neděle
5. května 2024
svátek slaví Klaudie, Květnové povstání českého lidu 1945
Dorotą Dobrew
© https://warsaw.czechcentres.cz



Cenu Premia Bohemica letos obdrží polská překladatelka Dorotą Dobrew

VARŠAVA-BRNO: Moravská zemská knihovna v Brně na základě po­věření ministra kultury České republiky uděluje od roku 2017 cenu Premia Bohemica. Cena je určena zahraničnímu bohemistovi nebo překladateli, který se ve své zemi zasloužil ve výrazné míře o propagaci české literatury. Odborná porota letos z nominovaných vybrala polskou překladatelku Dorotu Dobrew. Cena bude předána v pátek 10. 9. na Knižním veletrhu ve Varšavě, kde je ČR hlavní hostující zemí.

10.09.2021

Dorota Dobrew studovala češtinu na Varšavské univerzitě, ale trvalo ještě několik let, než začala českou literaturu překládat. Nejprve se věnovala vědecké práci a výuce, poté cesta vedla oklikou přes studium orientalistiky a práci v právnické firmě. Rozhodujícím okamžikem bylo až seznámení se s básnířkou Violou Fisherovou. Do dnešních dnů přeložila přes 30 knižních titulů a mnoho dalších drobnějších příspěvků do literárních časopisů. Věnuje se překladům poezie, od klasických autorů, jakými byl Vítězslav Nezval, Jaroslav Seifert, Vladimír Holan či Jan Zahradníček, přes autory českého undergroundu Petra Placáka, Ivana Martina Jirouse, Egona Bondyho, Josefa Topola a Jáchyma Topola až po současné básníky Petra Hrušku, Petra Borkovce, Jaromíra Typlta či Tomáše Přidala. V jejím překladu znají naši sousedé také prozaické dílo například Antonína Bajajy, Emila Hakla, Jiřího Hájíčka, Petry Hůlové, Tomáše Zmeškala, Květy Legátové a mnoha dalších. Rovněž překlady děl pro děti od Zdeňka Svěráka či Karafiátovy Broučci nesou její jméno.

Cena bude slavnostně předána ředitelem MZK Tomášem Kubíčkem v pátek 10. 9. v 19h v Českém centru ve Varšavě. Ve spolupráci s ředitelkou České centra Taťjanou Langáškovou byl připraven slavnostní večer, kam byli mimo jiné pozváni polští bohemisté a překladatelé. Díky jejich práci má česká literatura v Polsku mimořádné postavení a ročně mají polští čtenáři k dispozici více než tři desítky nových titulů. Předání ocenění je součástí českého programu Knižního veletrhu ve Varšavě.

Dorota Dobrew je již 24. držitelkou ceny Premia Bohemica. Do roku 2001 cenu udělovala Nadace Český literární fond, v letech 2002–2011 Obec spisovatelů (za pod­pory NČLF). S podporou Obce spisovatelů ji nyní udě­luje Moravská zemská knihovna. O udělení ceny rozhoduje komise složená z před­ních literárních vědců z univerzitních i akademických pracovišť v České republice a z dřívějších laureátů ceny. V minulosti cenu získali například Susanna Roth (1993), Oleg Malevič (1998), Christa Rothmeier (1999), Rei­ner Kunze (2004), István Vörös (2005), Edgar de Bruin (2008), Urs Heftrich (2017) Robert Burton Pynsent (2018), Annalisa Cosentino (2019) či naposledy Xavier Galmiche (2020).

Udílením ceny Premia Bohemica vyjadřuje Ministerstvo kultury úctu k práci zahraničních bohemis­tů a překladatelů, kteří pomáhají šířit prostřednictvím české literatury povědomí o české kultuře a společnos­ti, a upevňují tak pozici České republiky ve světě.

 

 

Mohlo by vás také zajímat...

PRAHA: 30. dubna bude Karlovo náměstí patřit jazzu i dalším hudebním žánrům. Pod taktovkou festivalu Mladí ladí jazz proběhne na největším náměstí v Praze velkolepá oslava Mezinárodního dne jazzu. Na zdarma přístupném Open airu vystoupí berlínští Jazzanova, belgická free jazzová formace Don Kapot nebo německá fusion kapela Searching for Home. Festivalovým highlightem bude vystoupení legendární skupiny Prago Union s frontmanem Katem doplněné o dechovou sekci v podobě čtveřice Krotitelé Dechů.

Hl. m. Praha
Instituce a kulturní zařízení, Hudba, Soutěže a festivaly
Co se děje
29.04.2024

ČR-ZAHRANIČÍ: Krátký animovaný film "Plevel" byl vybrán do oficiálního programu La Cinef na Festivalu v Cannes. Tato absolventská práce, kterou režírovala Pola Kazak a produkovaly MAUR film a Filmová akademie Miroslava Ondříčka v Písku, slibuje divákům silný vizuálně podmanivý příběh.

Celá ČR, zahraničí
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Soutěže a festivaly
Co se děje
02.05.2024

PRAHA-ZAHRANIČÍ: Výstava Group Therapy je dialogem a konfrontací uměleckých děl z rostoucích sbírek Galerie hlavního města Prahy a Deutsche Telekom. Ve více než osmdesáti dílech od čtyřiceti šesti současných umělců reflektuje aktuální společenská témata, jako jsou ohrožení demokracie, vzestup autoritářských režimů, nesnášenlivost vůči menšinám, cizincům a lidem s odlišnými názory, apatie a lhostejnost vůči klimatické krizi, terorismus a války. Název výstavy je odvozen od vystaveného díla výtvarnice Evy Koťátkové. Vedle ní v expozici vystavují také další české umělkyně a umělci Lenka Glisníková, Daniel Balabán, bosenská umělkyně Šejla Kamerić, chorvatský multimediální tvůrce Igor Grubić nebo ukrajinská malířka Lesia Khomenko. Výstavu Group Therapy lze v Domě U Kamenného zvonu na Staroměstském náměstí navštívit od 26. dubna do 11. srpna 2024.

Hl. m. Praha
Co se děje
26.04.2024

POLICE NAD METUJÍ: Mladý a dynamický symfonický orchestr Police Symphony Orchestra ve svém čtrnáctém roce existence sestoupí na okamžik z hudebních pódií na filmová plátna. Dokumentární film s názvem Velký finále mapuje tři roky života mladých lidí amatérského orchestru, jejich radosti i strasti, úspěchy i vyčerpání, ale hlavně odhodlání jít si za svými sny. Ty si nadále plní také v roce 2024, během kterého se postaví na stage festivalu Rock for People nebo pódium českého hudebního chrámu, pražského Rudolfina. Události pod taktovkou nadšenců z Police nad Metují slibují zážitky, dojetí, skvělou hudbu a energii.

Královéhradecký kraj
Děti a mládež, Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Hudba, Soutěže a festivaly
Co se děje
29.04.2024