pátek
3. května 2024
svátek slaví Alexej
Fara v Křeči
© Archiv Národního památkového ústavu (NPÚ)



O Cenu NPÚ Patrimonium pro futuro bojuje bývalá fara v Křeči

TELČ: V letošním roce probíhá již šestý ročník Ceny Národního památkového ústavu Patrimonium pro futuro, jejímž cílem je vyzdvihnout zásluhy o záchranu kulturních památek, významné objevy a nálezy, příklady kvalitních oprav či restaurování a úspěšné prezentace kulturního dědictví. Za Kraj Vysočina byla nominována komplexní obnova bývalé fary v obci Křeč v okrese Pelhřimov.

Autor článku: 
TZ/klapka

Areál fary v Křeči, která je nemovitou kulturní památkou evidovanou v Ústředním seznamu kulturních památek České republiky, prošel pozoruhodnou a zdařilou obnovou v letech 2016–2018. Farní komplex je tvořen přízemní obytnou budovou z 2. poloviny 18. století, kolnou, stodolou, chlévy, dvorem a zahradou. Fara nebyla několik desítek let obývána ani udržována, až do roku 2015, kdy ji zakoupil současný vlastník a zahájil její obnovu. Zatímco samotná fara byla v té době chráněna alespoň novou střešní krytinou, hospodářské objekty se dochovaly pouze v torzální podobě bez střech, částí zdiva a výplní stavebních otvorů.

 

„Díky vstřícné spolupráci a ochotě vlastníka provést všechny práce tradičním způsobem a s maximálním respektem k vlastní kulturní památce, byl farní areál zachráněn a obnoven v téměř nezměněné podobě, přičemž dále slouží k obytným účelům, konstatuje Terezie Vohralíková, garantka obnovy z územního odborného pracoviště NPÚ v Telči.

Během rekonstrukce došlo k zajímavým objevům – např. k nálezu dochovaného malovaného dekoru dřevěných okenic ve formě drobných květů růží (zakonzervováno) či k nálezu keramického střepu s reliéfem Panny Marie. Našla se také dřevěná vyřezávaná kartuše s mariogramem, části keramických nádob (džbán) a v neposlední řadě bylo objeveno dobové malované plátno divadelní kulisy, kterou využívali farní ochotníci.

„Velké ocenění patří majiteli objektu za iniciativu, energii a stálé finanční zabezpečení, které do procesu realizace i dalších plánovaných obnov neustále vkládá“, dodává Pavel Macků, ředitel telčského pracoviště NPÚ.

Pozitivně se na výsledku podepsal i výběr projektanta, který se specializuje na obnovu historických budov. Díky nadstandardnímu pochopení a snaze, aby technologie i výsledek odpovídaly historicky věrohodné obnově, se vlastník rozhodl také pro zkušené a renomované zhotovitele jednotlivých řemesel. Na pracích se podíleli tesaři, zedníci, umělečtí skláři, truhláři, kamnáři, štukatéři, restaurátoři nástěnných maleb i maleb na dřevě. Vzorová byla rovněž spolupráce s Národním památkovým ústavem jak při průběžných konzultacích, tak v projekční i stavební fázi obnovy. Rekonstrukce fary v Křeči se z pozice památkové péče jeví jako vítaný stavební zásah do technického i vizuálního stavu památky. Materiálově, řemeslně i technologicky se jí z pohledu památkové péče dostalo obnovy, která je založena na principech tradičních stavebních postupů z doby, kdy byl objekt vystavěn.

Cena Patrimonium pro futuro

Cenu Národního památkového ústavu Patrimonium pro futuro vyhlašuje Národní památkový ústav letos šestým rokem. Smyslem ceny je upozornit na pozitivní příklady a příběhy v oblasti památkové péče, ukázat, co se povedlo, a ocenit ty, kteří se o to zasloužili. Komise odborníků, která z řady akcí dokončených v roce 2018 v Kraji Vysočina vybrala jednu nejzajímavější a jako vítěze krajského kola ji nominovala do celostátního kola ceny NPÚ, zasedala na územním odborném pracovišti v Telči v dubnu t. r. Komise na každém ze čtrnácti územních odborných pracovišť NPÚ vybraly do konce dubna 2019  krajské vítěze a nominovaly je na celostátní ocenění v jedné ze čtyř kategorií - obnova památky, restaurování; objev, nález roku; prezentace hodnot; záchrana památky. Celostátní hodnocení bude probíhat v několika fázích; členové odborné komise nejprve vypracují k nominacím expertní posudky. Ve druhé fázi se členové komise sejdou na společném zasedání, na němž projednají a prodiskutují význam jednotlivých akcí a na základě hlasování navrhnou vítěze každé ze čtyř kategorií. Ve třetím kole budou návrhy komise předloženy a projednány s generální ředitelkou Národního památkového ústavu Naďou Goryczkovou. Generální ředitelka může rovněž udělit mimořádné ocenění, případně vyzdvihnout za přínos památkové péči výraznou osobnost. Cena má podobu diplomu a pamětní plakety, laureáti navíc získají roční předplatné odborného časopisu Zprávy památkové péče a roční rodinnou vstupenku na objekty ve správě Národního památkového ústavu.

