čtvrtek
2. května 2024
svátek slaví Zikmund
Spisovatelka a překladatelka Daniela Krolupperová
© Archiv Daniely Krolupperové



Dětské knihy na léto

ČR: Doba dlouhých letních dnů přímo vybízí ke čtení knih. Proč se na chvíli neponořit do světa fantazie a literárních hrdinů třeba na sluncem zalité louce? Prázdniny mohou být rovněž výzvou pro rodiče, jak zaplnit svým dětem volný čas. Více je motivovat ke čtení knih si přeje i spisovatelka a překladatelka Daniela Krolupperová. Přečtěte si následující rozhovor.

Autor článku: 
er

Jste autorkou řady dětských knih. Jak jste se dostala k tvorbě knih pro děti?

Vždycky mě bavilo vymýšlet si příběhy a různá fantastická dobrodružství. Až jsem jednou jeden příběh poslala do nakladatelství. V Albatrosu se knížka líbila a vydali ji. Jmenuje se Proč mluvíme česky. Po ní potom následovaly další.

 

Napsala jste knihu Polární pohádka, která je inspirována severem. Milý příběh o sněhové vločce nás může v létě příjemně ochladit. Co vás inspirovalo k napsání této knihy?

Zjištění, že Česká republika má vlastní polární stanici na Špicberkách. To jsem vůbec netušila. Zaujalo mě to natolik, že jsem tam umístila pohádkový příběh.

 

Jaké knihy jste měla nejraději, když jste byla malá?

Milovala jsem pohádky Václava Čtvrtka, Astrid Lindgrenovou, Julese Vernea, Karla Maye, Marka Twaina, Steklačova Boříka a spoustu dalších knížek.

 

Chtěla jste se stát spisovatelkou již v dětství?

Spisovatelkou jsem se chtěla stát, co si pamatuji.

 

Pracujete rovněž jako překladatelka ze skandinávských jazyků. Jak se vaše autorská tvorba doplňuje právě s touto prací?

Překládám ze severských jazyků. Překládání a psaní jsou činnosti navzájem hodně blízké. Určitě by bylo příjemné mít povolání, které by nemělo nic společného se psaním a sezením u počítače, ale sotva už se stanu dřevorubcem nebo pokrývačem. Tak se alespoň snažím sedavé zaměstnání co nejvíc vyvážit pohybem.

 

Kdo čte vaše knihy jako první?

Moje knihy čtou obvykle jako první redaktorky v nakladatelstvích. Jejich názor je pro mě důležitý, protože tvorbě pro děti skutečně rozumějí. Často také předčítám dětem na besedách různé ukázky, ale samozřejmě ne celou knihu. Reakce dětí je vždycky zásadní, píšu pro ně.

 

Máte tři dcery. Baví je čtení knih?

Čtení nejvíc baví nejstarší dceru. Ta začala číst ještě před příchodem elektronických médií, čtení si zautomatizovala a nijak ji nenamáhá. Prostřední dcera už není tak nadšenou čtenářkou. Nejmladší dcera zažívá bohužel obrovskou konkurenci elektronických médií, které dětem poskytují zábavu, aniž by je jakkoliv namáhaly. Je mnohem snazší chatovat, dívat se na Youtube, klikat a sledovat displej, než se obtěžovat čtením. Není snadné přimět ji ke čtení, ale doma o to velmi usilujeme. Obecně mi invaze elektronických médií u dětí a mladých lidí dělá starosti.

 

Na čem nyní pracujete?

Právě jsem dopsala detektivní příběh pro děti, který se odehrává v pražském Podskalí před téměř sto lety. Ilustruje mi ho skvělá Barbora Kyšková a vyjít by měl na podzim v nakladatelství Albatros. Teď pracuji na humorné fantastické pohádce ze současnosti, vyjít by měla také ještě letos v nakladatelství Mladá fronta. V létě bych ráda napsala dobrodružství dětí, které se učí zvládat běžné lidské slabosti – pýchu, lakomství, závist, hněv, lhostejnost, nestřídmost a lenost. Nezdá se to, ale je to boj často úpornější než bitva s drakem. O ději jsem přemýšlela velmi dlouho a teď se ho konečně chystám sepsat pro nakladatelství Portál.

Knihu Polární pohádka lze objednat na: www.obchod.portal.cz

 

Pohádky o princeznách - Dětské divadélko s loutkami
Loutkové divadlo mají rádi děti i dospělí. V nakladatelství Albatros byla vydána zajímavá kniha s divadélkem: Pohádky o princeznách - Dětské divadélko s loutkami. Celý set obsahuje knihu s pohádkovými příběhy a divadélko s kulisami a loutkami. Lehké papírové divadlo snadno složíte a vytvoříte tak kouzelnou scénu pro tři pohádkové příběhy: O Sněhurce, O Šípkové Růžence a O Popelce. Pokud jsou vaše děti ještě hodně malé, můžete jim příběh číst sami a děti mohou jen pohybovat loutkami, pokud jsou vaše děti starší, mohou vám zahrát celé představení. Hraní tohoto divadla vás zabaví na mnoho večerů.

Pohádky o princeznách - Dětské divadélko s loutkami lze objednat na: www.albatros.cz

 

Velká leporela plná poučení i zábavy

Nakladatelství PRESCO GROUP pod značkou ELLA & MAX vydalo několik různě zaměřených velkých obrázkových leporel. Ta jsou určena nejmenším čtenářům, pokud jsou ale vtipně vymyšlená, zabaví i starší děti. Npř. lVelká knížka SLOVÍČKA pro malé vypravěče pomáhá rozšířit slovní zásobu, starší čtenáři se díky ní naučí anglická slovíčka z nejrůznějších tématicky rozdělených oblastí: Co najdeme doma? Co najdeme za domem? Co najdeme v přírodě? Co slouží k přepravě? Čím chci být? Co najdeme v kuchyni? Co se děje během roku? Kniha navíc obsahuje dvoustranu se zmenšenými obrázky a můžete tak děti i snadno vyzkoušet, jaká slovíčka si zapamatovaly.  Pokud máte doma malého stavitele, určitě ho potěší Velká knížka o stavění pro malé vypravěče. Leporelo je plné ilustrací a skýtá mnoho zábavy.

