neděle
5. května 2024
svátek slaví Klaudie, Květnové povstání českého lidu 1945
Vizuál festivalu
© Zdroj: nockostelu.cz



Noc kostelů 2020 - první pokoronavirový festival v celé ČR

ČR: Zveme vás na dvanáctý ročník Noci kostelů, který se uskuteční 12. června 2020. I přes pomalu se rozvolňující přísná opatření související se snad končící „koronakrizí“ vás v pražské arcidiecézi přivítá přes 200 otevřených kostelů, kaplí a modliteben s mnoha zajímavými programy, díky kterým můžete poznat nejen kulturní hodnotu sakrálního prostoru, ale také se potkat s křesťanstvím.

12.06.2020
Autor článku: 
Kristina Poláčková

Připraveny jsou i letos programy pro děti, koncerty, workshopy, přednášky, komentované prohlídky bohoslužebných prostor, ochutnávky mešních vín, prohlídky zvonic, varhanních kůrů a dalších míst, kam se obvykle nedostanete. U vchodu do každého zapojeného kostela či sboru bude připravena dezinfekce rukou. Programová brožura letos z časových důvodů k dispozici nebude, zato bude možné navštívit řadu míst virtuálně díky streamování některých programů, přímému vysílání TV Noe a novým 3D vizualizacím.

Programy jsou vzhledem k letošní mimořádné situaci stále aktualizovány na webových stránkách www.nockostelu.cz nebo na Facebooku Noci kostelů.  Prosíme všechny, aby si před akcí ověřili, zda nenastaly změny.

Programové tipy v Praze:

  • Praha 1 – Hradčany, katedrála sv. Víta, Václava a Vojtěcha, houslový koncert Jaroslava Svěceného
  • Praha 1 - Nové Město, kostel sv. Petra Na Poříčí, výstava historických mešních rouch, historických krajkových rochet, křižovnického hábitu a historických bohoslužebných knih
  • Praha 4 - Záběhlice, kostel sv. Anežky České a sv. patronů českých, žehnání zvířátek
  • Praha 6 - Břevnov, bazilika sv. Markéty, „Varhaník se asi zbláznil!“ varhany, jak jste je doposud neslyšeli
  • Praha 6 - Bubeneč, kostel sv. Gotharda, Kniha GENESIS ve výtvarném umění – K. Trlifajová
  • Praha 10 - Malešice, Milíčova kaple, pro děti: „Paleček“, nová pohádka souboru Buchty a loutky
  • Praha 10 - Strašnice, kostel Bét-el, REJBELE - klezmer a jidiš music a písně arménské, romské i balkánské. (Pražská kapela, která hraje ve složení housle, flétna, basa, kytara a perkuse.)
  • Praha 17 – Řepy, kostel Panny Marie Vítězné, Ekumenické nešpory - večerní modlitba v kostele
  • Praha 20 - Horní Počernice, sbor CB, možnost osobního ztišení při svíčkách, rozhovoru s duchovním a modlitby za uzdravení
  • Praha-Čakovice, kostel sv. Remigia, výstava oltářních obrazů z původního kostela a relikviáře svatého Remigia na kůru kostela

Středočeský kraj:

  • Beroun, sbor ČCE, koncert skupiny Pranic a vernisáž výstavy obrazů Ivany Noble
  • Kladno, Husův sbor (bývalá synagoga), expozice „Tvé jméno budu připomínat – Židé v Kladně 1848–1938“, s možností výkladu. V okolí Kladna mnohé kostely připravují bohatý a zajímavý program.
  • Kralupy nad Vltavou, kostel Nanebevzetí Panny Marie a sv. Václava, poutní cesta po kralupské farnosti, šance zažít slavnostní atmosféru více kostelů, více na www.farnostkralupy.cz
  • Libušín, kostel sv. Jiří, hradiště, lightpainting - malování světlem
  • Lysá nad Labem, kostel Narození sv. Jana Křtitele, výstava biblických ilustrací - Gennadij Alexandrov, suchá jehla kolorovaná akvarelem
  • Příbram II. - Svatá Hora, bazilika Nanebevzetí Panny Marie, Mariánské nešpory s gregoriánskými zpěvy
  • Stříbrná Skalice, kostel sv. Jana Nepomuckého, po osmi letech se poprvé rozezní nově zrestaurovaný zvon sv. Jiří z r. 1811.
  • Škvorec, evangelický kostel, video prezentace historických fotek kostela a projektu rekonstrukce varhan s reprodukovanou nahrávkou původního nástroje.

Zájemci, kteří se rozhodnou strávit letošní Noc kostelů raději ještě doma, se budou moci virtuálně projít například kostelem sv. Jana Nepomuckého na Skalce na pražském Karlově náměstí, vykopávkami  chrámu sv. Vavřince (včetně dosud nepřístupných míst) či bazilikou sv. Petra a Pavla na Vyšehradě. Televize Noe odvysílá 12. 6. od 19 hodin unikátní živý program z různých kostelů všech osmi diecézí.

