neděle
26. května 2024
svátek slaví Filip
Vizuál festivalu
© Zdroj: www.jedensvet.cz



Vypadáváš - Festival Jeden svět představuje téma letošního ročníku a jeho novou podobu

ČR: Internetové připojení, zapnuté webkamery, neustálé klikání myší a snaha alespoň na chvilku vidět ty, kteří jsou na druhé straně obrazovky. „Vypadáváš“ se stalo jedním z nejčastějších slov, která provázejí setkání lidí zprostředkovávaná technickými možnostmi internetu. Je to upozornění na slabé připojení, na technické obtíže, které negativně vstoupily do komunikace umožněné technologiemi. Zároveň označuje i situaci, ve které se spousta lidí po začátku pandemie ocitla. Kdo vypadává pouze z videokonferencí a kdo z běžného života? Jaké výzvy s sebou přinesl přechod do online prostředí a jaké je naše místo v nové realitě? Tím se bude zabývat dvacátý třetí ročník Mezinárodního festivalu dokumentárních filmů o lidských právech Jeden svět, který proběhne z důvodů současné pandemické situace od 10. května do 6. června online po celém Česku. Jeden svět tak bude letos opravdu jen jeden.

od 10.05.2021 do 06.06.2021
Autor článku: 
Nikola Páleníčková

„Při výběru hlavního festivalového tématu jsme se shodli, že Jeden svět musí jako vždy reflektovat aktuální dění doma i ve světě. Nejpalčivějším je podle nás to, jak probíhající pandemie a přesun dění do digitálního světa zvýraznily společenské nerovnosti. Přemýšleli jsme, jak moc máme tuto transformaci našich životů v práci, ve škole nebo v rodině pod kontrolou a do jaké míry jsme už v rozjetém vlaku, který nejde zastavit,“ říká ředitel festivalu Ondřej Kamenický. Naráží také na rozhodnutí uspořádat letošní festival online kvůli aktuální situaci okolo koronavirové pandemie. „S ohledem na nejistotu v celém kulturním sektoru, kde mj. není stále jasná doba otevření kin, jsme se rozhodli přesunout Jeden svět do primárně virtuálního prostředí. Budeme se snažit divákům zprostředkovat co největší množství debat a pofilmových diskuzí, a pokud to aktuální situace umožní, uspořádáme koncem května také projekce v letních kinech na řadě míst po celé České republice,“ dodává Kamenický.

Festivalovou kampaň připravilo už počtvrté Studio MT (Matyáš Trnka ve spolupráci s Matějem Růžičkou). Různě vypadávající postavy na videokonferenci, které v dnešních dnech suplují potkávání se, jsou hlavním motivem letošního vizuálu. „Zamrzlé obličeje na obrazovkách, zvuk klikání a nadávek a zároveň i vyčerpanost, která provází pro mnohé každodenní online videokonference – to jsme zachytili v letošním vizuálu, který reflektuje naše současné životy. Zářivé, pro někoho možná až agresivní, barvy náhlost tématu podtrhují a zároveň jsou i snadno rozpoznatelné i pro osoby se zrakovým omezením,“ vysvětluje autor kampaně Matyáš Trnka.

Letošní proměnu festivalu a jeho hlavní téma „Vypadáváš“ podpořil také nadační fond Abakus jako generální partner. Nově vzniklý nadační fond zakladatelů Avastu Pavla Baudiše a Eduarda Kučery se zaměřuje na nástroje pro řešení významných a často podceňovaných společenských témat v Česku.

 

Debaty ze studia a filmy k přehrání kdykoliv online

Festival tak letos získává úplně novou podobu. Od 10. do 19. května se diváci mohou těšit na Jeden svět živě – pravidelné projekce doprovázené streamy debat s filmovými tvůrci a tvůrkyněmi. Prvním festivalovým streamem bude předání ceny Homo Homini za rok 2020 společně se zahajovacím filmem festivalu. Od 20. května do 6. června si budou diváci a divačky moct pustit všechny filmy na nové platformě Jeden svět online. Ta vznikla nezávazně pro přechod festivalu do online prostředí. „Vlastní platformu, kde budou během roku k dispozici nejlepší filmy z minulých let a kterou budeme moci využít i během festivalu, jsme chtěli už delší dobu, teď nás okolní digitalizace a virtuální svět pošťouchly a platformu jsme díky spolupráci s firmou Prozeta připravili k letošnímu ročníku,“ popisuje dramaturgyně festivalové distribuce Kristýna Genttnerová. Filmy budou dostupné kdykoliv a odkudkoliv z České republiky. Vybrané projekce budou stejně jako v kinech opatřeny audiopopisem nebo speciálními titulky pro neslyšící.

