úterý
7. května 2024
svátek slaví Stanisla
Korzo Národní
© Foto: Jakub Zeman



"Díky, že můžem" pořádá oslavy 17. listopadu i letos. Korzo Národní se přesune hlavně do online prostředí

PRAHA, ČR: Kvůli současné epidemiologické situaci chystají organizátoři především virtuální podobu oslav svobody. Výročí sametové revoluce připomene online program, živé přenosy nebo pieta na dálku. V plánu jsou také aktivity mimo online prostředí. Dojde k nasvícení významných budov do státních barev nebo rozvozu dobročinného Sametového brunche. Zvláštní prostor dostane legendární Modlitba pro Martu ve společném rádiovém vysílání. Kompletní nabídka online programu a streamů bude během 17. listopadu k dispozici na www.dikyzemuzem.cz.

17.11.2020
Autor článku: 
Martina Plesníková

Korzo Národní bude tentokrát na dálku — bezpečně a bez zbytečných rizik. Současná situace však dle organizátorů neznamená, že by lidé měli na státní svátek zapomínat „Svoboda je i zodpovědnost. Tímhle heslem se řídíme během příprav letošního ročníku. Přál bych si, aby 17. listopad v téhle zvláštní době znamenal den pokojných oslav z domova a čas pro zamyšlení se každého z nás. Všichni se můžeme alespoň na chvíli zastavit a uvědomit si sílu myšlenek sametové revoluce. Sice z odlišných důvodů, ale také nyní pociťujeme křehkost naší svobody,“ uvedl Daniel Peřina, ředitel Korzo Národní.

Se Dnem boje za svobodu a demokracii je neodmyslitelně spjata pieta na Národní třídě. V souvislosti s trvajícím nouzovým stavem přišli organizátoři na způsob, jakým lidé mohou uctít památku bez osobní přítomnosti na místě. „Připravujeme živý přenos z okolí piety. U něj bude možnost za dobrovolný příspěvek zapálit svíčku na dálku a připojit vzkaz se svým jménem. Ten vytiskneme a nalepíme na opravdovou svíčku, kterou následně k pietě položí jeden z našich dobrovolníků,” popisuje Peřina.

U toho však program pro státní svátek nekončí. Na veřejnost čeká výběr živých přenosů z několika jevišť – od tradičního Obýváku Václava Havla přes debatní, divadelní a po hudební stage. Počítá se zároveň s online zpřístupněním historických přednášek a nahrávek výpovědí pamětníků na téma sametové revoluce. Zkrátka nepřijdou ani fanoušci sociálních sítí. Na Instagramu na ně kromě jiného bude čekat nový virtuální filtr se stuhou v barvách trikolory.

Odpoledne bude na 17. listopadu patřit několika působivým iniciativám, jak ve veřejném prostoru, rádiovém éteru nebo ve vysílání veřejnoprávní televize. Všechny započnou v symbolickém čase 17 hodin a 11 minut. Ikonickou Modlitbu pro Martu zazpívá z balkonu Národního divadla zpěvačka Aneta Langerová a plánuje se její televizní přenos. Píseň zazní také po celé Praze díky městským amplionům a sirénám. K iniciativě se také připojilo několik rádiových stanic, které vzpomínce vyhradí čas ve svém vysílání.

Po celé republice se ve stejný čas rozsvítí do bílé, červené a modré více než 20 významných budov. Do státních barev se tak vyladí Pražský hrad, Petřínská rozhledna, Tančící dům, Mahenovo divadlo v Brně nebo třeba Moravské divadlo v Olomouci. „Tímto gestem bychom rádi lidem ve veřejném prostoru důstojně a bezpečně připomněli hodnoty sametové revoluce a význam svobody. Především tak ale chceme vyslat pěknou a pozitivní zprávu do společnosti. Naději teď potřebujeme všichni,“ uvedl Lukáš Černý, předseda spolku Díky, že můžem.

Oslavy se k lidem přenesou mimo online prostředí také jinak. Díky spolupráci s platformou Breakfaststory si lze předobjednat Sametový brunch s rozvozem po celé Praze. Snídani připravují zaměstnanci sociálních podniků. Každá pořízená porce znamená druhou pro vybrané seniory a seniorky v nouzi. Podpořit projekt je opravdu jednoduché, stačí jít na e-shop Breakfaststory a vybrat si jedno ze tří menu.

 „Věřím, že v této náročné době jako společnost dokážeme 17. listopad oslavit a uctít z bezpečí svých domovů. Hodnoty sametové revoluce zůstávají totiž aktuální, ne-li teď nabývají na větším významu. Už jen cesta k tomu, abychom co nejdříve prožívali svobodu zase naplno, závisí na společné solidaritě a zodpovědnosti každého z nás,“ uzavírá Daniel Peřina.


Celý program bude v interaktivní podobě k dispozici na www.dikyzemuzem.cz. Další aktuální informace naleznete také na následující facebookové události.

 

Mohlo by vás také zajímat...

ČR: Asociace profesionálních divadel (APD) oslavila jubileum zintenzivněním své dosavadní činnosti, zejména v souvislosti s realizací grantového projektu “Etablování stávající struktury Asociace profesionálních divadel ČR v kontextu proměny sektoru živého umění v důsledku pandemie koronaviru”, podpořeného z programu Fondů EHP 2014-2021.

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Divadlo a tanec
Co se děje
06.05.2024

PRAHA: 30. dubna bude Karlovo náměstí patřit jazzu i dalším hudebním žánrům. Pod taktovkou festivalu Mladí ladí jazz proběhne na největším náměstí v Praze velkolepá oslava Mezinárodního dne jazzu. Na zdarma přístupném Open airu vystoupí berlínští Jazzanova, belgická free jazzová formace Don Kapot nebo německá fusion kapela Searching for Home. Festivalovým highlightem bude vystoupení legendární skupiny Prago Union s frontmanem Katem doplněné o dechovou sekci v podobě čtveřice Krotitelé Dechů.

Hl. m. Praha
Instituce a kulturní zařízení, Hudba, Soutěže a festivaly
Co se děje
29.04.2024

ČR-ZAHRANIČÍ: Krátký animovaný film "Plevel" byl vybrán do oficiálního programu La Cinef na Festivalu v Cannes. Tato absolventská práce, kterou režírovala Pola Kazak a produkovaly MAUR film a Filmová akademie Miroslava Ondříčka v Písku, slibuje divákům silný vizuálně podmanivý příběh.

Celá ČR, zahraničí
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Soutěže a festivaly
Co se děje
02.05.2024

PRAHA-ZAHRANIČÍ: Výstava Group Therapy je dialogem a konfrontací uměleckých děl z rostoucích sbírek Galerie hlavního města Prahy a Deutsche Telekom. Ve více než osmdesáti dílech od čtyřiceti šesti současných umělců reflektuje aktuální společenská témata, jako jsou ohrožení demokracie, vzestup autoritářských režimů, nesnášenlivost vůči menšinám, cizincům a lidem s odlišnými názory, apatie a lhostejnost vůči klimatické krizi, terorismus a války. Název výstavy je odvozen od vystaveného díla výtvarnice Evy Koťátkové. Vedle ní v expozici vystavují také další české umělkyně a umělci Lenka Glisníková, Daniel Balabán, bosenská umělkyně Šejla Kamerić, chorvatský multimediální tvůrce Igor Grubić nebo ukrajinská malířka Lesia Khomenko. Výstavu Group Therapy lze v Domě U Kamenného zvonu na Staroměstském náměstí navštívit od 26. dubna do 11. srpna 2024.

Hl. m. Praha
Co se děje
26.04.2024