čtvrtek
2. května 2024
svátek slaví Zikmund
Banner Muzejní noc
© Archiv MVČ



Královéhradecká muzejní noc 2021

HRADEC KRÁLOVÉ: Sedm muzeí a galerií v Hradci Králové k Festivalu muzejních nocí 2021, který se po loňské vynucené přestávce letos uskutečni v rozmezí od 18. června až 19. září 2021 po celé České republice. Pro společnou Královéhradeckou muzejní noc, která je již 14. ročníkem, byl zvolen pátek 17. září 2021. Každá ze zapojených institucí chystá vlastní poutavý program a pro návštěvníky bude přístupná zdarma.


 

Autor článku: 
Lucie Peterková

Muzeum východních Čech v Hradci Králové

Návštěvníci se mohou těšit na pestrý program propojený s výstavou sezóny Rudolf II. Umění pro císaře. Pro děti i dospělé budou připraveny kreativní aktivity spojené s obory, které zajímaly i římského císaře a českého krále Rudolfa II. Habsburského.

Před budovou muzea vznikne výtvarný atelier inspirovaný tvorbou svérázného rudolfínského malíře Giuseppe Arcimbolda. Po setmění budeme za vhodných klimatických podmínek sledovat z muzejní terasy hvězdnou oblohu s komentářem odborníků z hradecké Hvězdárny a planetária. Vestibul pod muzejní kopulí poslouží navíc jako improvizované planetárium, ve kterém se dozvíte o zajímavostech oblohy v rudolfínské době. V přednáškovém sále si zájemci připomenou císaře Rudolfa II. při sledování kultovních snímků Císařův pekař a Pekařův císař. Připraven je i exkurz do společenských zábav, protože vás naučíme základy renesančních tanců.

Chybět nebude prohlídka výstavy napěchované uměním z rudolfínských sbírek od význačných mistrů své doby. Pozveme vás navíc do slavné císařovy "kunstkomory", kam
v jeho době smělo jen pár vyvolených. Najdete v ní staré mapy s bájnými živočichy, exotická zvířata, pravěké fosilie, schránky velkých mořských mlžů, ale třeba i zub mláděte mamuta. Dozvíte se také, co považoval císař Rudolf II. za ochranný prostředek před případnou otravou a ukážeme vám i zvíře, které před mnoha staletími patřilo do císařského zvěřince. A na své si přijdou i příznivci astronomie a alchymie. Noc plná umění, vědy a hlavně zábavy vás čeká od 18.00 do 24.00 hodin.

 

Muzeum války 1866

Muzeum války 1866 připravilo několik tematických přednášek.

Bojiště u Hradce Králové je oblastí s jednou z největších koncentrací válečných hrobů v ČR. Jak takový hrob vypadá dnes a jak vypadal před 155 lety? Co lze poznat z kosterních pozůstatků padlých? A lze vysledovat osud konkrétního padlého mezi tisíci, na základě předmětů, se kterými byl pohřben? Odpoví vám archeolog Muzea východních Čech Mgr. Matouš Holas.

Často můžeme slýchat, že jednou z hlavních příčin rakouské prohry byla nepružná taktika. Řídili se jí všichni? A jak tomu bylo s elitními složkami rakouské armády? Odpoví na to členové klubu vojenské historie „5. Prapor polních myslivců“.

Po klíčové bitvě, jejíž následky si v té době snad ani neuměl zcela představit, navštívil místa válečných střetů císař František Josef I. V jakém duchu se nesla jeho návštěva a jak se budoucí rakousko-uherský mocnář díval na válku roku 1866? Odpověď bude hledat historik MVČ Mgr. Josef Šrámek, Ph.D.  Za příznivého počasí je možný výstup na rozhlednu

 

Galerie moderního umění v Hradci Králové

Galerie moderního umění v den Muzejní noci otevírá tři nové výstavy. Veřejná vernisáž proběhne od 17 hodin. V prvním patře pak navštivte dlouhodobou výstavu Nekousavě kousati – Dar Vladimíra Preclíka Královéhradeckému kraji, ve druhém a třetím patře jsou umístěny stálé expozice Minulé století – dvacet osobností a Posledních padesát let a ve čtvrtém patře si vedle nových výstav vychutnejte výhled z terasy na noční Hradec. Otevřeno bude až do 22 hodin. Při procházce galerií od prvního podlaží až po střechu se v rámci Muzejní noci můžete v neobvyklém čase zapojit také do večerní aktivity, kterou pro vás chystáme od 19 do 22 hodin nejen ve výtvarném ateliéru.

 

Informační centrum obnovitelné zdroje a malá vodní elektrárna „Hučák“ v Hradci Králové

Malá vodní elektrárna Hučák je místo, kde se zabaví celá rodina! Malí energetici se vyřádí ve zbrusu novém dětském koutku, vyzkouší si jednu ze tří her ve virtuální realitě a budou svědky zábavných fyzikálních pokusů v naší laboratoři. Díky nespočtu interaktivních modelů návštěvníci zjistí, jak se vyrábí elektřina pomocí síly vody, větru, slunce a dalších čistých obnovitelných zdrojů. Třešničkou na dortu je návštěva původní strojovny elektrárny, kde vyrábí elektrickou energii tři generátory.

 

Muzeum parních strojů

Kolem 150 parních strojů z 19. století vystavuje Jan Tomek v suterénu svého rodinného domu a také na zahradě, kde postavil industriální pavilon pro velké parní stroje včetně transmisního pohonu strojů. Muzeum páry rozhodně nepřehlédnete. Přímo před domem je totiž umístěn 10,5 tun vážící parní stroj z cukrovaru Syrovátka. Návštěvníci uvidí také modely, které sloužily jako hračky pro děti. Ve sbírce je takových modelů 144 a téměř každý z nich má svůj příběh. Nejstarší parní strojek je z roku 1892, kdy je začaly vyrábět německé hračkářské továrny. Můžete tu ale vidět například i praktický model textilní továrny z 19. století.

