pátek
3. května 2024
svátek slaví Alexej
Petr Bittner
© foto FB Petr Bittner, autorka Gaby Khazalová



Ceny Genderman roku 2019 jsou rozdány

PRAHA: Otevřená společnost o.p.s. v pondělí předala ceny Genderman roku 2019 mužům, kteří ve veřejném prostoru konkrétním způsobem přispěli k rovnosti žen a mužů. Cenu za třetí místo obdržel spoluzakladatel kanálu VOXPOT Vojtěch Boháč za neotřelý způsob jakým upozornil na přetrvávající praxi all-male panelů. Cenu za druhé místo obdržel komunální politik a architekt Matěj Michalk Žaloudek za prosazování hodnot rovnosti žen a mužů na komunální úrovni. Cenu za první místo a tedy i titul Genderman roku převzal politický filosof a komentátor z Deníku Referendum Petr Bittner, Porota ocenila jeho schopnost analyticky komentovat příčiny a důsledky nerovnosti žen a mužů v ČR na pozadí konkrétních kauz.

Autor článku: 
TZ/klapka

Na základě nominací od veřejnosti vyhodnocených pětičlennou porotou v pondělí Otevřená společnost o.p.s. předala třem mužům ocenění Genderman roku 2019, kteří svými výroky a počiny přispěli k rovnosti žen a mužů. Otevřená společnost oceněné nevnímá jako hrdiny, ale jako demokraticky smýšlející muže, kteří rovnost žen a mužů chápou jako důležitý demokratický princip a něco konkrétního pro něj ve veřejném prostoru činí.

„Snažíme se pozornost zaměřit na odpovědnost mužů. Pokud ve společnosti přetrvávají patriarchální předsudky a většinu rozhodovacích funkcí zastávají muži, je to nezbytné. Chceme zviditelnit muže, kteří se rovnoprávnosti žen a mužů nebojí, podporují ji, neboť si uvědomují, že právě na nich leží velký díl zodpovědnosti.“ doplňuje Marta Smolíková, ředitelka Otevřené společnosti.

Cenu za první místo a tedy i titul Genderman roku převzal politický filosof a komentátor z Deníku Referendum Petr Bittner. Porota ocenila jeho schopnost analyticky komentovat příčiny a důsledky nerovnosti žen a mužů v ČR na pozadí konkrétních kauz. Petr Bittner nejen tento rok vytvořil řadu čtivých, srozumitelně psaných textů, přibližující čtenářům a čtenářkám význam rovnosti žen a mužů pro demokratickou společnost. Podle něj by však ocenění nemělo oproti jiným cenám vítěze nějak heroizovat. „Neoceňuje totiž výjimečné výkony, ale něco, co by mělo být ve společnosti úplně normální.“

Cenu za druhé místo obdržel komunální politik a architekt Matěj Michalk Žaloudek za prosazování hodnot rovnosti žen a mužů na komunální úrovni. Matěj Michalk Žaloudek se úspěšně zasadil za zohlednění rovných příležitostí žen a mužů při posuzování projektových žádostí na Praze 3. Zřídil improvizovaný dětský koutek ve své kanceláři, aby na různá jednání mohli dorazit i rodiče malých dětí.

Cenu za třetí místo obdržel spoluzakladatel kanálu VOXPOT Vojtěch Boháč za neotřelý způsob, jakým upozornil na přetrvávající praxi all-male panelů, diskusích panelů složených výhradně z mužů. Pohledem veřejných debat či autorství příspěvků ke sborníkům k třicátému výročí sametové revoluce to často vypadalo, že říci něco podstatného jsou schopni jen muži. Vojtěch Boháč byl do jednoho mužského panelu pozván a rozhodl se přijít v převleku za ženu, aby na problém upozornil. „Obecně považuji za obrovský problém českých médií nejen málo vyjadřujících se expertek, političek, akademiček a všech možných dalších profesí, ale i to, že také na řídících pozicích v médiích je žen extrémně málo. Mě tenhle svět zajímá, chci znát ty příběhy, názory, tipy na řešení problémů. Do velké míry ignorovat půlku populace znamená okrádat se o půlku všeho zajímavého.“ Vysvětlil svůj záměr Vojtěch Boháč.

