čtvrtek
2. května 2024
svátek slaví Zikmund
Logo
© Archiv pořadatele



Festival Dvořákova Olomouc zahájí ve čtvrtek Musica Florea koncertem Dvořák jedinečný

OLOMOUC: Zahajovacím koncertem letošního ročníku festivalu Dvořákova Olomouc, jehož pořadatelem je Moravská filharmonie Olomouc, bude ve čtvrtek 13. května koncert nazvaný Dvořák jedinečný. Zahraje soubor Musica Florea, který bude řídit Marek Štryncl. Slovem bude koncert provázet renomovaný moderátor Jiří Vejvoda a bude možné jej sledovat online od 19:00 na Facebooku, webu, YouTube kanále MFO, nebo na stránkách www.dvorakovaolomouc.cz

13.05.2021
19:00
Autor článku: 
Miloš Adámek

Soubor Musica Florea vznikl v roce 1992 jako jeden z prvních výrazných počinů na poli stylově poučené interpretace hudby v České republice. Založil ho violoncellista a dirigent Marek Štryncl. Nezbytný základ činnosti souboru tvoří hra na originální nástroje nebo jejich kopie, podložená studiem dobových pramenů a estetiky, a kreativní oživování zapomenutých interpretačních stylů i prostředků.

Zakladatel souboru, dirigent, violoncellista, sbormistr a skladatel Marek Štryncl spolupracuje i s význačnými komorními a symfonickými orchestry, sbory a sólisty. Jeho repertoár zahrnuje tvorbu od raného baroka až po romantismus a soudobé skladby.

Program online koncertu:

Antonín Dvořák

• Suita A dur op. 98b
• Symfonie č. 6 D dur op. 60

Účinkují:

Musica Florea
Marek Štryncl — dirigent

Jiří Vejvoda — průvodní slovo

Festival Dvořákova Olomouc nabízí svým příznivcům také jednu novinku – virtuální vstupenku. Diváci, kteří by jednotlivé koncerty festivalu chtěli finančně podpořit, mají možnost tak učinit zakoupením virtuální vstupenky. Její cena je 100,- Kč. Zakoupení vstupenky není podmínkou pro sledování online přenosu koncertu. Ten je přístupný zdarma. Virtuální vstupenky na jednotlivé koncerty je možné nakupovat prostřednictvím webu MFO, nebo na stránkách www.dvorakovaolomouc.cz.

 

Další koncerty festivalu Dvořákova Olomouc:

17. 5. | 19.00 | Online | Bennewitzovo kvarteto

Dvořák & Brahms

Bennewitzovo kvarteto, bezesporu jeden z nejlepších domácích komorních souborů, si přizvalo ke spoluúčinkování vyhledávaného klarinetistu Igora Františáka. Společně předvedou, jak si dva velikáni hudebního romantismu mistrně poradili s formou smyčcového kvartetu či klarinetového kvintetu.

 

21. 5. | 19.00 | Online | Lukáš Oravec Quartet s Moravskou filharmonií Olomouc

Jazz & smyčce

Nový projekt autentického jazzového trumpetisty Lukáše Oravce pojí charakteristický zvuk umělcovy kapely s klasickým orchestrálním zněním smyčcových nástrojů. Autorem jednotlivých aranžmá je dirigent ruského původu Pavel Klimaševskij.

 

23. 5. | 19.00 | Online | Husa, Dvořák a Stravinskij – Garrick Ohlsson a Moravská filharmonie Olomouc s Jakubem Kleckerem

Velké finále

Jedinečný hudební zážitek. Moravská filharmonie Olomouc a Garrick Ohlsson – světový špičkový klavírista, který má k české hudbě hluboký a trvalý vztah a za šíření dobrého jména české kultury obdržel i řadu ocenění. Zazní díla jubilantů Karla Husy, Antonína Dvořáka a Igora Stravinského.

 

O festivalu

Mezinárodní hudební festival Dvořákova Olomouc je tradiční jarní hudební přehlídkou zejména artificiální hudby v Olomouci. Tradice festivalu se začala psát v roce 1950, kdy se uskutečnil první ročník pod názvem Hudební jaro. Od té doby festival několikrát změnil své jméno, pořadatele a zčásti i zaměření. Pod názvem Dvořákova Olomouc se pořádá od roku 2002. V minulosti se na festivalových koncertech olomouckému publiku představila taková jména, jako např. Igor Oistrach, Mstislav Rostropovič, Zdeněk Mácal, Misha Maisky, Václav Hudeček, José Cura či Gidon Kremer se svým souborem Kremerata Baltica. Pořadatelem festivalu je Moravská filharmonie Olomouc.

