pátek
3. května 2024
svátek slaví Alexej
Ilustrační snímek k představení
© Archiv pořadatele



Mimoň, chlapec který je tak trochu jiný

HRADEC KRÁLOVÉ: Divadlo Drak na hlavní scéně uvede první premiéru nové divadelní sezóny. Autorská inscenace Jakuba Vašíčka a Tomáše Jarkovského Mimoň vypráví příběh malého chlapce, jediného obyvatele planety Mimo. Hra je symbolickým podobenstvím dítěte trpícího Aspergerovým syndromem.

20.10.2018
18:00
Autor článku: 
DRAK

„S myšlenkou vytvořit inscenaci, která se nějakým způsobem bude zabývat osudy dětí s Aspergerovým syndromem nás oslovila umělecká ředitelka Dominika Špalková. Nás to okamžitě zaujalo, protože sami známe ze svého okolí děti či dospělé, které tímto syndromem trpí. Navíc se neustále přetřásá téma inkluze ve vzdělávání a hledá se způsob, jak takové děti co nejvíce zapojit do normálního života, ale zároveň zaznívají pochybnosti, jestli je to vůbec žádoucí…zkrátka jsme se shodli na tom, že to téma je společensky živé i divadelně přitažlivé. Ačkoliv zároveň i obtížné,“ popisuje volbu námětu dramaturg Tomáš Jarkovský.

Mimoň je chlapec, který žije spokojeně sám ve svém vlastním světě a ten mu dokonale vyhovuje. Vše se ale náhle změní. Když se jeho planeta začne přehřívat, nezbyde mu než se vydat na cestu vesmírem a hledat si nové útočiště. A na té cestě ho čeká celá řada podivuhodných dobrodružství. „Hledali jsme vhodné divadelní vyjádření osamocenosti člověka, který vnímá jinak a komunikuje jinak. Pro kterého je všechno, co nám připadá samozřejmé a snadné, naopak obtížné a nezvyklé. Nakonec jsme se rozhodli jít cestou takového zvláštního sci-fi. Někteří autisté se ostatně sami označují za mimozemšťany,“ přibližuje inscenaci režisér Jakub Vašíček.

Mimoň putuje ve svém létajícím talíři vesmírem a vstupuje do kontaktu s obyvateli dalších planet. Na těchto setkáních se zrcadlí zvláštnosti jeho povahy, poznáváme díky nim, jakým způsobem rozumí světu a jak ho vnímá. Jak příběh postupuje, vyjevuje se také čím dál víc, že Mimoňova osamělost není dobrovolná, že si v ní nijak nelibuje. „O tom, jestli se mu nakonec podaří najít někoho, s kým by mohl své radosti i starosti sdílet, už se ale musí přesvědčit diváci sami,“ říká Vašíček.

Výprava Terezy Venclové i hudba Daniela Čámského stejně jako celá inscenace formálně pracují s některými charakteristickými rysy, které se s Aspergerovým syndromem, či obecněji poruchami autistického spektra pojí.  Ať už se jedná o posunutou psychologii barev, zálibu v opakování, smyslovou přecitlivělost a podobně.

V rámci příprav této inscenace oslovili její tvůrci výtvarný obor ZUŠ Střezina s nabídkou spolupráce na vizuální stránce představení. Vzniklo tak množství obrazů s vesmírnou tématikou, z nichž některé z nich jsou použity v představení jako součást videoprojekce. Vernisáž výstavy MIM O zahrnující výtvarné práce, které díky společnému projektu vznikly, proběhne v pátek 19. října od 16.00 v prostorách Labyrint Divadla Drak.

„V rámci celého projektu se stala významnou také spolupráce s Křesadlem – centrem pomoci lidem s poruchou autistického spektra. To poskytlo jak odbornou pomoc při přípravě pracovních listů, kterými se snažíme přiblížit a snad i pootevřít autistův svět dětskému divákovi, tak se aktivně zapojilo do příprav vernisáže výstavy,"  uvedla Jana Nechvátalová, lektorka divadla, a dodala: "Díky tomu zde návštěvníci mohou shlédnout výtvarná a literární díla i jejich dětských klientů.“

 

www.draktheatre.cz

 

 

 

 

Mohlo by vás také zajímat...

OSTRAVA: V Ostravě v těchto dnech pokračuje multižánrový fest1vial, který "propojuje světy filmu, designu, architektury a módy a nabízí tak každému návštěvníkovi prostor pro osobní růst a intelektuální obohacení. Jsme rádi, že jsme tuto významnou kulturní událost s mezinárodním přesahem mohli uspořádat právě v Ostravě. Přijďte se všichni podívat!“, zve ředitelka fest1valu Nikola Tošenovská.

V nabídce šesti festivalých dnů jsou i výstavy Ronyho Plesla a Dominiky Petrtýlové ve Futureu, které budou přístupny veřejnosti do 5. 5.

Více informací na: www.iffo.cz

Moravskoslezský kraj
Instituce a kulturní zařízení, Výtvarné umění, Soutěže a festivaly
Co se děje
03.05.2024

PRAHA: 30. dubna bude Karlovo náměstí patřit jazzu i dalším hudebním žánrům. Pod taktovkou festivalu Mladí ladí jazz proběhne na největším náměstí v Praze velkolepá oslava Mezinárodního dne jazzu. Na zdarma přístupném Open airu vystoupí berlínští Jazzanova, belgická free jazzová formace Don Kapot nebo německá fusion kapela Searching for Home. Festivalovým highlightem bude vystoupení legendární skupiny Prago Union s frontmanem Katem doplněné o dechovou sekci v podobě čtveřice Krotitelé Dechů.

Hl. m. Praha
Instituce a kulturní zařízení, Hudba, Soutěže a festivaly
Co se děje
29.04.2024

ČR-ZAHRANIČÍ: Krátký animovaný film "Plevel" byl vybrán do oficiálního programu La Cinef na Festivalu v Cannes. Tato absolventská práce, kterou režírovala Pola Kazak a produkovaly MAUR film a Filmová akademie Miroslava Ondříčka v Písku, slibuje divákům silný vizuálně podmanivý příběh.

Celá ČR, zahraničí
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Soutěže a festivaly
Co se děje
02.05.2024

PRAHA-ZAHRANIČÍ: Výstava Group Therapy je dialogem a konfrontací uměleckých děl z rostoucích sbírek Galerie hlavního města Prahy a Deutsche Telekom. Ve více než osmdesáti dílech od čtyřiceti šesti současných umělců reflektuje aktuální společenská témata, jako jsou ohrožení demokracie, vzestup autoritářských režimů, nesnášenlivost vůči menšinám, cizincům a lidem s odlišnými názory, apatie a lhostejnost vůči klimatické krizi, terorismus a války. Název výstavy je odvozen od vystaveného díla výtvarnice Evy Koťátkové. Vedle ní v expozici vystavují také další české umělkyně a umělci Lenka Glisníková, Daniel Balabán, bosenská umělkyně Šejla Kamerić, chorvatský multimediální tvůrce Igor Grubić nebo ukrajinská malířka Lesia Khomenko. Výstavu Group Therapy lze v Domě U Kamenného zvonu na Staroměstském náměstí navštívit od 26. dubna do 11. srpna 2024.

Hl. m. Praha
Co se děje
26.04.2024