neděle
5. května 2024
svátek slaví Klaudie, Květnové povstání českého lidu 1945
Ilustrační snímek
© Foto: Zdeněk Kozlíček



Odpolední setkání přátel a sousedů na česko-polské hranici v Kladské kotlině

HRONOV: Přestože je hranice mezi Českem a Polskem z důvodů vládních opatření stále uzavřená, uskuteční se tuto sobotu od 14 h na zelené hranici mezi Náchodskem a Kladskou kotlinou na cestě mezi obcemi Žďárky a Pstrążna (Stroužné) sousedské setkání. “Smyslem tohoto setkání je poukázat na nesmyslnost uzavření hranic mezi dvěma zeměmi, které mají podobnou epidemiologickou situaci a takřka identická ochranná opatření,” uvedl jeden z organizátorů setkání Zdeněk Kozlíček. Toto setkání, které je otevřené všem sousedům a přátelům z obou stran hranice, je součástí mezinárodní občanské iniciativy Soboty pro sousedství / Soboty dla sąsiedztwa, kdy se každou druhou sobotu setkávají na tzv. zelené hranici sousedé, přátelé a rodiny z Česka se svými sousedy z Německa, Rakouska, Slovenska a Polska.

Autor článku: 
Zdeněk Kozlíček

Zatímco setkání na česko-německé hranici jsou četná a bohatá na účastníky, na česko-polském pomezí se rozvíjí pomaleji. Do sobotních setkání před dvěma týdny (16. 5.) se zapojilo jediné místo pro setkávání s malým houfkem účastníků, o čemž v hlavním zpravodajství referovala i Česká televize. Tentokrát jsou to již místa dvě: jedno v takzvaném Trojzemí na česko-německo-polské hranici mezi města Hrádek nad Nisou, Žitava a Bogatynia a druhé právě zde na Náchodsku. “Vidím v tom pozitivní trend, je to vlastně nárůst o sto procent,” dodává s úsměvem Kozlíček. V pořádání setkání chtějí organizátoři Sobot pro sousedství pokračovat do té doby, než budou zrušena veškerá omezení panující na hranicích. Omezení, která ohrožují přeshraniční hospodářské, kulturní a sociální vazby.

Sobotní setkání bude mít i symbolickou dimenzi, neboť se uskuteční v tzv. Českém koutku, zvláštním místě střední Evropy, kde se po staletí setkávali Češi, Němci a Poláci, v místě, které jako stehy protkává poutní cesta do Vambeřic, v místě, kde spolu žili katolíci i nekatolíci. “Právě na tomto místě si připomínáme, že v tomto kraji byla po staletí hranice pouhé slovo a že v rámci Evropské unie máme nyní šanci, aby tomu tak bylo i do budoucna. Jen tu šanci nesmíme promarnit, pohraniční regiony se nesmí dostat na periferii, jako tomu bylo ještě před třemi desítkami let,” uzavírá Ewa Zurakowska, umělkyně, která se kvůli uzavřené hranici nemůže vrátit do Čech a dělat tam svou práci.

Organizátoři sobotních sousedských setkání na zelené hranici rovněž zveřejnili výzvu vládám zemí ve střední Evropě, v němž žádají co nejrychlejší otevření hranic pro běžné občany a bez omezení (viz příloha).

 

Odkaz s vyznačeným místem setkání: https://mapy.cz/s/fazesopahe

Mohlo by vás také zajímat...

PRAHA: 30. dubna bude Karlovo náměstí patřit jazzu i dalším hudebním žánrům. Pod taktovkou festivalu Mladí ladí jazz proběhne na největším náměstí v Praze velkolepá oslava Mezinárodního dne jazzu. Na zdarma přístupném Open airu vystoupí berlínští Jazzanova, belgická free jazzová formace Don Kapot nebo německá fusion kapela Searching for Home. Festivalovým highlightem bude vystoupení legendární skupiny Prago Union s frontmanem Katem doplněné o dechovou sekci v podobě čtveřice Krotitelé Dechů.

Hl. m. Praha
Instituce a kulturní zařízení, Hudba, Soutěže a festivaly
Co se děje
29.04.2024

ČR-ZAHRANIČÍ: Krátký animovaný film "Plevel" byl vybrán do oficiálního programu La Cinef na Festivalu v Cannes. Tato absolventská práce, kterou režírovala Pola Kazak a produkovaly MAUR film a Filmová akademie Miroslava Ondříčka v Písku, slibuje divákům silný vizuálně podmanivý příběh.

Celá ČR, zahraničí
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Soutěže a festivaly
Co se děje
02.05.2024

PRAHA-ZAHRANIČÍ: Výstava Group Therapy je dialogem a konfrontací uměleckých děl z rostoucích sbírek Galerie hlavního města Prahy a Deutsche Telekom. Ve více než osmdesáti dílech od čtyřiceti šesti současných umělců reflektuje aktuální společenská témata, jako jsou ohrožení demokracie, vzestup autoritářských režimů, nesnášenlivost vůči menšinám, cizincům a lidem s odlišnými názory, apatie a lhostejnost vůči klimatické krizi, terorismus a války. Název výstavy je odvozen od vystaveného díla výtvarnice Evy Koťátkové. Vedle ní v expozici vystavují také další české umělkyně a umělci Lenka Glisníková, Daniel Balabán, bosenská umělkyně Šejla Kamerić, chorvatský multimediální tvůrce Igor Grubić nebo ukrajinská malířka Lesia Khomenko. Výstavu Group Therapy lze v Domě U Kamenného zvonu na Staroměstském náměstí navštívit od 26. dubna do 11. srpna 2024.

Hl. m. Praha
Co se děje
26.04.2024

POLICE NAD METUJÍ: Mladý a dynamický symfonický orchestr Police Symphony Orchestra ve svém čtrnáctém roce existence sestoupí na okamžik z hudebních pódií na filmová plátna. Dokumentární film s názvem Velký finále mapuje tři roky života mladých lidí amatérského orchestru, jejich radosti i strasti, úspěchy i vyčerpání, ale hlavně odhodlání jít si za svými sny. Ty si nadále plní také v roce 2024, během kterého se postaví na stage festivalu Rock for People nebo pódium českého hudebního chrámu, pražského Rudolfina. Události pod taktovkou nadšenců z Police nad Metují slibují zážitky, dojetí, skvělou hudbu a energii.

Královéhradecký kraj
Děti a mládež, Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Hudba, Soutěže a festivaly
Co se děje
29.04.2024