze krajských kol a na společném zasedání za předsednictví generální ředitelky NPÚ Ing. arch. Naděždy Goryczkové informace vyhodnotí a navrhnou vítěze. </p> <p>„Cena Národního památkového ústavu Patrimonium pro Futuro je pro nás příležitostí podpořit vlastníky a další, kteří se v péči o kulturní dědictví angažují. Rádi bychom tímto způsobem ocenili všechny, kteří vnímají památky a jejich kulturní potenciál jako nezpochybnitelnou hodnotu, uvědomují si význam kulturního dědictví pro naši identitu a prostředí života a přistupují zodpovědně k jeho zachování.<br />
Věříme, že ocenění bude podnětem k hlubšímu zájmu veřejnosti o podstatu a principy památkové péče a inspirací pro další pozitivní kroky v této oblasti,“
vysvětlila Ing. arch. Naděžda Goryczková, generální ředitelka Národního památkového ústavu.</p> <p>Cenu v podobě diplomu a pamětní plakety, jejíž podobu navrhli studenti Střední uměleckoprůmyslové školy a Vyšší odborné školy v Jablonci nad Nisou, předá generální ředitelka Národního památkového ústavu Naděžda Goryczková letos 23. září na zámku v Nebílovech na Plzeňsku. Výherci jednotlivých kategorií navíc získají roční předplatné odborného časopisu Zprávy památkové péče a roční rodinnou vstupenku na objekty ve správě Národního památkového ústavu.</p> <p>Národní památkový ústav, územní odborné pracoviště v Telči, je jedním ze čtrnácti krajských pracovišť NPÚ. Jeho úkolem je naplňovat v Kraji Vysočina poslání odborné instituce památkové péče dané zákonem o státní památkové péči, např. zpracovávat odborné podklady pro rozhodnutí výkonných orgánů, poskytovat konzultace a odbornou pomoc vlastníkům kulturních památek při jejich obnovách a sledovat stav památkového fondu na území kraje. Pracoviště v Telči také zpracovává návrhy na prohlašování věcí či objektů za kulturní památky a podílí se následně na jejich evidenci. Spravuje dokumentační sbírky plánů, fotografií a dalších odborných podkladů ke kulturním památkám, vede veřejně přístupnou knihovnu, vydává sborník Památky Vysočiny, organizuje cyklus přednášek Rodinné stříbro – Památky kolem nás a provádí archeologické průzkumy. Další informace najdete na www.npu-telc.eu.<br /> _______________________________________________________________________________</p> <p>Kontakt:<br />
Ilona Ampapová, prezentace a práce s veřejností, NPÚ ÚOP Telč, 724 663 511, e-mail: ampapova.ilona@npu.cz</p> <p>Kancelář ředitele<br />
Prezentace a práce s veřejností<br />
Hradecká 6<br />
588 56 Telč<br />
tel.: 567 213 116, 724 663 511<br />
datová schránka: 2cy8h6t<br />
e-mail:ampapova.ilona@npu.cz<br />
http://www.npu.cz</p>

Mohlo by vás také zajímat...

MOST: Divadelní Piknik Volyně, celostátní přehlídka amatérského činoherního a hudebního divadla se kvůli výstavbě obchodního centra na zahradě původního festivalového působiště přesune do Ústeckého kraje, konkrétně do Mostu.

Ústecký kraj
Instituce a kulturní zařízení, Divadlo a tanec, Soutěže a festivaly
Co se děje
18.09.2024

ČR: Nakladatelství Galén právě vydalo knihu unikátní zpovědi dvou žen, které prožily část svého života se stejným narcistickým partnerem. Jejich příběhy doplňují autentická vyprávění dalších dvanácti žen, jež rovněž prošly zkušeností domácího násilí. Příběhy plné bolesti, strachu o děti a bezmoci v souvislosti s prokazováním psychického násilí se rozhodně nečtou lehce, ale mohou čtenáře varovat a zároveň jim pomoci.

Celá ČR
Knihy, literatura, média, Ostatní
Co se děje
17.09.2024
HRADEC KRÁLOVÉ: Všichni určitě sledujete nepříznivou meteorologickou situaci, která je příčinou rušení a přesunu mnoha akcí. I my jako organizátoři akce Spray ´n´ chill, která měla proběhnout na mostu U Soutoku, jsme museli významně zasáhnout do programu. Vzhledem k programu a možnostem našich hostů jsme se rozhodli zítřejší večerní program zachovat a drobně rozšířit.

Program u mostu se pro tento týden ruší. Venkovní část akce chceme přesunout na pokud možno co nejbližší termín.

Královéhradecký kraj
Instituce a kulturní zařízení, Výtvarné umění, Soutěže a festivaly
Co se děje
13.09.2024

OSTRAVA: Ateliér výroby ostravského Divadla loutek absolvoval v létě mezinárodní pracovní stáž v Japonsku. V loutkovém divadle Ashiri-za ve městě Sapporo se účastníci během intenzivního týdenního workshopu učili výrobu tradičních japonských loutek joruri.

Sedmičlenný tým složený z řezbářů, dvou krejčových, malíře, výtvarníka a také vedoucího ateliéru, Jana Špačka, měl jedinečnou příležitost učit se od mistra Yabu, ředitele divadla Ashiri-za, které se specializuje na tuto starodávnou uměleckou techniku. Během týdenního workshopu si každý měl možnost vytvořit svou vlastní loutku. Švadleny si vyzkoušely šití kostýmů pro tyto loutky a měly možnost i nahlédnout do postupu výroby tradičního japonského kimona. Stáže se zúčastnili také loutkáři z Tchaj-wanu a Japonska a kromě workshopu byl prostor i pro prezentaci divadel z jednotlivých zemí pro veřejnost.
Moravskoslezský kraj
Instituce a kulturní zařízení, Divadlo a tanec, Hudba, Výtvarné umění, Ostatní, Vzdělávání
Co se děje
17.09.2024