Novinkou letošní Noci kostelů je Halleluiah - znělka Noci kostelů od skladatele Jaroslava Pelikána, který její vznik popisuje následovně: „Nápad přišel po návštěvě nedělní bohoslužby v kostele v Horním Polubném. Vracel jsem se domů, do Kořenova, oklikou na kole přes Příchovice a Paseky nad Jizerou. Místo zvané "Na Perlíčku" je známé nádherným výhledem na Krkonoše a Podkrkonoší. Tam jsem si sedl do trávy, kochal se pohledem do krajiny, myslel na generace lidí, Čechů i Němců, kteří svojí dřinou kultivovali tuto drsně krásnou horskou krajinu. Nápad na znělku přišel najednou sám od sebe a já už pak měl jedinou starost, abych to všechno během zbývajících asi 10 km, které mi chyběly k mému psacímu stolu, nezapomněl...“. Znělku k projektu „Noc kostelů“ vyrobila pro Arcibiskupství pražské společnost Anthonea Musica s.r.o. (jednatel MgA. Šimon Kaňka) ve spolupráci s Festivalem Jakuba Jana Ryby.

V neděli 24. 5. zahájil papež František polední modlitbou rok věnovaný encyklice Laudato si´ a jejímu učení o integrální ekologii (2020-2021). Stalo se to přesně v den 5. výročí zveřejnění této encykliky, což se propojuje s letošním mottem Noci kostelů. Ta původně měla být 5. června, na Mezinárodní den životního prostředí. Autoři motta proto spojili téma Noci otevřených kostelů, tedy míst, kde lidé chválí Boha za stvoření, za život... s tématem úcty k životnímu prostředí.

Z historie Noci kostelů: V roce 2001 proběhla první Noc kostelů v Německu a v roce 2005 se poprvé připojila Vídeň (Lange Nacht der Kirchen).  V roce 2009 Noc kostelů vstoupila do České republiky. V roce 2010 se již otevřely kostely a modlitebny v celé ČR a v následujících letech se připojilo také Slovensko a od roku 2012 se Noc kostelů (Kirikute Öö) koná v Estonsku. V roce 2016 proběhla první Noc kostelů ve Švýcarsku. V České republice během Noci kostelů v roce 2019 jsme zaznamenali více než 460 000 návštěvnických vstupů ve více než 1 600 kostelích. Autorkou jednotného vizuálního stylu je rakouská grafička Vera Rieder.

nockostelu.cz

Místní kultura je mediálním partnerem festivalu.

 

Mohlo by vás také zajímat...

PRAHA: 30. dubna bude Karlovo náměstí patřit jazzu i dalším hudebním žánrům. Pod taktovkou festivalu Mladí ladí jazz proběhne na největším náměstí v Praze velkolepá oslava Mezinárodního dne jazzu. Na zdarma přístupném Open airu vystoupí berlínští Jazzanova, belgická free jazzová formace Don Kapot nebo německá fusion kapela Searching for Home. Festivalovým highlightem bude vystoupení legendární skupiny Prago Union s frontmanem Katem doplněné o dechovou sekci v podobě čtveřice Krotitelé Dechů.

Hl. m. Praha
Instituce a kulturní zařízení, Hudba, Soutěže a festivaly
Co se děje
29.04.2024

ČR-ZAHRANIČÍ: Krátký animovaný film "Plevel" byl vybrán do oficiálního programu La Cinef na Festivalu v Cannes. Tato absolventská práce, kterou režírovala Pola Kazak a produkovaly MAUR film a Filmová akademie Miroslava Ondříčka v Písku, slibuje divákům silný vizuálně podmanivý příběh.

Celá ČR, zahraničí
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Soutěže a festivaly
Co se děje
02.05.2024

PRAHA-ZAHRANIČÍ: Výstava Group Therapy je dialogem a konfrontací uměleckých děl z rostoucích sbírek Galerie hlavního města Prahy a Deutsche Telekom. Ve více než osmdesáti dílech od čtyřiceti šesti současných umělců reflektuje aktuální společenská témata, jako jsou ohrožení demokracie, vzestup autoritářských režimů, nesnášenlivost vůči menšinám, cizincům a lidem s odlišnými názory, apatie a lhostejnost vůči klimatické krizi, terorismus a války. Název výstavy je odvozen od vystaveného díla výtvarnice Evy Koťátkové. Vedle ní v expozici vystavují také další české umělkyně a umělci Lenka Glisníková, Daniel Balabán, bosenská umělkyně Šejla Kamerić, chorvatský multimediální tvůrce Igor Grubić nebo ukrajinská malířka Lesia Khomenko. Výstavu Group Therapy lze v Domě U Kamenného zvonu na Staroměstském náměstí navštívit od 26. dubna do 11. srpna 2024.

Hl. m. Praha
Co se děje
26.04.2024

POLICE NAD METUJÍ: Mladý a dynamický symfonický orchestr Police Symphony Orchestra ve svém čtrnáctém roce existence sestoupí na okamžik z hudebních pódií na filmová plátna. Dokumentární film s názvem Velký finále mapuje tři roky života mladých lidí amatérského orchestru, jejich radosti i strasti, úspěchy i vyčerpání, ale hlavně odhodlání jít si za svými sny. Ty si nadále plní také v roce 2024, během kterého se postaví na stage festivalu Rock for People nebo pódium českého hudebního chrámu, pražského Rudolfina. Události pod taktovkou nadšenců z Police nad Metují slibují zážitky, dojetí, skvělou hudbu a energii.

Královéhradecký kraj
Děti a mládež, Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Hudba, Soutěže a festivaly
Co se děje
29.04.2024