čtvrtek
2. května 2024
svátek slaví Zikmund



Karlínské jeviště přitahuje začínající i zdatné amatéry

Jednou z nejrozsáhlejších akcí amatérského divadla v České republice je přehlídka Karlínské Logo Karlínského jeviště jeviště, jejíž jubilejní desátý ročník se uskutečnil ve dvou termínech – v listopadu 2007 a v lednu 2008. Představilo se na něm 27 amatérských souborů z Prahy, středních, severních i jižních Čech a z Vysočiny. Přehlídka Karlínské jeviště (KJ) vznikla z iniciativy občanského sdružení Divadlo a Život (DaŽ) a od počátku bylo jejím spolupořadatelem a místem konání karlínské Spektrum – Dům dětí a mládeže (DDM) hl. m. Prahy.

Deset let v kostce

Duchovním otcem přehlídky je PhDr. Vladimír Veselý, dlouholetý vedoucí divadelního souboru Divadlo a Život, který v době vzniku přehlídky pracoval v karlínském DDM na úseku vzdělávání. Jako zkušenému divadelníkovi a účastníku mnoha přehlídek mu vadil tehdejší přístup poroty na těchto akcích. Někteří „porotci“ souborům při rozborech inscenací velmi často vnucovali své pojetí a zbytečně tvrdým hodnocením řadu z nich odrazovali od další práce. Proto se V. Veselý se svými Divadlo a Život: V. Veselý a M. Špalespolupracovníky z mateřského občanského sdružení, Jiřím Stolařem a Milanem Špale, pokusil vytvořit divadelní dílnu, kde soubor i lektorský sbor vystupují jako partneři. Po zhlédnutí každé inscenace v následném rozhovoru vedou dialog, přičemž ale lektoři vycházejí z podmínek, v nichž soubor pracuje, důsledně respektují jeho zvolené pojetí a dbají na to, aby v hodnocení nechyběly motivační prvky. První ročník přehlídky v roce 1998 přinesl nejen definování festivalu jako přátelského setkávání se amatérů mezi sebou a s odborníky, ale poskytl i zásadní vklad do technické úrovně divadelního sálku, kde se přehlídka uskutečňuje. Když tehdejší náměstkyně pražského primátora Darina Martinovská zjistila, jaké technické vybavení mají pořadatelé a soubory k dispozici, slíbila při závěrečném setkání účastníků přehlídky, že se pokusí sehnat peníze na vybudování zvukařské a světelné kabiny a na moderní jevištní techniku. Své slovo splnila a další ročník se již konal v opraveném a vybaveném prostoru. V tomto roce se dalšími partnery KJ staly Magistrát hl. m. Prahy a Amatérská divadelní asociace. Průlomem ve vývoji přehlídky byl rok 2002. Tento ročník se poprvé uskutečnil v podzimním termínu, a to v jinak prázdné budově Karlínského spektra, která právě procházela rekonstrukcí po ničivých záplavách. Karlínské jeviště bylo první akcí v DDM po povodních a uskutečnilo se pod heslem “Karlín opět žije“. Výtěžek dobrovolného vstupného byl rozdělen mezi soubory působící v Karlínském spektru, které následkem velké vody přišly o většinu svého majetku. Dá se říci, že od té doby jeho prestiž i zájem ze strany souborů stále roste, dokonce natolik, že se organizátoři rozhodli v roce 2007 rozdělit přehlídku do dvou termínů – do podzimního a zimního.

K nadšení je nutno přidat finance

Na úspěšném rozvoji přehlídky, jejíž celkový počet představení se za deset let vyšplhal už naKarlínské SPEKTRUM 162, se od počátku společně podílejí ti samí pořadatelé z DaŽ a spolu s nimi také další generace spolupracovníků z řad amatérských divadelníků. I lektorský sbor má již stálé obsazení – jak zkušené amatéry, tak profesionály, kteří však ochotníkům velmi dobře rozumějí. „To vše by se ovšem nedalo uskutečnit bez pomoci Magistrátu hl m. Prahy. Sdružení DaŽ žádalo o podporu celkem osmkrát, z toho grantovou podporu od pražské radnice dostalo čtyřikrát. Vždy šlo o polovinu požadované částky, ale to je obvyklá praxe,“ říká tajemník DaŽ, o.s. Milan Špale. „Několikrát jsme žádali i Úřad městské části Praha 8, protože náš soubor zde sídlí, ale neuspěli jsme,“ dodává. Naštěstí se podařilo získat velmi spolehlivého komerčního partnera, který aktivity divadelníků z DaŽ pomáhá zachovat a zlepšovat.

