středa
8. května 2024
svátek slaví Den osvobození od fašismu 1945
Beatriz Lafont
© Hudební léto Kuks (archiv)



Španělská sopranistka Beatriz Lafont zazpívá na festivalu Hudební léto Kuks

KUKS: Na čtvrtém koncertu 13. ročníku mezinárodního festivalu Hudební léto Kuks zazpívá 6. srpna od 18:00 hodin španělská sopranistka Beatriz Lafont, která vystoupí spolu se souborem Musica Florea a jeho uměleckým vedoucím Markem Štrynclem. Program převážně z francouzské a španělské barokní hudby ozdobí novodobá premiéra skladby z kukského archivu.

06.08.2022
18:00
Autor článku: 
Vít Havlíček

Posluchači se mohou těšit na repertoár především z francouzské a španělské barokní hudby. Uvedeny budou skladby od autorů jako Jean-Baptiste Lully, Jean-Philippe Rameau, Francisco Hernández de Illana, Antonio de Literes, program obohatí i další skladatelé jako Antonio Vivaldi nebo Antonín Reichenauer. Ve špičkovém podání těchto interpretů zazní novodobá premiéra skladby z kukského archivu, konkrétně Agnus Dei od Stephana Sailera (1741–1814).

Španělská sopranistka Beatriz Lafont se narodila ve Valencii, kde také studovala hru na kytaru a zpěv na Conservatorio Profesional de Música de Valencia. Dále pokračovala ve studiu na Conservatorio Superior de Música Joaquín Rodrigo de Valencia a v Nizozemí, kde získala na Královské konzervatoři v Haagu titul magistra v oboru interpretace starší vokální hudby. Ve studiu se specializovala na italskou raně barokní tvorbu, dobovou interpretační praxi a zpěv a doprovod na theorbu. Vystupovala po celé Evropě se soubory La Romanina, Harmonia del Parnàs, La Esfera Armoniosa, Le Jardin Secret a hostovala na festivalech Fringe Festival Oude Muziek (Utrecht), Festival Classique (Den Haag), Dag Oude Muziek (Bilzen) a dalších. S různými soubory natočila řadu nahrávek pro rozhlas a CD. Vedla lekce a masterclassy klasického zpěvu a staré hudby v Holandsku a Španělsku.

Soubor Musica Florea byl založen roku 1992 violoncellistou a dirigentem Markem Štrynclem jako jeden z prvních výrazných počinů na poli stylově poučené interpretace v České republice. Repertoár souboru zahrnuje instrumentální komorní hudbu, světské i duchovní vokálně-instrumentální skladby, orchestrální koncerty i monumentální díla symfonická, oratorní i operní od baroka až po 20. století. Musica Florea hostovala od počátku své existence na významných světových festivalech a spolupracuje s význačnými sólisty i ansámbly a obdržela řadu prestižních ocenění. Je též iniciátorem nastudování oper a baletů především období baroka, často v novodobých premiérách.

Dirigent, violoncellista a sbormistr Marek Štryncl absolvoval pražskou AMU v oboru dirigování a studoval barokní violoncello na Dresdner Akademie für alte Musik. Spolupracuje s význačnými komorními a symfonickými orchestry, sbory, ansámbly a sólisty. Jeho repertoár zahrnuje tvorbu od raného baroka až po romantismus a soudobé skladby. Zájem o dobovou interpretaci přivedl Marka Štryncla v roce 1992 k založení souboru Musica Florea. Vyučuje dirigování a sbormistrovství na Pedagogické fakultě Univerzity Karlovy v Praze a barokní violoncello na JAMU v Brně a působí jako umělecký ředitel Mezinárodní letní školy staré hudby ve Valticích.

 

Na následujícím koncertu festivalu 20. srpna 2022 vystoupí houslový virtuos a vítěz několika prestižních světových houslových soutěží Milan Al-Ashhab spolu s varhaníkem Pavlem Kohoutem.

Festival pořádá Královédvorský chrámový sbor z.s. spolu se správou hospitálu Kuks. Finančně jej podpořilo Ministerstvo kultury, Státní fond kultury, Královéhradecký kraj a město Dvůr Králové nad Labem. Rezervace vstupenek je možná prostřednictvím mailu rezervace@hudebniletokuks.cz. Více informací naleznete na www.hudebniletokuks.cz.

Mohlo by vás také zajímat...

BOHUMÍN: Třicátá léta minulého století v Bohumíně, polský zábor, druhá světová válka a Bohumín součástí velkogermánského Reichu, osvobození. Témata, která v Bohumíně nabídl historik Ondřej Kolář. Besedou (16. dubna) spolek Maryška přispěl k programu připomínky 79. výročí konce 2. světové války v Evropě.

Moravskoslezský kraj
Instituce a kulturní zařízení, Památky, Vzdělávání
Co se děje
07.05.2024

HRADEC KRÁLOVÉ: Druhý ročník festivalu kreativity a kreativního učení proběhne v Hradci Králové od 9. do 11. května. Festival KreatFest nabídne bohatý třídenní program složený z workshopů, diskusí, sdílení a tvoření rozprostřený po tvůrčích i vzdělávacích institucích v Hradci Králové. Návštěvníci tak zavítají do knihovny, Centra kreativního muzejnictví, Centra uměleckých aktivit, ale taky Bajkazylu.

Královéhradecký kraj
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Divadlo a tanec, Památky
Co se děje
07.05.2024

ČR: Asociace profesionálních divadel (APD) oslavila jubileum zintenzivněním své dosavadní činnosti, zejména v souvislosti s realizací grantového projektu “Etablování stávající struktury Asociace profesionálních divadel ČR v kontextu proměny sektoru živého umění v důsledku pandemie koronaviru”, podpořeného z programu Fondů EHP 2014-2021.

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Divadlo a tanec
Co se děje
06.05.2024

PRAHA: 30. dubna bude Karlovo náměstí patřit jazzu i dalším hudebním žánrům. Pod taktovkou festivalu Mladí ladí jazz proběhne na největším náměstí v Praze velkolepá oslava Mezinárodního dne jazzu. Na zdarma přístupném Open airu vystoupí berlínští Jazzanova, belgická free jazzová formace Don Kapot nebo německá fusion kapela Searching for Home. Festivalovým highlightem bude vystoupení legendární skupiny Prago Union s frontmanem Katem doplněné o dechovou sekci v podobě čtveřice Krotitelé Dechů.

Hl. m. Praha
Instituce a kulturní zařízení, Hudba, Soutěže a festivaly
Co se děje
29.04.2024