pátek
3. května 2024
svátek slaví Alexej
Logo
© Archiv divadla



Faustův prokletý rok na Palmovce

PRAHA: Dnes je to přesně rok, kdy Divadlo pod Palmovkou muselo stejně tak jako všechna ostatní divadla, poprvé zrušit představení kvůli pandemii Covid-19. Ten večer se na Palmovce měl hrát Faust. A právě Faust, mnohými prokletý, téměř symbolicky začal temné období české kultury. Nepřízeň osudu i po roce trvá a my vám přinášíme video, ve kterém shrnujeme uplynulý rok.

Autor článku: 
Markéta Hanušová

Celou dobu jsme se snažili a snažíme nadále neztrácet naději, být s vámi on-line a připravovat pro vás nové inscenace. Minulý rok přinesl mnoho nového. Naučili jsme se šít roušky, začali točit podcasty, streamovat pro vás čtení, připravili jsme rozhlasovou hru a natáčeli audiopovídky. Doba dala také prostor pro vznik hudební kapely Divadla pod Palmovkou, která vydala svůj vánoční a Valentýnský klip. Jakub Albrecht získal cenu Divadelní kritiky 2019 za roli Bezrukého Frantíka  a byl v úzké nominaci na cenu Thálie za mimořádný jevištní výkon, Tomáš Dianiška a jeho 294 statečných zvítězili v Cenách divadelní kritiky 2020 v kategorii Poprvé uvedená česká hra. Stalo se i hodně dalšího. Podívejte se na pandemický rok Divadla pod Palmovkou: https://youtu.be/pbT6vlgH_fU

Přejeme všem mnoho zdraví, naděje a nesmírně se těšíme, až se s vámi v divadle potkáme!!!

Mohlo by vás také zajímat...

ČR-ZAHRANIČÍ: Krátký animovaný film "Plevel" byl vybrán do oficiálního programu La Cinef na Festivalu v Cannes. Tato absolventská práce, kterou režírovala Pola Kazak a produkovaly MAUR film a Filmová akademie Miroslava Ondříčka v Písku, slibuje divákům silný vizuálně podmanivý příběh.

Celá ČR, zahraničí
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Soutěže a festivaly
Co se děje
02.05.2024

ČR-PRAHA: Hlavním cílem předloženého návrhu je především zavést do právního řádu České republiky institut statusu umělce. Děje se tak prostřednictvím novelizace zákona č. 203/2006 Sb. o některých druzích podpory kultury. Za tímto účelem novela zřizuje nový registr umělců, který povede Ministerstvo kultury. Status umělce se stane nástrojem možné finanční podpory pro umělce, kteří mají na trhu práce mnohdy velmi specifické postavení.  

Celá ČR, Hl. m. Praha
Co se děje
25.04.2024

ČR: Všechny v kulturním sektoru zajímá, jak se účinněji propagovat, ale někde to umějí lépe… Koncem loňského roku se na Ministerstvu kultury konal seminář věnovaný novým trendům v marketingu a propagaci kulturních zařízení a paměťových institucí. Ukázalo se, že sdílení zkušeností a úspěšných praxí je pro všechny, kteří mají oblast marketingu a propagace na starosti, velmi cenné. Proto jsme v Místní kultuře připravili anketu, která nabízí možnost „podívat se“, jak to dělají jinde. Chceme přinést konkrétní příklady vynalézavé, nápadité, ale hlavně fungující sebepropagace a dobře zvolené komunikační strategie vybraných projektů z oblasti kultury. Jaký je váš příběh? Co pomohlo ke zvýšení návštěvnosti, prodejnosti, sledovanosti? Čím můžete inspirovat ostatní?

Naším prvním hostem je nezávislý divadelní soubor Geisslers Hofcomoedianten. Příště to ale můžete být vy!

Pokud víte, jak na to, napište nám na: redakce@mistnikultura.cz

Celá ČR, Hl. m. Praha
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Senioři, Vzdělávání
EDITORIAL
24.04.2024

HRADEC KRÁLOVÉ: V čele dětského pěveckého sboru Jitro stojí už od roku 1977 sbormistr Jiří Skopal, který své svěřence dovedl k mnoha domácím i mezinárodním oceněním. V podcastu Místní kultury vypravuje o práci sboru a jeho přípravných oddělení, o zážitcích ze zájezdů po Evropě, Americe a Asii i o zkušenostech s publikem, které jsou někdy opravdu překvapivé. Zatímco  návštěvníci koncertů ve Francii nebo v USA neskrývají nadšení, mnohokrát sbor odmění potleskem ve stoje a vyžadují přídavky, v Dánsku není zvykem moc tleskat. Ani Japonci si nepotrpí na přehnané ovace, ale o vystoupení projevují až nezvykle hluboký zájem, dokonce přicházejí do sálu o hodinu dřív a pečlivě studují program. Jak se děti učí zpívat v japonštině nebo v mandarínské čínštině, s jakým repertoárem vystupují a kdo je kmenovým skladatelem sboru, to všechno se dozvíte z rozhovoru s profesorem Jiřím Skopalem. A co je základem toho, aby byl sbor úspěšný? "Hlavní je to, že jsme dobrá parta, že se ve sboru všichni cítíme dobře. A pak máme takové krédo: zazpívat v domově důchodců anebo vyhrát na světové soutěži je stejně důležité."

Celá ČR, Královéhradecký kraj
Děti a mládež, Instituce a kulturní zařízení, Hudba, Soutěže a festivaly
Články a komentáře
01.05.2024