neděle
5. května 2024
svátek slaví Klaudie, Květnové povstání českého lidu 1945
ilustrační foto
© zdroj: http://www.technicalmuseum.cz



Karátové duše - mezinárodní výstava šperků a historie zlatnického řemesla

BRNO: Výstava Karátové duše připravovaná ve spolupráci s Cechem zlatníků a klenotníků Slovenska a pod kurátorským vedením Barbary Brathové představí rozmanité podoby současného šperku více než dvaceti autorů ze Slovenska, České republiky, ale i Itálie, Číny či Španělska. Záměrem organizátorů výstavy není „pouze“ prezentovat designovou a výtvarnou stránku špičkové šperkařské tvorby. Pozornosti se dostane i dalším zajímavým kontextům zlatnického řemesla, například užívaným technikám a materiálům.

od 14.05.2019 do 31.07.2019
Autor článku: 
TZ/ika

Na části výstavy participoval Jiří Drlík, mistr zlatnický z Brna a osobnost českého i světového šperkařství, kterému muzeum tímto způsobem také vzdává hold a díky za možnost užší a dlouhodobější spolupráce. Výstava představuje důmyslné zlatnické nástroje a nářadí i klasické zlatnické techniky a materiály užívané tisíce let. A to nejen kovy, ale i drahé kameny. Včetně českého granátu, jehož prezentace vznikla v kooperaci s turnovským družstvem umělecké výroby Granát. Vždyť co by bylo české šperkařství bez našeho národního kamene! I do detailů jeho těžby a zpracování v Podkrkonoší nahlédne návštěvník výstavy. Praktické ukázky a setkání s opravdovými zlatníky pak zažili účastníci Brněnské muzejní noci 18. května přímo ve výstavě. Kromě historických zlatnických a šperkařských postupů, například pro velkomoravské období charakteristické granulace, muzejní konzervátoři poodhalí tajemství moderních metod péče o vzácné artefakty.

Na slavnostní vernisáži 13. května byli vyhlášeni vítězové 22. ročníku soutěže studentské šperku, kterou pořádá Cech zlatníků a klenotníků Slovenska. Oceněné práce na téma Divadelní šperk jsou součástí výstavy. Na vernisáži také proběhl křest knižní novinky z produkce Technického muzea v Brně – dvojjazyčné publikace Smalt/email. Jedinečná publikace s bohatým obrazovým doprovodem se zevrubně věnuje fenoménu, který po tisíce let sloužil na špercích jako náhrada drahokamů, ale dnes jej známe spíše jako běžnou povrchovou úpravu všedních kovových výrobků. K výstavě je byl vydán výpravný 130strákový katalog obsahující profily jednotlivých vystavujících šperkařů a jejich práce i shrnující texty autorského týmu výstavy.

Pro Technické muzeum v Brně i Cech zlatníků a klenotníků Slovenska je výstava prvním společným krokem s ambicí a záměrem dlouhodobé spolupráce. Při této příležitosti dal cechmistr Ĺubomír Déči vyrobit reprezentativní vlajku cechu, která bude situovaná přímo v expozici a má provázet i všechna následná setkání.

Ve dnech 14. - 15. května se konala také doprovodná konference k výstavě Český granát. Konference byla obecně zaměřena na představení českého granátu jako výjimečného drahého kamene, který je spojen s českými zeměmi. Pozornost byla věnována širším souvislostem jeho zpracování a využívání, a to zejména jako klenotnické výzdoby v oblasti uměleckého řemesla.

Více v přiložené TZ.

Zdroj: Zuzana Betáková, www.tmbrno.cz

 

Mohlo by vás také zajímat...

PRAHA: 30. dubna bude Karlovo náměstí patřit jazzu i dalším hudebním žánrům. Pod taktovkou festivalu Mladí ladí jazz proběhne na největším náměstí v Praze velkolepá oslava Mezinárodního dne jazzu. Na zdarma přístupném Open airu vystoupí berlínští Jazzanova, belgická free jazzová formace Don Kapot nebo německá fusion kapela Searching for Home. Festivalovým highlightem bude vystoupení legendární skupiny Prago Union s frontmanem Katem doplněné o dechovou sekci v podobě čtveřice Krotitelé Dechů.

Hl. m. Praha
Instituce a kulturní zařízení, Hudba, Soutěže a festivaly
Co se děje
29.04.2024

ČR-ZAHRANIČÍ: Krátký animovaný film "Plevel" byl vybrán do oficiálního programu La Cinef na Festivalu v Cannes. Tato absolventská práce, kterou režírovala Pola Kazak a produkovaly MAUR film a Filmová akademie Miroslava Ondříčka v Písku, slibuje divákům silný vizuálně podmanivý příběh.

Celá ČR, zahraničí
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Soutěže a festivaly
Co se děje
02.05.2024

PRAHA-ZAHRANIČÍ: Výstava Group Therapy je dialogem a konfrontací uměleckých děl z rostoucích sbírek Galerie hlavního města Prahy a Deutsche Telekom. Ve více než osmdesáti dílech od čtyřiceti šesti současných umělců reflektuje aktuální společenská témata, jako jsou ohrožení demokracie, vzestup autoritářských režimů, nesnášenlivost vůči menšinám, cizincům a lidem s odlišnými názory, apatie a lhostejnost vůči klimatické krizi, terorismus a války. Název výstavy je odvozen od vystaveného díla výtvarnice Evy Koťátkové. Vedle ní v expozici vystavují také další české umělkyně a umělci Lenka Glisníková, Daniel Balabán, bosenská umělkyně Šejla Kamerić, chorvatský multimediální tvůrce Igor Grubić nebo ukrajinská malířka Lesia Khomenko. Výstavu Group Therapy lze v Domě U Kamenného zvonu na Staroměstském náměstí navštívit od 26. dubna do 11. srpna 2024.

Hl. m. Praha
Co se děje
26.04.2024

POLICE NAD METUJÍ: Mladý a dynamický symfonický orchestr Police Symphony Orchestra ve svém čtrnáctém roce existence sestoupí na okamžik z hudebních pódií na filmová plátna. Dokumentární film s názvem Velký finále mapuje tři roky života mladých lidí amatérského orchestru, jejich radosti i strasti, úspěchy i vyčerpání, ale hlavně odhodlání jít si za svými sny. Ty si nadále plní také v roce 2024, během kterého se postaví na stage festivalu Rock for People nebo pódium českého hudebního chrámu, pražského Rudolfina. Události pod taktovkou nadšenců z Police nad Metují slibují zážitky, dojetí, skvělou hudbu a energii.

Královéhradecký kraj
Děti a mládež, Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Hudba, Soutěže a festivaly
Co se děje
29.04.2024