úterý
14. května 2024
svátek slaví Bonifác
Stanislav Bukovský_Farma zvířat, 2023
© Stanislav Bukovský



JUBILANT STANISLAV BUKOVSKÝ VYSTAVUJE V ZÁPADOČESKÉ GALERII V PLZNI

PLZEŇ: Plzeňský výtvarník a letošní jubilant Stanislav Bukovský představuje v Západočeské galerii v Plzni své velkoformátové tušové kresby inspirované Orwellovou Farmou zvířat. Vedle kreseb inspirovanými bestsellerem George Orwella jsou na výstavě k vidění i práce věnované autorovým přátelům básníkům. Výstavu STANISLAV BUKOVSKÝ: INSPIRACE ORWELLEM je možné navštívit v přednáškovém sále Západočeské galerie od 8. března do 28. dubna 2024.

od 08.03.2024 do 28.04.2024
Autor článku: 
Kateřina Štulc Modrá

U příležitosti svého významného životního jubilea připravuje plzeňský výtvarník a člen Unie výtvarných umělců Plzeň Stanislav Bukovský řadu výstav. Návštěvníci se na jeho tvorbu mohou těšit v Galerii Jiřího Trnky, v mázhausu plzeňské radnice či na zámku v Nebílovech. Nabitý výstavní rok zahajuje výstavou v Západočeské galerii v Plzni, pro kterou zvolil svoje inspirace Farmou zvířat George Orwella.

Velkoformátové černobílé tušové kresby Stanislava Bukovského zobrazují nejen zvířata, ale i lidi, s nimiž si zvířata vyřizují své účty. „Podstatou sdělení je v souladu s předlohou humorně podaná absurdita, fantazie, která nepostrádá odezvu v realitě. Podobenství má tradici již v Ezopových bajkách, v pohádkách i v moderní literatuře. Tyto slovesné útvary byly ilustrátorům odjakživa vděčným tématem k  výtvarnému zpracování,“ podotýká autor Stanislav Bukovský.

Vedle kreseb inspirovaných George Orwellem jsou na výstavě k vidění i ilustrace citátů z děl různých autorů, práce věnované autorovým přátelům básníkům, a také Franzi Kafkovi.

Všechna díla spojuje určitá kontroverznost těmto autorům vlastní, odlehčená humorným pojetím zpracování. Obdobu bychom mohli najít třeba v Ladově Hospodské rvačce nebo v jeho Zabíjačce, jež jsou vlastně roztomile zobrazenými horory,“ doplňuje Bukovský.

Výstavu v přednáškovém sále ZČG v Pražské 13 je možné navštívit zdarma každý den kromě pondělí od 10 do 18 hodin až do 28. dubna.

STANISLAV BUKOVSKÝ (13. 4. 1944)

Původním povoláním konstruktér ve Škodovce, který se ale již od dětství věnoval výtvarnému umění. V roce 1967 se spolu s několika přáteli stal spoluzakladatelem výtvarné skupiny Intensit, která v omezené míře existuje dodnes. V roce 1977 se společně s  dalším členem skupiny Intensit Antonínem Lněničkou podílel na založení Keramického střediska při cihelně v Černicích, které se pod jejich vlivem proměnilo v pracoviště zaměřené na uměleckou výrobu. V roce 1989 oba získali na Ústředí uměleckých řemesel v Praze osvědčení Pracovník uměleckých řemesel v oboru umělecká keramika.

V roce 1990 se Stanislav Bukovský stal ředitelem Městského kulturního střediska (později Esprit). Od roku 1992 je pak na volné noze jako výtvarník a výstavář. Kromě prací na zakázku se věnuje volné tvorbě, malířství, kresbě, řezbářství a sochařství (do roku 1990 také keramice).

V roce 1991 se stal spoluzakladatelem Spolku za starou Plzeň. Pro Magistrát města Plzně připravil řadu tematických výstav zaměřených na historii či významné osobnosti. Řadu výstav připravil i pro SVKPK, Knihovnu města Plzně, mezigenerační a dobrovolnické středisko Totem, některé měl i v jiných městech na Plzeňsku. Věnuje se ochraně památníků, od Ministerstva obrany České republiky obdržel plaketu za péči o válečné hroby a  získal i další ocenění, např. od Československé obce legionářské. Inicioval a spolupodílel se i na zřízení památníků nových.

Je členem Unie výtvarných umělců Plzeň. Od konce šedesátých let uspořádal řadu samostatných a zúčastnil se mnoha skupinových výstav výtvarných prací.

 

Mohlo by vás také zajímat...

ČR: 332 veřejných sbírek bojuje o vaši přízeň v novém ročníku soutěže MÁME VYBRÁNO. Ta ukazuje na místa, kde se něco děje: kde shánějí peníze na obnovu kulturního dědictví. Hlasujte – a podpořte památku svého srdce. Finalisté si rozdělí finanční hotovost.

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Památky, Soutěže a festivaly
Co se děje
13.05.2024

BOHUMÍN: Třicátá léta minulého století v Bohumíně, polský zábor, druhá světová válka a Bohumín součástí velkogermánského Reichu, osvobození. Témata, která v Bohumíně nabídl historik Ondřej Kolář. Besedou (16. dubna) spolek Maryška přispěl k programu připomínky 79. výročí konce 2. světové války v Evropě.

Moravskoslezský kraj
Instituce a kulturní zařízení, Památky, Vzdělávání
Co se děje
07.05.2024

HRADEC KRÁLOVÉ: Druhý ročník festivalu kreativity a kreativního učení proběhne v Hradci Králové od 9. do 11. května. Festival KreatFest nabídne bohatý třídenní program složený z workshopů, diskusí, sdílení a tvoření rozprostřený po tvůrčích i vzdělávacích institucích v Hradci Králové. Návštěvníci tak zavítají do knihovny, Centra kreativního muzejnictví, Centra uměleckých aktivit, ale taky Bajkazylu.

Královéhradecký kraj
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Divadlo a tanec, Památky
Co se děje
07.05.2024

ČR-ZAHRANIČÍ: Sympatický Američan z Ohia žije už 30 let ve Všenorech za Prahou. Nejdéle ze všech míst, kde zatím bydlel. Do Česka ho přivedla vášeň badatele – muzikologa, který svou dráhu zasvětil Antonínu Dvořákovi. Proto se také naučil skvěle česky. Hned v předsíni doma u něj narazíte na police plné knih o hudbě a o Dvořákovi zejména, knihovnu s dalšími tituly najdete i v kuchyni a tak dále…. On sám je autorem několika knih o Dvořákovi (Rethinking Dvořák, Dvořákovská místa, Manželské páry Dvořákovi a Hlávkovi) a na další knize pracuje. Do naprostých detailů zná nejen dílo, ale i obdivuhodnou životní cestu tohoto českého a zároveň světového skladatele. Zajímavý je ale i osobní příběh Davida Beveridge.

Celá ČR, zahraničí
Knihy, literatura, média, Hudba, Památky, Vzdělávání
Články a komentáře
08.05.2024