pondělí
29. dubna 2024
svátek slaví Robert
LaTurbo Avedon je ženský avatar působící ve virtuálním prostoru.
© Zdroj: www.pifpaf.cz



PAF Olomouc hlásí první jména: CURL s Micou Levi a Jindřich Chalupecký s LaTurbo Avedon

OLOMOUC: 18. ročník přehlídky filmové animace a současného umění PAF Olomouc je vyvrcholením ročních aktivit kurátorské platformy PAF. Festival se koná na více než deseti lokalitách napříč Olomoucí od 5. do 8. 12. 2019 a opět nabídne ucelený program audiovizuálního umění – od experimentálního filmu přes unikátní koncerty až po umění virtuální reality. Aktuálně odhaluje první část programu, který celkově čítá na 80 programových bloků. Hlavním tématem je letos portrét.
 

od 05.12.2019 do 08.12.2019
Autor článku: 
TZ/ika

Na festivalu vystoupí oceňovaná britská hudebnice Mica Levi společně s kolektivem CURL, pianistka Eliza McCarthy a v rámci programu proběhne také vyhlášení letošního ročníku Ceny Jindřicha Chalupeckého, které se tak historicky poprvé bude konat mimo Prahu nebo Brno.

Dramaturgie festivalu vychází z tématu letošního ročníku, kterým je Portrét – „obstarožní“ umělecký žánr, který se dnes přesunul do sféry digitálních kamufláží, avatarů a masek a lze jej obecně chápat jako metaforu internetové přítomnosti na sociálních sítích. Festival s kořeny ve filmové animaci a umění pohyblivého obrazu jedinečným způsobem propojuje nejrůznější umělecké a teoretické formy: kromě výstav a projekcí se během čtyř dnů na desítce lokalit napříč městem odehraje přes 80 programových bloků – od projekcí, performancí, přednášek, DJských vystoupení až po koncerty a workshopy.

První jména programu

Mica Levi je nepřehlédnutelnou postavou současné hudební scény. Pod přezdívkou Micachu vydává nahrávky na pomezí experimentálního popu, post-punku a dubu a je také autorkou soundtracků k filmům Under The Skin (2013), Jackie (2016) a nejnovějšího Monos (2019). Za druhý jmenovaný byla Levi nominovaná na cenu americké filmové akademie. Do Olomouce přijede společně s dvojicí hudebníků a producentů Coby Sey a Brother May, se kterými tvoří jádro kolektivu CURL. Ten funguje nejen jako nezávislý label, ale také jako platforma pro společné performance a interdisciplinární praxi. Na PAFu vystoupí CURL naživo s dalšími hosty. S Micou Levi souvisí také vystoupení Elizy McCarthy, britské pianistky věnující se soudobé klasické a experimentální klavírní hudbě. V roce 2018 vydaly společné EP s šesti klavírními skladbami Slow Dark Green Murky Waterfall, pro PAF připravuje McCarthy živé provedení této nahrávky a také společný koncert s hudebníkem Jo Willsem.

LaTurbo Avedon je ženský avatar působící ve virtuálním prostoru, ve svých uměleckých projektech pracuje s tématy nefyzické identity a proměny autorství uměleckého díla. V minulosti se tvorba Avedon objevila mj. v rámci berlínského festivalu Transmediale, v newyorském The Whitney Museum nebo v Barbican Center v Londýně, v rámci PAFu se představí skrze výstavu v Galerii 9:16pm v budově Muzea umění Olomouc a připravuje také videopřednášku na téma posmrtného života v digitálním prostoru. Součástí programu portrétního PAFu je také kompletní uvedení československého animovaného seriálu O klukovi z plakátu z přelomu 60. a 70. let, jehož hlavním tématem je ve své
podstatě virtuální otisk malého chlapce, který do reálného světa sestupuje z dvourozměrného prostoru plakátovací plochy.

Vůbec poprvé proběhne v rámci PAFu slavnostní vyhlášení Ceny Jindřicha Chalupeckého pro umělce do 35 let, které se doposud konalo střídavě v Brně a v Praze. Na předávání v kině Metropol se diváci dozví, zda se letošním laureátem stane skupina Comunite Fresca, Andreas Gajdošík, Baptiste Charneux, Marie Lukáčová nebo Pavla Malinová. Tvůrci dramaturgie večera jsou kurátoři PAFu společně s umělcem Michalem Pěchoučkem a filmovým režisérem Bohdanem Bláhovcem. Součástí společného programu CJCH a PAFu bude i diskuze britské umělkyně Tai Shani s kurátorkou a spolupracovnicí PAFu Anne Duffau a českou kurátorkou Terezou Jindrovou. Shani coby zahraniční host představuje svůj nejnovější projekt v rámci aktuální výstavy Ceny Jindřicha Chalupeckého v Brně; v letošním roce je nominovaná na prestižní cenu pro umělce Turner Prize. PAF s CJCH spolupracuje dlouhodobě a letošní program je symbolickým vyústěním tohoto partnerství.