Dobrá rada lektorů

I když je KJ nepostupovou amatérskou divadelní přehlídkou, kromě začínajících souborů se jí pravidelně zúčastňují  i zkušenější soubory. Často jsou to divadla té nejvyšší úrovně, která mají ambici se utkat s jinými divadelníky v různých soutěžních kláních. Karlínské jeviště proto všem zájemcům kromě bezprostředního rozboru přímo po představení nabízí už čtvrtým rokem nadstavbový divadelní seminář s odborným lektorem „Karlínské jevištní povídání“. Uskutečňuje se zpravidla dva až tři týdny po přehlídce a zabývá se výhradně těmito vybranými inscenacemi. Z představení sehraných během přehlídky Karlínské jeviště jsou pořízeny nahrávky na DVD a ukázky z nich jsou pak následně analyzovány a prodiskutovávány. Amatérští divadelníci vždy rádi přivítají reflexi své jevištní tvorby, a proto připojujeme recenzní pohled na obě části posledního Karlínského jeviště 2007 – 2008.

Související články na:

http://mistnikultura.cz/?q=lednovemu-karlinskemu-jevisti-vevodila-bezdomovkyne

http://mistnikultura.cz/?q=podzimni-karlinske-jeviste-s-klasikou-i-kabaretem

Mária Uhrinová 

Mohlo by vás také zajímat...

PRAHA: 30. dubna bude Karlovo náměstí patřit jazzu i dalším hudebním žánrům. Pod taktovkou festivalu Mladí ladí jazz proběhne na největším náměstí v Praze velkolepá oslava Mezinárodního dne jazzu. Na zdarma přístupném Open airu vystoupí berlínští Jazzanova, belgická free jazzová formace Don Kapot nebo německá fusion kapela Searching for Home. Festivalovým highlightem bude vystoupení legendární skupiny Prago Union s frontmanem Katem doplněné o dechovou sekci v podobě čtveřice Krotitelé Dechů.

Hl. m. Praha
Instituce a kulturní zařízení, Hudba, Soutěže a festivaly
Co se děje
29.04.2024

ČR-ZAHRANIČÍ: Krátký animovaný film "Plevel" byl vybrán do oficiálního programu La Cinef na Festivalu v Cannes. Tato absolventská práce, kterou režírovala Pola Kazak a produkovaly MAUR film a Filmová akademie Miroslava Ondříčka v Písku, slibuje divákům silný vizuálně podmanivý příběh.

Celá ČR, zahraničí
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Soutěže a festivaly
Co se děje
02.05.2024

PRAHA-ZAHRANIČÍ: Výstava Group Therapy je dialogem a konfrontací uměleckých děl z rostoucích sbírek Galerie hlavního města Prahy a Deutsche Telekom. Ve více než osmdesáti dílech od čtyřiceti šesti současných umělců reflektuje aktuální společenská témata, jako jsou ohrožení demokracie, vzestup autoritářských režimů, nesnášenlivost vůči menšinám, cizincům a lidem s odlišnými názory, apatie a lhostejnost vůči klimatické krizi, terorismus a války. Název výstavy je odvozen od vystaveného díla výtvarnice Evy Koťátkové. Vedle ní v expozici vystavují také další české umělkyně a umělci Lenka Glisníková, Daniel Balabán, bosenská umělkyně Šejla Kamerić, chorvatský multimediální tvůrce Igor Grubić nebo ukrajinská malířka Lesia Khomenko. Výstavu Group Therapy lze v Domě U Kamenného zvonu na Staroměstském náměstí navštívit od 26. dubna do 11. srpna 2024.

Hl. m. Praha
Co se děje
26.04.2024

POLICE NAD METUJÍ: Mladý a dynamický symfonický orchestr Police Symphony Orchestra ve svém čtrnáctém roce existence sestoupí na okamžik z hudebních pódií na filmová plátna. Dokumentární film s názvem Velký finále mapuje tři roky života mladých lidí amatérského orchestru, jejich radosti i strasti, úspěchy i vyčerpání, ale hlavně odhodlání jít si za svými sny. Ty si nadále plní také v roce 2024, během kterého se postaví na stage festivalu Rock for People nebo pódium českého hudebního chrámu, pražského Rudolfina. Události pod taktovkou nadšenců z Police nad Metují slibují zážitky, dojetí, skvělou hudbu a energii.

Královéhradecký kraj
Děti a mládež, Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Hudba, Soutěže a festivaly
Co se děje
29.04.2024