neděle
5. května 2024
svátek slaví Klaudie, Květnové povstání českého lidu 1945
Předseda Matice slovenskej JUDr. Marián Gešper (uprostřed stojící)
© Archiv Matice slovenskej v Martině



Matice slovanských národů se vyslovily pro zintenzívnění vzájemné spolupráce

MARTIN: Začátek června letošního roku byl pro Matici slezskou významný. Ve slovenském Martině se ve dnech 4.-7. 6. uskutečnil  4. kongres matíc slovanských národov a vecne príslušných inštitúcií (The 4th Congress of the Slavic Nations Matica´s and institutions).

Autor článku: 
Anna Konderlová

Zahraniční delegace ze Srbska, Slovinska, Bulharska, Černé Hory, České republiky, Německa, Ukrajiny, Ruska a Rumunska přivítal na slavnostním zahájení kongresu v Turčianské galérii predseda Matice slovenskej Marián Gešper, honorární konzul Srbské republiky na Slovensku Mojmír Vrlík, předseda Úřadu pro Slováky žijící v zahraničí Ján Varšo, generální biskup Církve evangelické a.v. Ivan Eľko, rektor Technické university v Košicích Stanislav Kmeť a další.

Matici slezskou zastupovala na kongresu členka Ústředního výboru Matice slezské a předsedkyně Matice slezské, pobočný spolek v Bystřici nad Olší, paní Anna Konderlová, která ve svém vystoupení mimo jiné uvedla, že Matice slezská existuje již více než stočtyřicet let, a poukázala mimo jiné na složitou historii, kdy musela bojovat o svou existenci, kdy byla několikrát rozpuštěná. Poprvé v roce 1939 byla Matice opavská včleněna do protektorátní Národní matice a nakonec rozpuštěna. Po 2. světové válce byla obnovena, ale dalšímu rozvoji zabránil únor 1948, po něm musela ukončit svou činnost. Po třetí obnovena v roce 1968, kdy se spojila Matice opavská se Slezskou maticí osvěty lidové na Těšínsku a vytvořily Maticí slezskou. Plány Matice slezské byly tehdy velmi ambiciózní, avšak rok 1972 přinesl na základě politického rozhodnutí komunistických orgánů znovu ukončení její činnosti. Rok 1989 přinesl Československu svobodu a umožnil její restart.

Anna Konderlová zdůraznila přínos Matice opavské pro život ve Slezsku (na Opavsku i na Těšínsku), v oblasti školství (výstavba českých škol) i v oblasti kultury.  Ve dnech 7. a 8. září se uskuteční již 50. ročník “Slezských dnů” v Dolní Lomné a práci s mládeží a mnoho dalších. Připomněla také její znovuobnovení v Bystřici v roce 2013 a náplň její osvětové a vzdělávací činnosti. Delegáti kongresu měli možnost si na závěr jejího vystoupení vyslechnout Slezskou hymnu, kterou většina slyšela poprvé. Hymna poprvé zazněla 7. června 1885 na Valné hromadě  Matice opavské. Navrhl ji a korigoval básník a spisovatel Jan Neruda.

V diskuzi vystoupili delegáti ze zahraničí, krajané z Matice slovenské v Srbsku, na Zakarpatsku a Demokratického svazu Slováků a Čechů v Rumunsku.

Účastníci kongresu připomenuli, že slovanské národy mají bohatou historii, kulturu, tradice, na které mohou navázat při výchově a vzdělávání dětí a mládeže ve svých zemích. Zvláštní důraz kladli na cyrilo-metodějské křesťanské dědictví, které spojuje slovanské národy po kulturní I duchovní stránce. Předseda Matice slovenskej JUDr. Marián Gešper uvedl, že cílem je vytvořit stálý informační orgán, aby byla vzájemná informovanost o našich vědeckých a kulturních aktivitách. Pro Matici slezskou to znamená možnost prohloubení vzájemné spolupráce, výměnu zkušeností a navázání vzájemných kontaktů.

 

 

 

 

Mohlo by vás také zajímat...

PRAHA: 30. dubna bude Karlovo náměstí patřit jazzu i dalším hudebním žánrům. Pod taktovkou festivalu Mladí ladí jazz proběhne na největším náměstí v Praze velkolepá oslava Mezinárodního dne jazzu. Na zdarma přístupném Open airu vystoupí berlínští Jazzanova, belgická free jazzová formace Don Kapot nebo německá fusion kapela Searching for Home. Festivalovým highlightem bude vystoupení legendární skupiny Prago Union s frontmanem Katem doplněné o dechovou sekci v podobě čtveřice Krotitelé Dechů.

Hl. m. Praha
Instituce a kulturní zařízení, Hudba, Soutěže a festivaly
Co se děje
29.04.2024

ČR-ZAHRANIČÍ: Krátký animovaný film "Plevel" byl vybrán do oficiálního programu La Cinef na Festivalu v Cannes. Tato absolventská práce, kterou režírovala Pola Kazak a produkovaly MAUR film a Filmová akademie Miroslava Ondříčka v Písku, slibuje divákům silný vizuálně podmanivý příběh.

Celá ČR, zahraničí
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Soutěže a festivaly
Co se děje
02.05.2024

PRAHA-ZAHRANIČÍ: Výstava Group Therapy je dialogem a konfrontací uměleckých děl z rostoucích sbírek Galerie hlavního města Prahy a Deutsche Telekom. Ve více než osmdesáti dílech od čtyřiceti šesti současných umělců reflektuje aktuální společenská témata, jako jsou ohrožení demokracie, vzestup autoritářských režimů, nesnášenlivost vůči menšinám, cizincům a lidem s odlišnými názory, apatie a lhostejnost vůči klimatické krizi, terorismus a války. Název výstavy je odvozen od vystaveného díla výtvarnice Evy Koťátkové. Vedle ní v expozici vystavují také další české umělkyně a umělci Lenka Glisníková, Daniel Balabán, bosenská umělkyně Šejla Kamerić, chorvatský multimediální tvůrce Igor Grubić nebo ukrajinská malířka Lesia Khomenko. Výstavu Group Therapy lze v Domě U Kamenného zvonu na Staroměstském náměstí navštívit od 26. dubna do 11. srpna 2024.

Hl. m. Praha
Co se děje
26.04.2024

POLICE NAD METUJÍ: Mladý a dynamický symfonický orchestr Police Symphony Orchestra ve svém čtrnáctém roce existence sestoupí na okamžik z hudebních pódií na filmová plátna. Dokumentární film s názvem Velký finále mapuje tři roky života mladých lidí amatérského orchestru, jejich radosti i strasti, úspěchy i vyčerpání, ale hlavně odhodlání jít si za svými sny. Ty si nadále plní také v roce 2024, během kterého se postaví na stage festivalu Rock for People nebo pódium českého hudebního chrámu, pražského Rudolfina. Události pod taktovkou nadšenců z Police nad Metují slibují zážitky, dojetí, skvělou hudbu a energii.

Královéhradecký kraj
Děti a mládež, Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Hudba, Soutěže a festivaly
Co se děje
29.04.2024