čtvrtek
2. května 2024
svátek slaví Zikmund
plakát k výstavě
© zdroj: http://www.enrs.eu/afterthegreatwar



Po velké válce – nová Evropa 1918 – 1923

PRAHA: Dnes 15. 10. polský místopředseda vlády a ministr kultury prof. Piotr Gliński otevře v Praze venkovní výstavu, která je věnována obnově Evropy po 1. světové válce. Výstava, kterou připravila Evropská síť paměť a solidarita ve spolupráci s historiky z několika zemí, je snahou syntézy bouřlivých začátků meziválečného dvacetiletí, se zvláštním zaměřením na středovýchodní Evropu.

od 15.10.2018 do 12.11.2018
15:00
Autor článku: 
PROTEXT/ika

Mezinárodní turné venkovní výstavy, Praha: 15. října - 12. listopadu, Park Indíry Gándhíové (Praha 6, roh s ul. Technická)

Více než 200 archivních i multimediálních materiálů - fotografií, dokumentů i individuálních příběhů lidí z daného období sestaví příběh o novém začátku regionu. Výstava představí rozsah politických změn, jež se odehrály v letech 1918 - 1923 v Evropě, jejich vliv na současnou mezinárodní politiku a rovněž různé projevy současných národních vzpomínek na ono období.

První světová válka zcela změnila středovýchodní Evropu. Na rozvalinách čtyř starých impérií povstalo mnoho nových států a téměř všechny hranice byly nově vytyčeny, často v průběhu pokračujících vojenských konfliktů, z nichž některé trvaly dokonce až do roku 1923. Po utrpení velkých ztrát se region začal obnovovat a modernizovat. Vznikla nová Evropa. „Výstava se zabývá touto významnou událostí o století později a dává příklad, proč je dnes důležité chápat nejen druhou světovou válku, ale rovněž středovýchodní Evropu“ říká Prof. Barbara Kirshenblatt-Gimblett, jedna z konzultantek výstavy, zatímco Prof. Jan Rydel, koordinátor polské strany v ESPS doplňuje: "Projekt umožní návštěvníkům poznat minulé události, jejich následky a rozmanitou citlivost a paměť států střední a východní Evropy."

Výstava bude mít podobu bílého a stříbrného pavilonu ve tvaru krychle a přiláká publikum svým originálním designem. Výstavní prostor bude uspořádán jak na vnitřních, tak na vnějších stěnách konstrukce. Výstava vypráví příběh o vytváření nového politického řádu. Kontrast mezi starým a novým je utvořen pomocí dvou materiálů - tvrdé oceli kontrastující s lehkou světlou tkaninou, říká Andrzej Jaworski z architektonického studia Jaz Plus Architekci, které projektovalo výstavu.

Otevření výstavy bude 15. října doprovázet večerní debata v Knihovně Václava Havla (19:00) nazvaná „Po velké válce: paměť Evropy 1918 - 1923“. O pokusu propojení národních pamětí, ve snaze najít společný nadnárodní diskurz a na téma zrození nové Evropy budou diskutovat prof. Attila Pok (Maďarsko), prof. Jan Rydel (Polsko) a PhDr. Oldřich Tůma (Česko). Debatu bude moderovat ředitel Knihovny Václava Havla, Michael Žantovský.

Více informací o projektu, skupině expertů a výstavě lze nalézt: www.enrs.eu/afterthegreatwar.

Celá zpráva zde

Mohlo by vás také zajímat...

PRAHA: 30. dubna bude Karlovo náměstí patřit jazzu i dalším hudebním žánrům. Pod taktovkou festivalu Mladí ladí jazz proběhne na největším náměstí v Praze velkolepá oslava Mezinárodního dne jazzu. Na zdarma přístupném Open airu vystoupí berlínští Jazzanova, belgická free jazzová formace Don Kapot nebo německá fusion kapela Searching for Home. Festivalovým highlightem bude vystoupení legendární skupiny Prago Union s frontmanem Katem doplněné o dechovou sekci v podobě čtveřice Krotitelé Dechů.

Hl. m. Praha
Instituce a kulturní zařízení, Hudba, Soutěže a festivaly
Co se děje
29.04.2024

ČR-ZAHRANIČÍ: Krátký animovaný film "Plevel" byl vybrán do oficiálního programu La Cinef na Festivalu v Cannes. Tato absolventská práce, kterou režírovala Pola Kazak a produkovaly MAUR film a Filmová akademie Miroslava Ondříčka v Písku, slibuje divákům silný vizuálně podmanivý příběh.

Celá ČR, zahraničí
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Soutěže a festivaly
Co se děje
02.05.2024

PRAHA-ZAHRANIČÍ: Výstava Group Therapy je dialogem a konfrontací uměleckých děl z rostoucích sbírek Galerie hlavního města Prahy a Deutsche Telekom. Ve více než osmdesáti dílech od čtyřiceti šesti současných umělců reflektuje aktuální společenská témata, jako jsou ohrožení demokracie, vzestup autoritářských režimů, nesnášenlivost vůči menšinám, cizincům a lidem s odlišnými názory, apatie a lhostejnost vůči klimatické krizi, terorismus a války. Název výstavy je odvozen od vystaveného díla výtvarnice Evy Koťátkové. Vedle ní v expozici vystavují také další české umělkyně a umělci Lenka Glisníková, Daniel Balabán, bosenská umělkyně Šejla Kamerić, chorvatský multimediální tvůrce Igor Grubić nebo ukrajinská malířka Lesia Khomenko. Výstavu Group Therapy lze v Domě U Kamenného zvonu na Staroměstském náměstí navštívit od 26. dubna do 11. srpna 2024.

Hl. m. Praha
Co se děje
26.04.2024

POLICE NAD METUJÍ: Mladý a dynamický symfonický orchestr Police Symphony Orchestra ve svém čtrnáctém roce existence sestoupí na okamžik z hudebních pódií na filmová plátna. Dokumentární film s názvem Velký finále mapuje tři roky života mladých lidí amatérského orchestru, jejich radosti i strasti, úspěchy i vyčerpání, ale hlavně odhodlání jít si za svými sny. Ty si nadále plní také v roce 2024, během kterého se postaví na stage festivalu Rock for People nebo pódium českého hudebního chrámu, pražského Rudolfina. Události pod taktovkou nadšenců z Police nad Metují slibují zážitky, dojetí, skvělou hudbu a energii.

Královéhradecký kraj
Děti a mládež, Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Hudba, Soutěže a festivaly
Co se děje
29.04.2024