Na první projekci na Jednom světě online se diváci a divačky mohou podívat už 13. dubna od 19:00 v živém vysílání na Facebooku a Zoomu festivalu. Součástí bude i odtajnění festivalové znělky a představení tématu letošního ročníku ředitelem festivalu Ondřejem Kamenickým. Film Stavební jáma je prvním snímkem z letošního programu, který diváci mohou vidět s předstihem a vyzkoušet si tak novou platformu Jeden svět online.

 

Kategorie Vypadáváš ukáže filmy o digitálním zapadání nebo vypadávání

Téma letošního festivalu Jeden svět „Vypadáváš“ reflektuje i letošní hlavní tematická kategorie s týmž názvem. Nabídne filmy, které se zabývají nerovností přístupu k online informacím, závislostí na internetu, manipulací ve virtuálním prostředí nebo tím, jak technologie přebírají lidské předsudky do svých algoritmů a přenášejí je do nových oblastí. Jedním z dokumentů, který pozoruje tyto problémy je film Bílý šum. Snímek nabízí jedinečný pohled za oponu krajně pravicového a nacionalistického hnutí v Americe. Režisérovi Danielu Lombrosovi se podařilo proniknout do srdce scény, která na internetu zasévá nenávist a strach. Sociální sítě a vztahy, které na nich vznikají, zkoumá časosběrný dokument Kateřiny Hager a Asada Faruqiho Manželství, který festival uvede v evropské premiéře. Snímek sleduje dvojici, která se potkala při hraní počítačové hry FarmVille a pět let žila svůj vztah především online.  Na to, jaký vliv má všudypřítomnost mobilů a internetu v životech generace Z, odpovídá film režisérky Liz Smith Naše generace Z. Jaké výzvy obnáší práce reportérek, které přecházejí na online zpravodajství v indických novinách Khabar Lahariya? To ukáže snímek Psáno ohněm režisérky Rintu Thomas a režiséra Sushmita Ghoshe.

Kromě kategorie Vypadáváš festival obsáhne i každoroční tři soutěžní kategorie (Česká soutěž, Mezinárodní soutěž a Máte právo vědět) a dalších čtrnáct tematických kategorií. Vybrané filmy budou doprovázeny debatami s tvůrci v rámci streamů Jeden svět živě. Mezi nimi mohou diváci a divačky vidět i hosty a hostky, kteří vystupují z davu nejen svou prací, ale i životními postoji. Nizozemská potápěčka Kiki Bosch představí fenomén otužování a jeho vliv na psychické zdraví. Turecko-německá právnička, imámka a aktivistka Seyran Ateş bude mluvit o rovném přístupu k ženám v islámu. Meredith Broussard, americká profesorka z New York University, představí svou práci datové žurnalistky a její výzkum etičnosti umělé inteligence.

 

Jeden svět – letos jen jeden

Nedílnou součástí festivalu Jeden svět jsou jeho regionální části, díky kterým mohou diváci festival navštívit nejen v Praze, ale i v dalších českých, moravských a slezských městech. Letošní ročník díky přesunu do onlinového prostředí propojuje diváky a divačky napříč Českou republikou – poprvé se letos díky němu na stejný výběr filmů mohou podívat lidé z Poličky, Brna i Pardubic. Odkudkoliv z bezpečí i pohodlí domova. Nezůstane ovšem pouze u filmů a diváci a divačky budou mít jedinečnou příležitost diskutovat o důležitých společenských tématech prostřednictvím online streamů, do kterých se zapojí i vybraná regionální města.  Pokud to aktuální situace dovolí, budou se návštěvníci a návštěvnice regionálních festivalů moci těšit i na venkovní projekce v letních kinech, které proběhnou v souladu s vládními a hygienickými nařízeními. 

 

Jeden svět pro všechny

Přístupnost festivalu pro diváky s postižením se za poslední roky stala naprostou samozřejmostí. A i přesto, že se festival letos uskuteční online, bude usilovat o univerzální přístupnost pro všechny. „Letošní ročník je pro nás velkou výzvou, protože to, co už umíme a známe o přístupnosti například z kin, nejde většinou přenést jednoduše do online prostředí. I tak doufáme, že se nám podaří festival zpřístupnit co nejširšímu spektru diváků,“ říká metodička přístupnosti Mariana Chytilová. Vybrané filmy budou ve filmotéce opatřeny titulky pro neslyšící a nedoslýchavé a bude možné přehrát si i snímky s audiopopisem. Bude-li možné uspořádat i fyzické projekce v letních kinech, postará se festival o maximální přístupnost i tam a projekce se v tomto ohledu nebude lišit od těch v kinech.

