sobota
4. května 2024
svátek slaví Květoslav
Nový vizuální styl divadla
© zdroj: Divadlo Na zábradlí



Divadlo Na zábradlí začíná sezonu s novým vizuálním stylem

PRAHA: V Divadle Na zábradlí právě startuje nová divadelní sezona nabitá pěti premiérami i zahraničním hostováním v Paříži a v Londýně. V neposlední řadě překvapí novým vizuálním stylem z dílny Studia Najbrt. Herecký soubor se rozroste o mladé tváře Kateřiny Císařové a Vojtěcha Vondráčka.

18.10.2019
Autor článku: 
TZ/ika

Premiéry

Stávající repertoár Divadla Na zábradlí obohatí nejdříve inscenace Krátké rozhovory s odpornými muži tvůrčího tandemu Kristýna Jankovcová a Adam Svozil, která zpracovává stejnojmennou povídkovou knihu amerického spisovatele D. F. Wallace. V literárních vodách pak zůstane i další titul. Konkrétně se jedná o novou dramatizaci románu Josepha Conrada Tajný agent, kterou bude režírovat David Jařab. Dále se diváci mohou těšit na novinku mladých tvůrců Petra Erbese a Borise Jedináka s nevšedním názvem Kyjem po kebuli, a dále na inscenaci Na břevno v režii, především filmového tvůrce, Jana Prušinovského. Celou sezonu zakončí nová premiéra Jana Mikuláška, kterou bude jevištní zpracování románu Honoré de Balzaca Ztracené iluze.


Zahraniční hostování

Zábradlí letos čeká několik významných zahraničních hostování. Nejdříve se Požitkáři představí francouzskému publiku v Paříži, kde se zúčastní festivalu českého divadla Na skok do Prahy. Následovat bude festival Czech Velvet 1989-2019, v rámci kterého do Londýna zavítá Inscenace roku 2014 Velvet Havel.

 

Redesign značky a nový vizuální styl

V sezoně 2019/2020 divadlo představuje nový styl vizuální prezentace z dílny Studia Najbrt a redesignem loga se zároveň navrací ke značce Libora Fáry z 60. let. Cílem nového vizuálního stylu je adekvátně reflektovat sebevědomý a výrazný repertoár a styl Divadla Na zábradlí, který se přirozeně vyvinul do současné podoby. Pro Divadlo Na zábradlí je typické prostorově malé jeviště a velmi osobitý výtvarný styl scénografie a kostýmů spojený především s působením současného souboru. Tyto dva prvky jsou důležitou inspirací nového vizuálního stylu. Atributy a rekvizity kurátorsky vybrané z divadelních her budou tvořit obsah plakátů nových inscenací. Objekty z jednotlivých her Divadlo Na zábradlí jsou pak v detailech také používány pro další aplikace či tiskoviny, jako jsou měsíční programy, vizitky nebo exteriér divadla.

„Značku Divadla Na zábradlí jsme v rámci redesignu inverzně otočili do pozitivní varianty černého kompaktního symbolu. Odstraněním nápisu Divadlo Na, který byl původně součástí značky, jsme získali „pouze“ název Zábradlí, který je pro divadlo dnes již zažitý a pro funkci značky ideální. Tato změna mimo jiné umožňuje čitelně používat značku i v minimálních velikostech. Na tiskovinách reprezentujících divadlo funguje jako drobný podpis, vědomý odkaz k vlastní historii, který doplňuje nový vizuální styl založený na výrazné typografii a autorském výtvarném pojetí.“ – popisuje genezi vzniku staronového loga a vizuálního stylu DNz grafická designérka Andrea Vacovská ze Studia Najbrt.
Vizuální styl bude nejvýrazněji viditelný na plakátech nových představení. První inscenací, která bude v nové vizuální podobě prezentována, jsou Krátké rozhovory s odpornými muži, a poté všechny další premiéry uvedené v této sezoně.


DNz2

I letos přinese Divadlo Na zábradlí něco navíc v podobě doprovodného programu DNz2. Připraveny jsou workshopy k představením pod vedením absolventů Katedry výchovné dramatiky DAMU. Diváci tak zažijí netradiční úvod k představení, kdy je zkušení lektoři speciální formou seznámí s principy a poetikou dané inscenace a pomohou otevřít jejich mysl tak, aby si z představení odnesli ještě větší zážitek. Chybět nebudou ani tradiční dramaturgické úvody a diskuze s tvůrci jednotlivých inscenací.