Porota zasedala v tomto složení: Marta Smolíková – ředitelka OS o.p.s., Jiří Ryba - společník Sociologické nakladatelství SLON, Adriana Dergam – ředitelka korporátní komunikace a udržitelného podnikání Vodafone ČR, Tomáš Pavlas – koordinátor OS o.p.s., Lucie Zídková – novinářka Lidové noviny

Soutěž je snahou o místní rozvedení mezinárodní kampaně UN Women HeForShe. Kampaň HeForShe propojuje lidi z celého světa, kteří podporují myšlenku rovnosti žen a mužů a ví, že tato není pouze věcí žen, ale všech demokraticky smýšlejících lidí. Rovnoprávnost a rovnost občanů a občanek je jedním ze základních demokratických principů.

Cílem soutěže je zviditelnit a propojovat muže, kteří veřejně odmítají sexismus a sami přemýšlí, co by muži mohli/měli/musí učinit.

V minulých ročnících cenu získali například filmový kritik a novinář Kamil Fila či Pavel Houdek, instruktor kurzů sebeobrany, včetně kurzů pro ženy.

Více: http://www.heforshe.org

Další informace nalezete na http://www.genderman.cz a http://www.otevrenaspolecnost.cz

Mohlo by vás také zajímat...

OSTRAVA: V Ostravě v těchto dnech pokračuje multižánrový fest1vial, který "propojuje světy filmu, designu, architektury a módy a nabízí tak každému návštěvníkovi prostor pro osobní růst a intelektuální obohacení. Jsme rádi, že jsme tuto významnou kulturní událost s mezinárodním přesahem mohli uspořádat právě v Ostravě. Přijďte se všichni podívat!“, zve ředitelka fest1valu Nikola Tošenovská.

V nabídce šesti festivalých dnů jsou i výstavy Ronyho Plesla a Dominiky Petrtýlové ve Futureu, které budou přístupny veřejnosti do 5. 5.

Více informací na: www.iffo.cz

Moravskoslezský kraj
Instituce a kulturní zařízení, Výtvarné umění, Soutěže a festivaly
Co se děje
03.05.2024

PRAHA: 30. dubna bude Karlovo náměstí patřit jazzu i dalším hudebním žánrům. Pod taktovkou festivalu Mladí ladí jazz proběhne na největším náměstí v Praze velkolepá oslava Mezinárodního dne jazzu. Na zdarma přístupném Open airu vystoupí berlínští Jazzanova, belgická free jazzová formace Don Kapot nebo německá fusion kapela Searching for Home. Festivalovým highlightem bude vystoupení legendární skupiny Prago Union s frontmanem Katem doplněné o dechovou sekci v podobě čtveřice Krotitelé Dechů.

Hl. m. Praha
Instituce a kulturní zařízení, Hudba, Soutěže a festivaly
Co se děje
29.04.2024

ČR-ZAHRANIČÍ: Krátký animovaný film "Plevel" byl vybrán do oficiálního programu La Cinef na Festivalu v Cannes. Tato absolventská práce, kterou režírovala Pola Kazak a produkovaly MAUR film a Filmová akademie Miroslava Ondříčka v Písku, slibuje divákům silný vizuálně podmanivý příběh.

Celá ČR, zahraničí
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Soutěže a festivaly
Co se děje
02.05.2024

PRAHA-ZAHRANIČÍ: Výstava Group Therapy je dialogem a konfrontací uměleckých děl z rostoucích sbírek Galerie hlavního města Prahy a Deutsche Telekom. Ve více než osmdesáti dílech od čtyřiceti šesti současných umělců reflektuje aktuální společenská témata, jako jsou ohrožení demokracie, vzestup autoritářských režimů, nesnášenlivost vůči menšinám, cizincům a lidem s odlišnými názory, apatie a lhostejnost vůči klimatické krizi, terorismus a války. Název výstavy je odvozen od vystaveného díla výtvarnice Evy Koťátkové. Vedle ní v expozici vystavují také další české umělkyně a umělci Lenka Glisníková, Daniel Balabán, bosenská umělkyně Šejla Kamerić, chorvatský multimediální tvůrce Igor Grubić nebo ukrajinská malířka Lesia Khomenko. Výstavu Group Therapy lze v Domě U Kamenného zvonu na Staroměstském náměstí navštívit od 26. dubna do 11. srpna 2024.

Hl. m. Praha
Co se děje
26.04.2024