pátek
10. května 2024
svátek slaví Blažena



Muzeum umění vyšle české ART BRUT do Bruselu

Art brut v českých zemích / mediumici, solitéři, psychotici Galerie Českého centra, rue du Trône 60, 1050 Brusel / Belgie 6. 5. 2009 — 5. 6. 2009.

Ve výjimečné společnosti kulturních institucí, jejichž projekty se chlubí Česká republika v rámci svého předsednictví Evropské unii, se zařadí i Muzeum umění Olomouc. V galerii Českého centra v Bruselu bude 6. května zahájena výběrová repríza výstavy Art brut v českých zemích, kterou olomoucké muzeum uspořádalo v loňském roce.

Umění v „surovém“ stavu, vznikající v Čechách, na Moravě a ve Slezsku ve 20. století, se Evropě do 5. června představí prostřednictvím 50 děl 16 autorů. „Bruselská výstava představí výrazný a specifický fenomén neprofesionální výtvarné tvorby art brut 20. století z Čech, Moravy a Slezska, která poutá ve světě velký zájem. Příležitost uskutečnit tuto výstavu dostalo Muzeum umění i díky tomu, že v rámci České republiky vlastní dnes už velmi bohatou kolekci art brut a tomuto fenoménu se již dlouhá léta věnuje jak v oblasti akviziční politiky, tak ve výstavním programu. Pět desítek exponátů šestnácti autorů, které se objeví v Bruselu, pocházejí především ze sbírky olomouckého muzea, doplňují je díla ze dvou soukromých fondů," uvedla kurátorka výstavy Anežka Šimková.

Výstava v bruselském Českém centru vychází ze stejnojmenného výstavního projektu, který v loňském roce mohli zhlédnout diváci v Olomouci a Chebu, a z reprezentativní publikace připravené ve spolupráci s výtvarnou teoretičkou Alenou Nádvorníkovou a s pražským nakladatelstvím Arbor vitae.

"Francouzský termín art brut znamená umění v původním, surovém stavu, jde o pojem známý v celoevropském prostředí. V přeneseném významu jde o umění neprofesionální, neakademické, o díla neškolených lidí. Ale nikoli všech, podstatná je naléhavost, původnost sdělení a jakási vnitřní posedlost, která vytváří zcela osobitý, imaginativní pohled na vnitřní skutečnost,"  vysvětlila při zahájení olomoucké výstavy Alena Nádvorníková, která se problematikou art brut dlouhá léta zabývá.

České art brut je přitom podle ní ve světovém kontextu zcela výjimečné. „Přinejmenším od roku 1998, kdy jsme v Galerii hlavního města Prahy připravili první rozsáhlou expozici českého art brut a za ní v rychlém sledu další ve Vídni v roce 2000, o dva roky později Paříži a roku 2004 v Bruselu, které dostatečně zřetelně prokázaly jeho svébytnost, skutečnou původnost, je zřejmé, že jde o fenomén zásadního významu," zdůraznila tehdy výtvarná teoretička.

O nebývalém zájmu o české art brut podle Šimkové svědčí nejen vysoká návštěvnost olomoucké výstavy, ale zejména fakt, že publikace, která výstavu doprovázela, je již téměř vyprodána.

„Pro Muzeum umění je výběr jedné za našich výstav do doprovodného programu českého předsednictví Evropské unii velkou poctou. Zároveň si však dovolím neskromně tvrdit, že je to potvrzení kvality našich aktivit, což je potěšující, ale také zavazující fakt,"  uvedl ředitel Muzea umění Olomouc Pavel Zatloukal s tím, že s intenzivním rozvojem evropských kontaktů a výstav připravovaných s partnerskými institucemi v zahraničí muzeum počítá i do budoucna, a to především v souvislosti s projektem Středoevropského fóra. Ten počítá s rekonstrukcí stávající budovy muzea a přístavbou nového objektu v proluce v sousedství muzea za zhruba 500 milionů Kč z evropských fondů.

„Fórum by mohlo podchycovat různorodé projevy výtvarné kultury středoevropského regionu, budovat jeho stálé expozice, pořádalo by krátkodobé výstavy, případně větší střednědobé přehlídek typu bienále či trienále a zahrnovalo by také nový centrální depozitář uměleckých děl a mezinárodní badatelské centrum – knihovnu, multimediální centrum a archív," přiblížil projekt Zatloukal.

www.olmuart.cz

 

Mohlo by vás také zajímat...

BOHUMÍN: Třicátá léta minulého století v Bohumíně, polský zábor, druhá světová válka a Bohumín součástí velkogermánského Reichu, osvobození. Témata, která v Bohumíně nabídl historik Ondřej Kolář. Besedou (16. dubna) spolek Maryška přispěl k programu připomínky 79. výročí konce 2. světové války v Evropě.

Moravskoslezský kraj
Instituce a kulturní zařízení, Památky, Vzdělávání
Co se děje
07.05.2024

HRADEC KRÁLOVÉ: Druhý ročník festivalu kreativity a kreativního učení proběhne v Hradci Králové od 9. do 11. května. Festival KreatFest nabídne bohatý třídenní program složený z workshopů, diskusí, sdílení a tvoření rozprostřený po tvůrčích i vzdělávacích institucích v Hradci Králové. Návštěvníci tak zavítají do knihovny, Centra kreativního muzejnictví, Centra uměleckých aktivit, ale taky Bajkazylu.

Královéhradecký kraj
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Divadlo a tanec, Památky
Co se děje
07.05.2024

ČR: Asociace profesionálních divadel (APD) oslavila jubileum zintenzivněním své dosavadní činnosti, zejména v souvislosti s realizací grantového projektu “Etablování stávající struktury Asociace profesionálních divadel ČR v kontextu proměny sektoru živého umění v důsledku pandemie koronaviru”, podpořeného z programu Fondů EHP 2014-2021.

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Divadlo a tanec
Co se děje
06.05.2024

PRAHA: 30. dubna bude Karlovo náměstí patřit jazzu i dalším hudebním žánrům. Pod taktovkou festivalu Mladí ladí jazz proběhne na největším náměstí v Praze velkolepá oslava Mezinárodního dne jazzu. Na zdarma přístupném Open airu vystoupí berlínští Jazzanova, belgická free jazzová formace Don Kapot nebo německá fusion kapela Searching for Home. Festivalovým highlightem bude vystoupení legendární skupiny Prago Union s frontmanem Katem doplněné o dechovou sekci v podobě čtveřice Krotitelé Dechů.

Hl. m. Praha
Instituce a kulturní zařízení, Hudba, Soutěže a festivaly
Co se děje
29.04.2024