Knihy lze objednat na: www.presco.cz

 

Letní slavnost

Co takhle uspořádat letní slavnost? Léto ke slavnostní náladě přímo vybízí. Zkuste se inspirovat knihou, která vyšla v nakladatelství Meander Dům myšek: Slavnost. Knižní série o malých myškách vás opět zavede do tajemných pokojíků plných miniaturních předmětů. Velké barevné fotografie, kterými jsou tyto knihy ilustrovány, odhalují, jak v tomto domě, který se nachází v podzemí, myšky žijí. Spletité chodby, příjemný svit lampiček a zajímavé vybavení malých pokojů vám leccos prozradí o obyvatelích tohoto zvláštního domu. Budete překvapeni, kam se tentokrát myšky Sam a Julie vypraví a koho při svých hrách potkají. Příběh o tajemném domě plném myšek a jejich dobrodružstvích vás letně naladí a možná vás i inspiruje k výrobě nového letního domečku pro látkové myšky Sama a Julii, které je možné objednat spolu s knihou.

Knihu lze objednat na: www.meander.cz

 

 

Mohlo by vás také zajímat...

POLICE NAD METUJÍ: Mladý a dynamický symfonický orchestr Police Symphony Orchestra ve svém čtrnáctém roce existence sestoupí na okamžik z hudebních pódií na filmová plátna. Dokumentární film s názvem Velký finále mapuje tři roky života mladých lidí amatérského orchestru, jejich radosti i strasti, úspěchy i vyčerpání, ale hlavně odhodlání jít si za svými sny. Ty si nadále plní také v roce 2024, během kterého se postaví na stage festivalu Rock for People nebo pódium českého hudebního chrámu, pražského Rudolfina. Události pod taktovkou nadšenců z Police nad Metují slibují zážitky, dojetí, skvělou hudbu a energii.

Královéhradecký kraj
Děti a mládež, Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Hudba, Soutěže a festivaly
Co se děje
29.04.2024

ČR-PRAHA: Hlavním cílem předloženého návrhu je především zavést do právního řádu České republiky institut statusu umělce. Děje se tak prostřednictvím novelizace zákona č. 203/2006 Sb. o některých druzích podpory kultury. Za tímto účelem novela zřizuje nový registr umělců, který povede Ministerstvo kultury. Status umělce se stane nástrojem možné finanční podpory pro umělce, kteří mají na trhu práce mnohdy velmi specifické postavení.  

Celá ČR, Hl. m. Praha
Co se děje
25.04.2024

ČR: Všechny v kulturním sektoru zajímá, jak se účinněji propagovat, ale někde to umějí lépe… Koncem loňského roku se na Ministerstvu kultury konal seminář věnovaný novým trendům v marketingu a propagaci kulturních zařízení a paměťových institucí. Ukázalo se, že sdílení zkušeností a úspěšných praxí je pro všechny, kteří mají oblast marketingu a propagace na starosti, velmi cenné. Proto jsme v Místní kultuře připravili anketu, která nabízí možnost „podívat se“, jak to dělají jinde. Chceme přinést konkrétní příklady vynalézavé, nápadité, ale hlavně fungující sebepropagace a dobře zvolené komunikační strategie vybraných projektů z oblasti kultury. Jaký je váš příběh? Co pomohlo ke zvýšení návštěvnosti, prodejnosti, sledovanosti? Čím můžete inspirovat ostatní?

Naším prvním hostem je nezávislý divadelní soubor Geisslers Hofcomoedianten. Příště to ale můžete být vy!

Pokud víte, jak na to, napište nám na: redakce@mistnikultura.cz

Celá ČR, Hl. m. Praha
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Senioři, Vzdělávání
EDITORIAL
24.04.2024

HRADEC KRÁLOVÉ: V čele dětského pěveckého sboru Jitro stojí už od roku 1977 sbormistr Jiří Skopal, který své svěřence dovedl k mnoha domácím i mezinárodním oceněním. V podcastu Místní kultury vypravuje o práci sboru a jeho přípravných oddělení, o zážitcích ze zájezdů po Evropě, Americe a Asii i o zkušenostech s publikem, které jsou někdy opravdu překvapivé. Zatímco  návštěvníci koncertů ve Francii nebo v USA neskrývají nadšení, mnohokrát sbor odmění potleskem ve stoje a vyžadují přídavky, v Dánsku není zvykem moc tleskat. Ani Japonci si nepotrpí na přehnané ovace, ale o vystoupení projevují až nezvykle hluboký zájem, dokonce přicházejí do sálu o hodinu dřív a pečlivě studují program. Jak se děti učí zpívat v japonštině nebo v mandarínské čínštině, s jakým repertoárem vystupují a kdo je kmenovým skladatelem sboru, to všechno se dozvíte z rozhovoru s profesorem Jiřím Skopalem. A co je základem toho, aby byl sbor úspěšný? "Hlavní je to, že jsme dobrá parta, že se ve sboru všichni cítíme dobře. A pak máme takové krédo: zazpívat v domově důchodců anebo vyhrát na světové soutěži je stejně důležité."

Celá ČR, Královéhradecký kraj
Děti a mládež, Instituce a kulturní zařízení, Hudba, Soutěže a festivaly
Články a komentáře
01.05.2024