Spojení: trolejbus č. 7, zastávka Husův pomník (hospoda Hrázka).

 

Labyrint Divadla Drak

I v tomto roce se otevře Labyrint Divadla Drak všem zájemcům a odhalí jim svá tajemství.  Bludiště vitrín skrývá výstavu Příběh Draku 1958–2018, která vypráví příběh 60leté historie Divadla Drak. Prostřednictvím vystavených loutek, fotografií, scénografických návrhů, ukázek z inscenací a dalších dobových materiálů zachycuje proměny drakovského divadelního jazyka a zároveň přibližuje nezaměnitelnou atmosféru divadla. Představuje Drak jako místo tvorby, ale také jako křižovatku osudů těch, kteří jeho příběh po 60 let spoluvytvářeli.

Dobrodružnější povahy se mohou vydat na speciální noční vydání venkovní výpravy Za Příběhem Draku. Pro nejmenší zahájíme inscenací Houpací pohádky Studia DAMÚZA.

 

Muzeum Petrof

Staňte se od 18 do 23 hodin součástí Muzejní noci plné historických vzpomínek na klavírnické řemeslo, které v Hradci Králové přetrvává od roku 1864.

Základním stanovištěm pro exkurze do muzea bude budova kulturního centra PETROF Gallery, která je součástí továrny PETROF. V hudební kavárně na vás čeká tematické občerstvení doplněné o hudební zážitek. V Muzeu se společně projdeme po časové ose od roku 1864, tedy od založení Antonínem Petrofem až po současnost. Objevíme také unikátní klavíry, pianina, harmonia a další historické i moderní skvosty klavírnického řemesla.

Prožijte na vlastní kůži příběh slavné české rodiny a prohlédněte si ty nejzajímavější exponáty z historie i současnosti české firmy PETROF.

Rezervace na exkurze do muzea jsou možné pouze na místě (recepce PETROF Showroom), 30 minut předem. Počet míst je omezen.

 

Akce se koná s podporou města Hradec Králové a Královéhradeckého kraje za přispění skupiny ČEZ.

Vstup do všech muzeí a galerií zdarma.

 

Mohlo by vás také zajímat...

PRAHA: 30. dubna bude Karlovo náměstí patřit jazzu i dalším hudebním žánrům. Pod taktovkou festivalu Mladí ladí jazz proběhne na největším náměstí v Praze velkolepá oslava Mezinárodního dne jazzu. Na zdarma přístupném Open airu vystoupí berlínští Jazzanova, belgická free jazzová formace Don Kapot nebo německá fusion kapela Searching for Home. Festivalovým highlightem bude vystoupení legendární skupiny Prago Union s frontmanem Katem doplněné o dechovou sekci v podobě čtveřice Krotitelé Dechů.

Hl. m. Praha
Instituce a kulturní zařízení, Hudba, Soutěže a festivaly
Co se děje
29.04.2024

ČR-ZAHRANIČÍ: Krátký animovaný film "Plevel" byl vybrán do oficiálního programu La Cinef na Festivalu v Cannes. Tato absolventská práce, kterou režírovala Pola Kazak a produkovaly MAUR film a Filmová akademie Miroslava Ondříčka v Písku, slibuje divákům silný vizuálně podmanivý příběh.

Celá ČR, zahraničí
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Soutěže a festivaly
Co se děje
02.05.2024

PRAHA-ZAHRANIČÍ: Výstava Group Therapy je dialogem a konfrontací uměleckých děl z rostoucích sbírek Galerie hlavního města Prahy a Deutsche Telekom. Ve více než osmdesáti dílech od čtyřiceti šesti současných umělců reflektuje aktuální společenská témata, jako jsou ohrožení demokracie, vzestup autoritářských režimů, nesnášenlivost vůči menšinám, cizincům a lidem s odlišnými názory, apatie a lhostejnost vůči klimatické krizi, terorismus a války. Název výstavy je odvozen od vystaveného díla výtvarnice Evy Koťátkové. Vedle ní v expozici vystavují také další české umělkyně a umělci Lenka Glisníková, Daniel Balabán, bosenská umělkyně Šejla Kamerić, chorvatský multimediální tvůrce Igor Grubić nebo ukrajinská malířka Lesia Khomenko. Výstavu Group Therapy lze v Domě U Kamenného zvonu na Staroměstském náměstí navštívit od 26. dubna do 11. srpna 2024.

Hl. m. Praha
Co se děje
26.04.2024

POLICE NAD METUJÍ: Mladý a dynamický symfonický orchestr Police Symphony Orchestra ve svém čtrnáctém roce existence sestoupí na okamžik z hudebních pódií na filmová plátna. Dokumentární film s názvem Velký finále mapuje tři roky života mladých lidí amatérského orchestru, jejich radosti i strasti, úspěchy i vyčerpání, ale hlavně odhodlání jít si za svými sny. Ty si nadále plní také v roce 2024, během kterého se postaví na stage festivalu Rock for People nebo pódium českého hudebního chrámu, pražského Rudolfina. Události pod taktovkou nadšenců z Police nad Metují slibují zážitky, dojetí, skvělou hudbu a energii.

Královéhradecký kraj
Děti a mládež, Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Hudba, Soutěže a festivaly
Co se děje
29.04.2024