neděle
5. května 2024
svátek slaví Klaudie, Květnové povstání českého lidu 1945
Fotografie z události
© Archiv MK



Ministr kultury udělil Martě Davouze medaili Artis Bohemiae Amicis in memoriam

ČR-PRAHA: Ministr kultury Lubomír Zaorálek udělil Martě Davouze medaili Artis Bohemiae Amicis in memoriam za její celoživotní dílo, šíření dobrého jména české kultury doma i v zahraničí a za přínos k rozvoji kulturních, duchovních a etických hodnot. Cenu z rukou ministra kultury převzali v Nostickém paláci zástupci její rodiny.

Autor článku: 
Tiskové oddělení MK

Marta Davouze má nepochybné zásluhy na rozvoji a obohacení jak současného literárního, potažmo kulturního života v Česku, tak zdejší literární i kulturní historie. Především její zásluhou byly v devadesátých a nultých letech vydány precizně edičně připravené sebrané spisy Karla Poláčka a Franze Kafky, dvou klíčových osobností české literatury minulého století. Zásluhou Marty Davouze byla také zřízena mezinárodní Cena Franze Kafky, která byla poprvé udělena v roce 2001. Právem jí patří  poděkování za celoživotní práci a za dlouhodobé šíření dobrého jména české kultury u nás i v zahraničí,“ řekl ministr Lubomír Zaorálek. 


Marta Davouze se narodila 12. 5. 1945 v Praze a zemřela 7. 7. 2018 ve francouzském Langourian. Po studiích na Filozofické fakultě UK působila v Akademii věd, odkud musela pro nesouhlas se sovětskou okupací odejít; později pracovala v tehdejší Státní (dnes Národní) knihovně a  v nakladatelství Československý spisovatel. Po sametové revoluci spoluzaložila Společnost Franze Kafky a v pozici ředitelky dlouhá léta vedla Centrum a Nakladatelství Franze Kafky. V tomto období vydala první kompletní kritické vydání všech děl významného českého spisovatele, oběti holocaustu, Karla Poláčka (1994-2001, 20 svazků). Zároveň se jí podařilo realizovat vůbec první úplné vydání sebraných spisů nejznámějšího literárního rodáka Franze Kafky v českém jazyce (1997-2007, 13 svazků). V nakladatelství Mladá fronta jí dále vyšlo postupně šest knih, z toho pět beletristických a jedna publicistická. Největšího čtenářského ohlasu dosáhly její autobiografické humoristické práce Dům v Bretani a Loď v Bretani. Byla autorem řady komentářů a fejetonů, glosovala dění na české politické scéně a později i ve Francii. Vedle organizování řady výstav, konferencí a dalších kulturních akcí, stála i u vzniku několika ocenění. Řadu let pořádala Cenu Jana Zrzavého, jejíž součástí byl vždy společný stipendijní pobyt mladých českých a francouzských výtvarníků v jejím francouzském sídle. Založila Studentskou cenu Maxe Broda, jejíž porota přes 25 let vybírá nejlepší eseje mladých autorů na různá aktuální společenská témata. Především ale založila Cenu Franze Kafky, pořádanou Společností Franze Kafky a Hlavním městem Prahou již od roku 2001. Mezi laureáty byly výjimečné osobnosti světové literatury jako např. Philip Roth, Elfriede Jelineková, Haruki Murakami i momořádní čeští autoři Ivan Klíma, Václav Havel nebo Ivan Wernisch. Ze svých počinů si sama zvláště cenila toho, že její projekt uspořádání soutěže na pomník Franzi Kafkovi na Starém městě v Praze byl nejen úspěšně zorganizován, ale především doveden v roce 2003 k realizaci. 

 

Mohlo by vás také zajímat...

PRAHA: 30. dubna bude Karlovo náměstí patřit jazzu i dalším hudebním žánrům. Pod taktovkou festivalu Mladí ladí jazz proběhne na největším náměstí v Praze velkolepá oslava Mezinárodního dne jazzu. Na zdarma přístupném Open airu vystoupí berlínští Jazzanova, belgická free jazzová formace Don Kapot nebo německá fusion kapela Searching for Home. Festivalovým highlightem bude vystoupení legendární skupiny Prago Union s frontmanem Katem doplněné o dechovou sekci v podobě čtveřice Krotitelé Dechů.

Hl. m. Praha
Instituce a kulturní zařízení, Hudba, Soutěže a festivaly
Co se děje
29.04.2024

ČR-ZAHRANIČÍ: Krátký animovaný film "Plevel" byl vybrán do oficiálního programu La Cinef na Festivalu v Cannes. Tato absolventská práce, kterou režírovala Pola Kazak a produkovaly MAUR film a Filmová akademie Miroslava Ondříčka v Písku, slibuje divákům silný vizuálně podmanivý příběh.

Celá ČR, zahraničí
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Soutěže a festivaly
Co se děje
02.05.2024

PRAHA-ZAHRANIČÍ: Výstava Group Therapy je dialogem a konfrontací uměleckých děl z rostoucích sbírek Galerie hlavního města Prahy a Deutsche Telekom. Ve více než osmdesáti dílech od čtyřiceti šesti současných umělců reflektuje aktuální společenská témata, jako jsou ohrožení demokracie, vzestup autoritářských režimů, nesnášenlivost vůči menšinám, cizincům a lidem s odlišnými názory, apatie a lhostejnost vůči klimatické krizi, terorismus a války. Název výstavy je odvozen od vystaveného díla výtvarnice Evy Koťátkové. Vedle ní v expozici vystavují také další české umělkyně a umělci Lenka Glisníková, Daniel Balabán, bosenská umělkyně Šejla Kamerić, chorvatský multimediální tvůrce Igor Grubić nebo ukrajinská malířka Lesia Khomenko. Výstavu Group Therapy lze v Domě U Kamenného zvonu na Staroměstském náměstí navštívit od 26. dubna do 11. srpna 2024.

Hl. m. Praha
Co se děje
26.04.2024

POLICE NAD METUJÍ: Mladý a dynamický symfonický orchestr Police Symphony Orchestra ve svém čtrnáctém roce existence sestoupí na okamžik z hudebních pódií na filmová plátna. Dokumentární film s názvem Velký finále mapuje tři roky života mladých lidí amatérského orchestru, jejich radosti i strasti, úspěchy i vyčerpání, ale hlavně odhodlání jít si za svými sny. Ty si nadále plní také v roce 2024, během kterého se postaví na stage festivalu Rock for People nebo pódium českého hudebního chrámu, pražského Rudolfina. Události pod taktovkou nadšenců z Police nad Metují slibují zážitky, dojetí, skvělou hudbu a energii.

Královéhradecký kraj
Děti a mládež, Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Hudba, Soutěže a festivaly
Co se děje
29.04.2024