Vstupenky
Předprodej čtyřdenních vstupenek probíhá přes GoOut, prodej jednodenních vstupenek bude spuštěn
společně s uveřejněním detailního programu v průběhu listopadu 2019.

O PAFu
PAF je kurátorská platforma, mezi jejíž hlavní aktivity patří pořádání festivalů (PAF Olomouc, PAF New York, PAF Ostopovice, PAF Praha), koncertů, výstav a projekcí, ale také publikační a distribuční činnost (Edice PAF, PAF Aport). V průběhu uplynulých dvou dekád se PAF rozvinul v label zahrnující mezinárodní síť umělců, kurátorů a událostí. Mezi prvotní východiska patří vztah filmové animace, vizuálního umění a hudby, pohyblivý obraz filmu a videa (od avantgardního filmu přes expanded cinema až po rozšířené pole internetu nebo klubové hudby). Souběžně s akcelerujícím vývojem audiovizuálního umění v uplynulých dvou dekádách se přidaly fenomény spjaté s virtuálním prostorem, performativním uměním, herním designem nebo módou. Dramaturgie festivalu PAF Olomouc se na základě hlavního tématu vždy snaží objevovat styčné plochy mezi odlišnými, či protichůdnými uměleckými projevy.

Odkazy
webové stránky platformy PAF
PAF na Facebooku

 

Mohlo by vás také zajímat...

PRAHA: 30. dubna bude Karlovo náměstí patřit jazzu i dalším hudebním žánrům. Pod taktovkou festivalu Mladí ladí jazz proběhne na největším náměstí v Praze velkolepá oslava Mezinárodního dne jazzu. Na zdarma přístupném Open airu vystoupí berlínští Jazzanova, belgická free jazzová formace Don Kapot nebo německá fusion kapela Searching for Home. Festivalovým highlightem bude vystoupení legendární skupiny Prago Union s frontmanem Katem doplněné o dechovou sekci v podobě čtveřice Krotitelé Dechů.

Hl. m. Praha
Instituce a kulturní zařízení, Hudba, Soutěže a festivaly
Co se děje
29.04.2024

PRAHA-ZAHRANIČÍ: Výstava Group Therapy je dialogem a konfrontací uměleckých děl z rostoucích sbírek Galerie hlavního města Prahy a Deutsche Telekom. Ve více než osmdesáti dílech od čtyřiceti šesti současných umělců reflektuje aktuální společenská témata, jako jsou ohrožení demokracie, vzestup autoritářských režimů, nesnášenlivost vůči menšinám, cizincům a lidem s odlišnými názory, apatie a lhostejnost vůči klimatické krizi, terorismus a války. Název výstavy je odvozen od vystaveného díla výtvarnice Evy Koťátkové. Vedle ní v expozici vystavují také další české umělkyně a umělci Lenka Glisníková, Daniel Balabán, bosenská umělkyně Šejla Kamerić, chorvatský multimediální tvůrce Igor Grubić nebo ukrajinská malířka Lesia Khomenko. Výstavu Group Therapy lze v Domě U Kamenného zvonu na Staroměstském náměstí navštívit od 26. dubna do 11. srpna 2024.

Hl. m. Praha
Co se děje
26.04.2024

POLICE NAD METUJÍ: Mladý a dynamický symfonický orchestr Police Symphony Orchestra ve svém čtrnáctém roce existence sestoupí na okamžik z hudebních pódií na filmová plátna. Dokumentární film s názvem Velký finále mapuje tři roky života mladých lidí amatérského orchestru, jejich radosti i strasti, úspěchy i vyčerpání, ale hlavně odhodlání jít si za svými sny. Ty si nadále plní také v roce 2024, během kterého se postaví na stage festivalu Rock for People nebo pódium českého hudebního chrámu, pražského Rudolfina. Události pod taktovkou nadšenců z Police nad Metují slibují zážitky, dojetí, skvělou hudbu a energii.

Královéhradecký kraj
Děti a mládež, Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Hudba, Soutěže a festivaly
Co se děje
29.04.2024

RONOV NAD DOUBRAVOU: V souvislosti s plánovaným dokončením celkových úprav náměstí se vedení města rozhodlo naplnit myšlenku pořízení sochy věnované svému nejslavnějšímu rodákovi. Ta se objevovala již od šedesátých let minulého století, kdy byla v Nečasově vile instalována obrazová galerie určená nejen pro díla Chittussiho, ale i dalších malířů Železných hor.

Pardubický kraj
Instituce a kulturní zařízení, Výtvarné umění, Senioři, Památky
Co se děje
25.04.2024