 

O první premiéře sezony

David Foster Wallace
Krátké rozhovory s odpornými muži
Dramaturgie, režie Adam Svozil, Kristýna Jankovcová
Překlad Martin Pokorný
Scénografie Petr Vítek
Kostýmy Ján Tereba
premiéra 18. října 2019

Povídková kniha obdivovaného amerického prozaika Davida Fostera Wallace se hemží odpornými muži a ženami, lidmi zasaženými úzkostí, nejistotou a osamoceností. Adaptaci díla tohoto „cobainovského Jamese Joyce devadesátek“, patřícího k nejvýraznějším hlasům americké literatury posledních let, uvedeme v české premiéře. Režijní
tandem – Kristýna Jankovcová a Adam Svozil – odhalí netušené vnitřní světy účastníků skupinové terapie. A co je čeká na konci humorem dlážděné, byť strastiplné duchovní cesty? Snad tam stojí vyléčené vnitřní dítě a (tentokrát bez ironie vyslovené) slovo na L.

Zdroj: Alexandra Poláková, www.nazabradli.cz

 

Mohlo by vás také zajímat...

PRAHA: 30. dubna bude Karlovo náměstí patřit jazzu i dalším hudebním žánrům. Pod taktovkou festivalu Mladí ladí jazz proběhne na největším náměstí v Praze velkolepá oslava Mezinárodního dne jazzu. Na zdarma přístupném Open airu vystoupí berlínští Jazzanova, belgická free jazzová formace Don Kapot nebo německá fusion kapela Searching for Home. Festivalovým highlightem bude vystoupení legendární skupiny Prago Union s frontmanem Katem doplněné o dechovou sekci v podobě čtveřice Krotitelé Dechů.

Hl. m. Praha
Instituce a kulturní zařízení, Hudba, Soutěže a festivaly
Co se děje
29.04.2024

ČR-ZAHRANIČÍ: Krátký animovaný film "Plevel" byl vybrán do oficiálního programu La Cinef na Festivalu v Cannes. Tato absolventská práce, kterou režírovala Pola Kazak a produkovaly MAUR film a Filmová akademie Miroslava Ondříčka v Písku, slibuje divákům silný vizuálně podmanivý příběh.

Celá ČR, zahraničí
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Soutěže a festivaly
Co se děje
02.05.2024

PRAHA-ZAHRANIČÍ: Výstava Group Therapy je dialogem a konfrontací uměleckých děl z rostoucích sbírek Galerie hlavního města Prahy a Deutsche Telekom. Ve více než osmdesáti dílech od čtyřiceti šesti současných umělců reflektuje aktuální společenská témata, jako jsou ohrožení demokracie, vzestup autoritářských režimů, nesnášenlivost vůči menšinám, cizincům a lidem s odlišnými názory, apatie a lhostejnost vůči klimatické krizi, terorismus a války. Název výstavy je odvozen od vystaveného díla výtvarnice Evy Koťátkové. Vedle ní v expozici vystavují také další české umělkyně a umělci Lenka Glisníková, Daniel Balabán, bosenská umělkyně Šejla Kamerić, chorvatský multimediální tvůrce Igor Grubić nebo ukrajinská malířka Lesia Khomenko. Výstavu Group Therapy lze v Domě U Kamenného zvonu na Staroměstském náměstí navštívit od 26. dubna do 11. srpna 2024.

Hl. m. Praha
Co se děje
26.04.2024

POLICE NAD METUJÍ: Mladý a dynamický symfonický orchestr Police Symphony Orchestra ve svém čtrnáctém roce existence sestoupí na okamžik z hudebních pódií na filmová plátna. Dokumentární film s názvem Velký finále mapuje tři roky života mladých lidí amatérského orchestru, jejich radosti i strasti, úspěchy i vyčerpání, ale hlavně odhodlání jít si za svými sny. Ty si nadále plní také v roce 2024, během kterého se postaví na stage festivalu Rock for People nebo pódium českého hudebního chrámu, pražského Rudolfina. Události pod taktovkou nadšenců z Police nad Metují slibují zážitky, dojetí, skvělou hudbu a energii.

Královéhradecký kraj
Děti a mládež, Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Hudba, Soutěže a festivaly
Co se děje
29.04.2024