 

Své favority však letos může podpořit i veřejnost; v letních měsících budou lidé moci hlasovat ve veřejné anketě. Na základě výsledků hlasování bude při slavnostním vyhlášení a předávání Ceny NPÚ Patrimonium pro futuro udělena i cena veřejnosti. Slavnostní vyhlášení Ceny Národního památkového ústavu Patrimonium pro futuro 2019 za počiny roku 2018 proběhne začátkem října 2019.

 

Další informace a projekty: https://www.npu.cz/cs/npu-a-pamatkova-pece/npu-jako-instituce/zpravy/44638-podporte-sveho-favorita-v-hlasovani-o-cenu-npu-patrimonium-pro-futuro

 

Mohlo by vás také zajímat...

PRAHA: 30. dubna bude Karlovo náměstí patřit jazzu i dalším hudebním žánrům. Pod taktovkou festivalu Mladí ladí jazz proběhne na největším náměstí v Praze velkolepá oslava Mezinárodního dne jazzu. Na zdarma přístupném Open airu vystoupí berlínští Jazzanova, belgická free jazzová formace Don Kapot nebo německá fusion kapela Searching for Home. Festivalovým highlightem bude vystoupení legendární skupiny Prago Union s frontmanem Katem doplněné o dechovou sekci v podobě čtveřice Krotitelé Dechů.

Hl. m. Praha
Instituce a kulturní zařízení, Hudba, Soutěže a festivaly
Co se děje
29.04.2024

ČR-ZAHRANIČÍ: Krátký animovaný film "Plevel" byl vybrán do oficiálního programu La Cinef na Festivalu v Cannes. Tato absolventská práce, kterou režírovala Pola Kazak a produkovaly MAUR film a Filmová akademie Miroslava Ondříčka v Písku, slibuje divákům silný vizuálně podmanivý příběh.

Celá ČR, zahraničí
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Soutěže a festivaly
Co se děje
02.05.2024

PRAHA-ZAHRANIČÍ: Výstava Group Therapy je dialogem a konfrontací uměleckých děl z rostoucích sbírek Galerie hlavního města Prahy a Deutsche Telekom. Ve více než osmdesáti dílech od čtyřiceti šesti současných umělců reflektuje aktuální společenská témata, jako jsou ohrožení demokracie, vzestup autoritářských režimů, nesnášenlivost vůči menšinám, cizincům a lidem s odlišnými názory, apatie a lhostejnost vůči klimatické krizi, terorismus a války. Název výstavy je odvozen od vystaveného díla výtvarnice Evy Koťátkové. Vedle ní v expozici vystavují také další české umělkyně a umělci Lenka Glisníková, Daniel Balabán, bosenská umělkyně Šejla Kamerić, chorvatský multimediální tvůrce Igor Grubić nebo ukrajinská malířka Lesia Khomenko. Výstavu Group Therapy lze v Domě U Kamenného zvonu na Staroměstském náměstí navštívit od 26. dubna do 11. srpna 2024.

Hl. m. Praha
Co se děje
26.04.2024

POLICE NAD METUJÍ: Mladý a dynamický symfonický orchestr Police Symphony Orchestra ve svém čtrnáctém roce existence sestoupí na okamžik z hudebních pódií na filmová plátna. Dokumentární film s názvem Velký finále mapuje tři roky života mladých lidí amatérského orchestru, jejich radosti i strasti, úspěchy i vyčerpání, ale hlavně odhodlání jít si za svými sny. Ty si nadále plní také v roce 2024, během kterého se postaví na stage festivalu Rock for People nebo pódium českého hudebního chrámu, pražského Rudolfina. Události pod taktovkou nadšenců z Police nad Metují slibují zážitky, dojetí, skvělou hudbu a energii.

Královéhradecký kraj
Děti a mládež, Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Hudba, Soutěže a festivaly
Co se děje
29.04.2024