 

O pořadateli – Moravské filharmonii Olomouc

Moravská filharmonie Olomouc patří k předním a nejstarším symfonickým orchestrům v České republice. Na jejím uměleckém vývoji se podílely významné osobnosti české i světové hudební scény. Za dobu své existence si Moravská filharmonie Olomouc vytvořila mimořádně rozsáhlý a rozmanitý repertoár. Věnuje se především velkým tvůrcům světové hudby 19. a 20. století, propaguje však i soudobou českou a světovou hudební tvorbu, o čemž svědčí i pravidelné a časté uvádění nových děl v jejich premiéře. Moravská filharmonie Olomouc má bohatou diskografii a vystupuje na významných mezinárodních hudebních festivalech doma i v zahraničí. Především je ale kulturní institucí, která se významně podílí na organizaci uměleckého a koncertního života v Olomouci a okolí. Pořádá festivaly Dvořákova Olomouc a Mezinárodní varhanní festival Olomouc. Mezi její činnosti patří také řada vzdělávacích aktivit pro děti a mladé lidi.

 

Mohlo by vás také zajímat...

PRAHA: 30. dubna bude Karlovo náměstí patřit jazzu i dalším hudebním žánrům. Pod taktovkou festivalu Mladí ladí jazz proběhne na největším náměstí v Praze velkolepá oslava Mezinárodního dne jazzu. Na zdarma přístupném Open airu vystoupí berlínští Jazzanova, belgická free jazzová formace Don Kapot nebo německá fusion kapela Searching for Home. Festivalovým highlightem bude vystoupení legendární skupiny Prago Union s frontmanem Katem doplněné o dechovou sekci v podobě čtveřice Krotitelé Dechů.

Hl. m. Praha
Instituce a kulturní zařízení, Hudba, Soutěže a festivaly
Co se děje
29.04.2024

ČR-ZAHRANIČÍ: Krátký animovaný film "Plevel" byl vybrán do oficiálního programu La Cinef na Festivalu v Cannes. Tato absolventská práce, kterou režírovala Pola Kazak a produkovaly MAUR film a Filmová akademie Miroslava Ondříčka v Písku, slibuje divákům silný vizuálně podmanivý příběh.

Celá ČR, zahraničí
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Soutěže a festivaly
Co se děje
02.05.2024

PRAHA-ZAHRANIČÍ: Výstava Group Therapy je dialogem a konfrontací uměleckých děl z rostoucích sbírek Galerie hlavního města Prahy a Deutsche Telekom. Ve více než osmdesáti dílech od čtyřiceti šesti současných umělců reflektuje aktuální společenská témata, jako jsou ohrožení demokracie, vzestup autoritářských režimů, nesnášenlivost vůči menšinám, cizincům a lidem s odlišnými názory, apatie a lhostejnost vůči klimatické krizi, terorismus a války. Název výstavy je odvozen od vystaveného díla výtvarnice Evy Koťátkové. Vedle ní v expozici vystavují také další české umělkyně a umělci Lenka Glisníková, Daniel Balabán, bosenská umělkyně Šejla Kamerić, chorvatský multimediální tvůrce Igor Grubić nebo ukrajinská malířka Lesia Khomenko. Výstavu Group Therapy lze v Domě U Kamenného zvonu na Staroměstském náměstí navštívit od 26. dubna do 11. srpna 2024.

Hl. m. Praha
Co se děje
26.04.2024

POLICE NAD METUJÍ: Mladý a dynamický symfonický orchestr Police Symphony Orchestra ve svém čtrnáctém roce existence sestoupí na okamžik z hudebních pódií na filmová plátna. Dokumentární film s názvem Velký finále mapuje tři roky života mladých lidí amatérského orchestru, jejich radosti i strasti, úspěchy i vyčerpání, ale hlavně odhodlání jít si za svými sny. Ty si nadále plní také v roce 2024, během kterého se postaví na stage festivalu Rock for People nebo pódium českého hudebního chrámu, pražského Rudolfina. Události pod taktovkou nadšenců z Police nad Metují slibují zážitky, dojetí, skvělou hudbu a energii.

Královéhradecký kraj
Děti a mládež, Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Hudba, Soutěže a festivaly
Co se děje
29.04.2024