pátek
3. května 2024
svátek slaví Alexej
© www.mkcr.cz



Záběry ze srpna 1968, výstava Praha objektivem tajné policie nebo Ženy v disentu

PRAHA: Pražské jaro po padesáti letech v pěti dnech - to je motto týdenního minifestivalu Padesát na pátou, který od 5. do 9. listopadu 2018 pořádá Památník národního písemnictví. V tomto týdnu proběhnou v Malé vile Památníku národního písemnictví (Pelléova 20/70) diskuze, výstavy, besedy a projekce filmů. 

od 05.11.2018 do 09.11.2018
Autor článku: 
luk

Minifestival Padesát na pátou pořádá Památník národního písemnictví k 50. výročí Pražského jara a událostem roku 1968. „Naše motivace byla připojit se k oslavám, ale nevzpomínat jen na velká jména nebo zásadní dějinné události, nýbrž připomenout i ty, na které se v dějinném narativu zapomnělo,“ vysvětluje dramaturgyně festivalu Tereza Arndt. V prvním listopadovém týdnu proběhnou v Malé vile PNP diskuze, výstavy a projekce, kterých se zúčastní členové Centra pro studium populární kultury, členky projektu Ženy v disentu, pamětníci a kurátoři Památníku národního písemnictví. „Vůbec poprvé vystavíme dokumenty z podnikového archivu PNP, budeme například promítat nepříliš známé záběry režiséra Petera Scheinera ze srpna 1968 nebo se věnovat osudu disidentek. Snažili jsme se vybrat taková témata a příběhy, se kterými se veřejnost nemá příležitost běžně setkat. Rádi bychom pojali rok 1968 komplexněji a přitom se vyhnuli hodnocení,“ uzavírá Arndt. 

Minifestival zahájí v pondělí 5. listopadu promítáním dobových záběrů ze srpna 1968 a debatou s jejich autorem, režisérem Peterem Scheinerem. Rovněž bude otevřena výstava představující činnost Správy sledování StB Praha objektivem tajné policiez produkce Ústavu pro studium totalitních režimů. Program minifestivalu se bude v dalších dnech věnovat také diskuzi o vztahu Pražského jara ke kultuře a ideologii organizovanou Centrem pro studium populární kultury. Panelovou debatu uzavře promítání filmu Karla Steklého Za volantem nepřítel z roku 1974, zapůjčeného z Národního filmového archivu. Historikové, kurátoři a muzeologové budou další den diskutovat o stranických muzeích a výstavnictví po roce 1948. Z projektu Ženy v disentu, jejichž osudy byly v loňském roce veřejnosti představeny v knize Bytová revolta, se na minifestivalu představí Silvestra Chnápková, Jarmila Johnová a Jaroslava Šiktancová. „Vloňském roce  jsme si připomněli 40 let Charty 77 a na knižním trhu doposud neexistuje žádná kniha, která by souborně mapovala práci žen v disentu. Přitom mezi mluvčími Charty byla třetina žen, některé byly mluvčími opakovaně. Ženy v disentu vykonávaly daleko pestřejší škálu činností, než se běžně uvádí. Bez nich by disent nemohl fungovat tak, jak fungoval,“ uvedla Naděžda Straková, jedna z editorek knihy Bytová revolta. Po debatě bude následovat promítání dokumentu Paní Zdena o Zdeně Erteltové Philipsové, která spolupracovala na vydávání samizdatových edicí, mimo jiné s Ludvíkem Vaculíkem nebo Ivanem Klímou. Promítání uvede režisér dokumentu Petr Kotyk. Program bude zakončen páteční veřejnou debatou a koncertem.

Autorem vizuálu minifestivalu je grafický designér Petr Krejzek a studio ReDesign.

Program

 

ZDROJ

Mohlo by vás také zajímat...

PRAHA: 30. dubna bude Karlovo náměstí patřit jazzu i dalším hudebním žánrům. Pod taktovkou festivalu Mladí ladí jazz proběhne na největším náměstí v Praze velkolepá oslava Mezinárodního dne jazzu. Na zdarma přístupném Open airu vystoupí berlínští Jazzanova, belgická free jazzová formace Don Kapot nebo německá fusion kapela Searching for Home. Festivalovým highlightem bude vystoupení legendární skupiny Prago Union s frontmanem Katem doplněné o dechovou sekci v podobě čtveřice Krotitelé Dechů.

Hl. m. Praha
Instituce a kulturní zařízení, Hudba, Soutěže a festivaly
Co se děje
29.04.2024

ČR-ZAHRANIČÍ: Krátký animovaný film "Plevel" byl vybrán do oficiálního programu La Cinef na Festivalu v Cannes. Tato absolventská práce, kterou režírovala Pola Kazak a produkovaly MAUR film a Filmová akademie Miroslava Ondříčka v Písku, slibuje divákům silný vizuálně podmanivý příběh.

Celá ČR, zahraničí
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Soutěže a festivaly
Co se děje
02.05.2024

PRAHA-ZAHRANIČÍ: Výstava Group Therapy je dialogem a konfrontací uměleckých děl z rostoucích sbírek Galerie hlavního města Prahy a Deutsche Telekom. Ve více než osmdesáti dílech od čtyřiceti šesti současných umělců reflektuje aktuální společenská témata, jako jsou ohrožení demokracie, vzestup autoritářských režimů, nesnášenlivost vůči menšinám, cizincům a lidem s odlišnými názory, apatie a lhostejnost vůči klimatické krizi, terorismus a války. Název výstavy je odvozen od vystaveného díla výtvarnice Evy Koťátkové. Vedle ní v expozici vystavují také další české umělkyně a umělci Lenka Glisníková, Daniel Balabán, bosenská umělkyně Šejla Kamerić, chorvatský multimediální tvůrce Igor Grubić nebo ukrajinská malířka Lesia Khomenko. Výstavu Group Therapy lze v Domě U Kamenného zvonu na Staroměstském náměstí navštívit od 26. dubna do 11. srpna 2024.

Hl. m. Praha
Co se děje
26.04.2024

POLICE NAD METUJÍ: Mladý a dynamický symfonický orchestr Police Symphony Orchestra ve svém čtrnáctém roce existence sestoupí na okamžik z hudebních pódií na filmová plátna. Dokumentární film s názvem Velký finále mapuje tři roky života mladých lidí amatérského orchestru, jejich radosti i strasti, úspěchy i vyčerpání, ale hlavně odhodlání jít si za svými sny. Ty si nadále plní také v roce 2024, během kterého se postaví na stage festivalu Rock for People nebo pódium českého hudebního chrámu, pražského Rudolfina. Události pod taktovkou nadšenců z Police nad Metují slibují zážitky, dojetí, skvělou hudbu a energii.

Královéhradecký kraj
Děti a mládež, Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Hudba, Soutěže a festivaly
Co se děje
29.04.2024