neděle
26. května 2024
svátek slaví Filip



Lidečko – ze všech úhlů pohledu nejlepší

Kapličku sv. Anežky opravili členové místní KDU-ČSLLIDEČKO: V rámci Programu obnovy venkova proběhl již 14. ročník celostátní soutěže Vesnice roku 2008, jejímž vítězem se stala valašská dědina Lidečko ve Zlínském kraji. Bude proto reprezentovat naši republiku v soutěži Evropské pracovní společnosti pro rozvoj venkova a obnovu vesnice.

Pohled do historie

Lidečko se rozkládá v údolí říčky Senice a archeologické nálezy dokládají osídlení již v době bronzové. První písemná zmínka o obci se datuje rokem 1424, kdy císař Zikmund předal do zástavy Miroslavovi z Cimburka ves Lidečko. Ústředním motivem nejstaršího otisku obecní pečeti z roku 1749 je radlice, která vypovídá o zemědělském charakteru obce.

V únoru 1999 byl Lidečku udělen znak a prapor, jejichž autorem je zdejší občan a obecní kronikář Karel Dorňák.

Nejstarší historickou památkou je kostel svaté Kateřiny Alexandrijské, který byl na místě zničeného původního svatostánku z počátku 16. století vystavěn v druhé polovině 17. století. Z původního objektu se zachovaly pouze tři zvony. Období baroka dokládá socha svatého Jana Nepomuckého a kamenný kříž. Budova zdejšího fojtství z 18. století byla v sedmdesátých letech minulého století rozebrána a přemístěna do Valašského muzea v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm.

O významu Lidečka vypovídá i první písemná zmínka o zdejší škole, datovaná rokem 1651. Nová školní budova byla postavena v roce 1837, další pak v devadesátých letech 19. století.

 

Zlatá stuha pro Lidečko

„Toto ocenění získává obec, která nejlépe a vyváženě obstojí ve všech posuzovaných oblastech. Komise sleduje prezentaci společenského života, aktivity občanů, celkový obraz vesnice, občanskou vybavenost a infrastrukturu, spolupráci s podnikateli, veřejná prostranství, péči o zeleň a krajinu a v neposlední řadě též koncepční obecní dokumenty," tolik z tiskoviny Vesnice roku Zlínského kraje 2008.

Lidečko se na vstup do soutěže připravovalo dlouhá léta a hned první přihláška přinesla zisk nejvyšší příčky na krajské i celostátní úrovni. „Toto ocenění, které získala naše obec, je oceněním každého z nás. Není to dílem jedince nebo skupiny lidí. Každý občan více či méně k tomuto úspěchu přispěl. Velmi si vážím toho, že v době, kdy se všechno točí kolem peněz a vlastního pohodlí, se v naší obci najdou občané, kteří se bezplatně a na úkor svého volného času věnují dětem a mládeži, pomáhají při zachování a udržování vztahu k přírodě a duchovním hodnotám, k tradicím a zvykům. No zkrátka dělají nezištně něco navíc pro nás všechny. Za to jim patří veliký dík."  Tato slova zazněla z úst starosty Lidečka Ing. Vojtěcha Ryzy při předání ceny „Vesnice roku 2008“.

 

Spolky – důležitá součást života obce

V Lidečku působí 16 organizací a spolků, které se výraznou měrou podílejí na zdejším kulturním dění. Folklorní soubor Valášek navštěvuje zhruba padesátka dětí ve věku od 4 do 15 let rozdělených do dvou kategorií. Folklorní soubor dospělých se zatím schází nepravidelně a připravuje různé akce jako jsou například „dožínky“, ale zvažuje pravidelné vystupování. V souboru by zájemci mohli pokračovat po skončení činnosti ve Valášku.

Dvanáctiletá Aneta Juříčková, která v Lidečku zpívá v dětském kostelním sboru, ale vystupuje také jako sólistka při různých příležitostech, se vloni stala vítězkou celostátní soutěže a získala titul „Zlatý Zpěváček 2008“.

Řada takovýchto akcí ve folklorním stylu si pochopitelně vyžádala pořízení příslušných krojů, při jejichž šití se vycházelo z poznatků získaných ve vsetínském muzeu. Podobný kroj má více zdejších vesnic, avšak liší se drobnými detaily. První várka krojů je majetkem SK, druhá byla pořízena s pomocí dotace a patří obci Lidečko. Všechny kroje byly vyšívány a šity přímo v obci a 90 % potřebných financí šlo z vlastních obecních zdrojů.

Historie dechové hudby Lidečanka s dlouholetou tradici začíná rokem 1921. Kapela má kolem patnácti členů a jejím největším úspěchem je první místo na moravském Polka festu před deseti lety.

Tradicí, sahající až do roku 1911, se může pochlubit amatérské divadlo. Tehdy byla představena hra s náboženskou tematikou. Současní divadelní ochotníci hrají ve třech souborech, které jsou zastřešeny názvem TAM-TAM. První soubor, který tvoří děti a mladí do šestnácti let, se zaměřuje zejména na pohádky, další sdružuje střední generaci a pozadu nezůstávají ani ochotníci senioři, kteří si dokonce troufli i na náročný tanec kankán.

Většina kulturních akcí je realizována z vlastních zdrojů, výjimkou jsou jeden až dva koncerty pořádané ve zdejším kostele. Kromě kulturního domu, přírodního amfiteátru u Čertovy skályČertových skal je tu ještě areál Račné – lovecká chata v přírodě. Bývá místem konání pro Den dětí, na němž vystupují folk a country skupiny atd.

