pátek
3. května 2024
svátek slaví Alexej
Prostor ženské galerie naskýtá nádherný výhled do sálu synagogy, kde byla včera slavnostně otevřena výstava připomínající historii lužské židovské komunity.
© Soňa Sílová



Tajemství půdy. Poznejte výjimečné nálezy z českých a moravských synagog

VYSOKÉ MÝTO: Na první pohled trochu tajemný název i podtitulek výstavy – co říkáte? Ano, i židovské modlitebny – synagogy – mají své půdy. A dnes už nebude v malém východočeském městečku Luže mnoho osob, které by si pamatovaly, že v polovině 90. let 20. století kolegové z Židovského muzea v Praze prozkoumali obsah tamní půdy a nejhodnotnější předměty převezli do muzea. Stejně pokračovali kolegové i v dalších synagogách České republiky. Půdy ukrývají tzv. genizu – na určený prostor byly po celá staletí odkládány k přirozenému zetlení předměty vyřazené z používání během rituálů. Jedná se především o svitky, knihy, listiny, kalendáře. Mimořádnou historickou hodnotu mají synagogální a osobní textilie.

Autor článku: 
Soňa Krátká

Dlouhá desetiletí probíhalo zpracování nálezů, dokumentace a nákladné restaurování. A nyní nadešel čas k prezentaci nálezu. Chrudim a Luže se tak jistě ocitnou v návštěvnickém „hledáčku“ odborné i laické veřejnosti a stanou na léto zcela oprávněně institucemi významnými. Především v Chrudimi v tamním Regionálním muzeu budou k vidění předměty z lužské synagogy, které poprvé v historii opustí pečlivě hlídané depozitáře. Přímo v místě objevu v Luži se nálezy představí alespoň panelovou prezentací.

V případě Luže to ale nebude jediná výstava v synagoze. Na začátku dubna budou zpřístupněny další dvě! První z nich představí osudy místních židovských rodin – autorkou je Mgr. Alžběta Langová. Během 2. světové války byli tragicky perzekvováni nejen Židé ale také Romové. Třetí výstavou (k vidění bude do konce srpna) bude pak v místě instalovaná panelová prezentace zapůjčená z brněnského Romského muzea. Ta přiblíží smutný příběh genocidy Romů během válečných let.

Ve výstavních sálech Regionálního muzea v Chrudimi bude stejnojmenná výstava k vidění do konce června 2022. V prostorách synagogy v Luži zůstane roll-upová výstava ponechána dlouhodobě.

Další info na: http://www.muzeumcr.cz/cz/muzeum, https://www.luze.cz/, https://www.jewishmuseum.cz/)

Mohlo by vás také zajímat...

OSTRAVA: V Ostravě v těchto dnech pokračuje multižánrový fest1vial, který "propojuje světy filmu, designu, architektury a módy a nabízí tak každému návštěvníkovi prostor pro osobní růst a intelektuální obohacení. Jsme rádi, že jsme tuto významnou kulturní událost s mezinárodním přesahem mohli uspořádat právě v Ostravě. Přijďte se všichni podívat!“, zve ředitelka fest1valu Nikola Tošenovská.

V nabídce šesti festivalých dnů jsou i výstavy Ronyho Plesla a Dominiky Petrtýlové ve Futureu, které budou přístupny veřejnosti do 5. 5.

Více informací na: www.iffo.cz

Moravskoslezský kraj
Instituce a kulturní zařízení, Výtvarné umění, Soutěže a festivaly
Co se děje
03.05.2024

PRAHA: 30. dubna bude Karlovo náměstí patřit jazzu i dalším hudebním žánrům. Pod taktovkou festivalu Mladí ladí jazz proběhne na největším náměstí v Praze velkolepá oslava Mezinárodního dne jazzu. Na zdarma přístupném Open airu vystoupí berlínští Jazzanova, belgická free jazzová formace Don Kapot nebo německá fusion kapela Searching for Home. Festivalovým highlightem bude vystoupení legendární skupiny Prago Union s frontmanem Katem doplněné o dechovou sekci v podobě čtveřice Krotitelé Dechů.

Hl. m. Praha
Instituce a kulturní zařízení, Hudba, Soutěže a festivaly
Co se děje
29.04.2024

ČR-ZAHRANIČÍ: Krátký animovaný film "Plevel" byl vybrán do oficiálního programu La Cinef na Festivalu v Cannes. Tato absolventská práce, kterou režírovala Pola Kazak a produkovaly MAUR film a Filmová akademie Miroslava Ondříčka v Písku, slibuje divákům silný vizuálně podmanivý příběh.

Celá ČR, zahraničí
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Soutěže a festivaly
Co se děje
02.05.2024

PRAHA-ZAHRANIČÍ: Výstava Group Therapy je dialogem a konfrontací uměleckých děl z rostoucích sbírek Galerie hlavního města Prahy a Deutsche Telekom. Ve více než osmdesáti dílech od čtyřiceti šesti současných umělců reflektuje aktuální společenská témata, jako jsou ohrožení demokracie, vzestup autoritářských režimů, nesnášenlivost vůči menšinám, cizincům a lidem s odlišnými názory, apatie a lhostejnost vůči klimatické krizi, terorismus a války. Název výstavy je odvozen od vystaveného díla výtvarnice Evy Koťátkové. Vedle ní v expozici vystavují také další české umělkyně a umělci Lenka Glisníková, Daniel Balabán, bosenská umělkyně Šejla Kamerić, chorvatský multimediální tvůrce Igor Grubić nebo ukrajinská malířka Lesia Khomenko. Výstavu Group Therapy lze v Domě U Kamenného zvonu na Staroměstském náměstí navštívit od 26. dubna do 11. srpna 2024.

Hl. m. Praha
Co se děje
26.04.2024