 

Promítáme i pro školy

Když školy nemohou vyrazit do kin, rozhodl se tým přenést Jeden svět do tříd nebo alespoň do online výuky. Filmy budou k dispozici na vzdělávacím portálu JSNS.CZ a opatřeny informačními materiály a zajímavými aktivitami, jak s dokumenty pracovat přímo v hodinách. „Pro mladší žáky a žákyně máme tři krátké dabované snímky o vrstevnících, kteří řeší aktuální témata jako odloučení od spolužáků, problém zapojení se do běžné školní výuky nebo snahu zabránit plýtvání jídlem. Pro starší studenty a studentky jsme vybrali animovaný film o závažném tématu domácího Nedovolte, aby se to stalo a dva snímky z festivalového programu – Manželství a My jsme Rusko. Do nabídky jsme zařadili i úspěšný loňský film Čínský umělec v exilu, který mnozí neměli možnost zhlédnout,“ popisuje program koordinátorka školních projekcí Jednoho světa Linda Šilingerová. Ke všem filmům pro středoškoláky budou připraveny i online debaty se zajímavými hosty – odborníky na dané téma nebo tvůrci a protagonisty. Více na jsns.cz/festival.

www.jedensvet.cz

Mohlo by vás také zajímat...

PRAHA: Ve skleníku Fata Morgana stále poletují pestrobarevní tropičtí motýli. Výstava, která se v letošním roce zaměřila na migraci, se koná už jen do 2. června. Návštěvníci se ve skleníku Fata Morgana stále setkají s oblíbenými babočkami rodu Morpho s blankytně modrými křídly, „sovími motýly“ Caligo memnon, nechybí noční obr druhu Attacus atlas, který patří mezi největší žijící motýly na světě. Nechybí ani „letající víly“ Idea leuconoe a další pestrobarevné babočky a otakárci, kteří se ladně vznášejí prostorem skleníku. Součástí letošní výstavy motýlů je i expozice vyhynulých druhů tropických motýlů s názvem Ztracená krása. Tu Botanická zahrada Praha pořádá ve spolupráci s Muzeem východních Čech v Hradci Králové.

Hl. m. Praha
Děti a mládež, Instituce a kulturní zařízení, Senioři, Ostatní
Co se děje
24.05.2024

RYMICE: Rekonstrukce konírny v areálu hospodářského dvora v Muzeu v přírodě Rymice je u konce. Sloužit bude jako sanační pracoviště a průchozí depozitář pro velké zemědělské stroje.

Zlínský kraj
Instituce a kulturní zařízení, Památky, Vzdělávání
Co se děje
21.05.2024

HRADEC KRÁLOVÉ-ZAHRANIČÍ: Na konci května čeká Divadlo Drak týdenní zájezd do Havany na Kubě, kde ve dnech 27.–29. 5. odehraje tři reprízy inscenace Do hajan! na 21. Světovém kongresu ASSITEJ a Festivalu scénického umění pro děti a mládež. Inscenace režisérky Veroniky Poldauf Riedlbauchové byla vybrána do programu této mezinárodní přehlídky spolu s dalšími 14 zahraničními produkcemi z celkových 542 přihlášených projektů.


 
Královéhradecký kraj, zahraničí
Instituce a kulturní zařízení, Divadlo a tanec, Soutěže a festivaly
Co se děje
23.05.2024

PRAHA: Ministr kultury Martin Baxa dne 16. května v Nostickém paláci předal Ceny Ministerstva kultury v oborech zájmových aktivit.

Na začátku slavnostního zahájení poděkoval všem oceněným za jejich dlouholetou neúnavnou práci na poli neprofesionálního umění a za jejich celoživotní přínos v daném oboru: „Bylo mi ctí dnes předat ceny Ministerstva kultury za neprofesionální umění, které má v České republice dlouholetou tradici a pro společnost zcela nezastupitelný význam. Všichni laureáti jsou mnohostranně talentovaní umělci a pedagogové, kteří svým dílem zanechávají hlubokou stopu ve společnosti i kultuře. Děkuji všem oceněným za jejich přínos v oblasti neprofesionálního umění, za jejich celoživotní uměleckou i pedagogickou práci a přeji jim do dalších let hodně zdraví, radosti a inspirace do další práce,“ řekl ministr Baxa.

Celá ČR, Hl. m. Praha
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Divadlo a tanec, Hudba, Výtvarné umění, Lidová kultura, Ostatní, Památky
Co se děje
17.05.2024