Všechny spolky mohou zdarma využívat prostory kulturního domu ke zkouškám a schůzkám.

Společenské centrum

Činnost všech zájmových spolků a organizací zastřešuje Společenský klub (SK), jehož počátky spadají do roku 1992. Oficiálně byl založen v říjnu 1999, má podobu občanského sdružení a úzce spolupracuje s tříčlennou kulturní komisí. Právě SK v obci koordinuje všechny kulturní a sportovní akce. Ty nejdůležitější jsou uvedeny v kulturním kalendáři, na jehož tvorbě se podílejí všechny zdejší subjekty. Rozpočet SK se skládá z finančních příspěvků určených jednotlivým spolkům – v letošním roce dostaly tyto organizace od obce na činnost částku 264 tisíc Kč.

Mezi největší akce patří Mezinárodní festival dechové hudby, který v roce 2008 vstoupil do 19. ročníku, a sešlo se na něm sedm dechových hudeb. Partnery projektu byl Zlínský kraj – přispěl formou grantu částkou 15 tisíc Kč, Hudební nadace OSA a Motorest „Čertovy skály“. Během let se na festivalu, který se konal v amfiteátru u Čertových skal, představily kromě našich i dechové hudby ze Slovensku, Holandska či Chorvatska.

Každým třetím rokem se v Lidečku konají dožínky. Ty zatím poslední proběhly v srpnu 2008.

 

Nový kulturní dům

Objekt zdejšího kulturního domu je v okrese Vsetín nejstarší. Sál má kapacitu 200 osob, dnešním požadavkům však již nevyhovuje, a proto obec připravuje výstavbu nové budovy. Vypracovaný projekt má název „Nízkoenergetický kulturněspolečenský komplex pro všechny generace – Společenské centrum“. Celková realizace by stála 65 milionů Kč. Pro letošní rok je zajištěna dotace z ROPu ve výši 28,2 milionu Kč, obec se zavázala, že práce za 6 milionů provede brigádně. I tak musel být projekt upraven tak, že se sice postaví celá budova, ale dokončí se pouze přízemí se sálem a potřebným zázemím. Právě sem se přesune konání všech kulturních akcí – divadelních představení, koncertů, oslav plesů atd.

Eva Veselá

Mohlo by vás také zajímat...

PRAHA: Ve skleníku Fata Morgana stále poletují pestrobarevní tropičtí motýli. Výstava, která se v letošním roce zaměřila na migraci, se koná už jen do 2. června. Návštěvníci se ve skleníku Fata Morgana stále setkají s oblíbenými babočkami rodu Morpho s blankytně modrými křídly, „sovími motýly“ Caligo memnon, nechybí noční obr druhu Attacus atlas, který patří mezi největší žijící motýly na světě. Nechybí ani „letající víly“ Idea leuconoe a další pestrobarevné babočky a otakárci, kteří se ladně vznášejí prostorem skleníku. Součástí letošní výstavy motýlů je i expozice vyhynulých druhů tropických motýlů s názvem Ztracená krása. Tu Botanická zahrada Praha pořádá ve spolupráci s Muzeem východních Čech v Hradci Králové.

Hl. m. Praha
Děti a mládež, Instituce a kulturní zařízení, Senioři, Ostatní
Co se děje
24.05.2024

RYMICE: Rekonstrukce konírny v areálu hospodářského dvora v Muzeu v přírodě Rymice je u konce. Sloužit bude jako sanační pracoviště a průchozí depozitář pro velké zemědělské stroje.

Zlínský kraj
Instituce a kulturní zařízení, Památky, Vzdělávání
Co se děje
21.05.2024

PRAHA: Ministr kultury Martin Baxa dne 16. května v Nostickém paláci předal Ceny Ministerstva kultury v oborech zájmových aktivit.

Na začátku slavnostního zahájení poděkoval všem oceněným za jejich dlouholetou neúnavnou práci na poli neprofesionálního umění a za jejich celoživotní přínos v daném oboru: „Bylo mi ctí dnes předat ceny Ministerstva kultury za neprofesionální umění, které má v České republice dlouholetou tradici a pro společnost zcela nezastupitelný význam. Všichni laureáti jsou mnohostranně talentovaní umělci a pedagogové, kteří svým dílem zanechávají hlubokou stopu ve společnosti i kultuře. Děkuji všem oceněným za jejich přínos v oblasti neprofesionálního umění, za jejich celoživotní uměleckou i pedagogickou práci a přeji jim do dalších let hodně zdraví, radosti a inspirace do další práce,“ řekl ministr Baxa.

Celá ČR, Hl. m. Praha
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Divadlo a tanec, Hudba, Výtvarné umění, Lidová kultura, Ostatní, Památky
Co se děje
17.05.2024

PRAHA: Na tiskové konferenci dne 15. 5. 2024 novelu představil ministr kultury spolu s generálními řediteli České televize a Českého rozhlasu.

V loňském roce ministerstvo kultury připravilo tzv. malou novelu, která zapojuje Senát do volby rady České televize a Českého rozhlasu a přidává tak další pojistku proti ovládnutí těchto institucí. Nyní má finální podobu tzv. velká mediální novela, která zajistí stabilitu financování obou médií. Předcházela jí jednání nejen v rámci koalice, ale i s klíčovými subjekty českého mediálního trhu. Základní pilíře jsou stále stejné. Přibyla indexace poplatku v závislosti na inflaci, memoranda s veřejnoprávními médii a některé nové povinnosti pro veřejnoprávní média. Materiál nyní projedná vláda a účinnost zákona je naplánována k 1. 1. 2025.

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Ostatní
Co se děje
16.05.2024