pátek
3. května 2024
svátek slaví Alexej
Památník Terezín
© www.mkcr.cz



VÝZVA: minulost nepatří do popelnic!

ČR: Leží vám na půdě stará a nepotřebná věc? Zdědili jste dokumenty a nevíte, co s nimi? Památník Terezín má pro vás řešení. Tamní pracovníci se rádi ujmou předmětů a dokumentů spojených s perzekucí občanů naší země za druhé světové války, tedy všech věcí, které se vztahují k osobám rasově, politicky, národnostně a nábožensky perzekvovaným.

Autor článku: 
luk

V souladu se základním posláním, se kterým byl Památník Terezín – nyní státní příspěvková organizace ministerstva kultury ČR – v roce 1947 zřízen, tedy uchovávání památky obětí rasové a politické perzekuce v letech nacistické okupace, rozvíjení muzejní, výzkumné a vzdělávací činnosti a péče o místa spojená s utrpením a smrtí desetitisíců obětí vlády násilí, byla vyhlášena celonárodní výzva s cílem zachránit maximum ještě existujících předmětů, vztahujících se k nacistické okupaci českých zemí.

Především nás zajímají předměty a dokumenty spojené s osobami vězněnými v Terezíně a Litoměřicích, ale uvítáme i ty, dokumentující věznění v dalších koncentračních táborech, věznicích, káznicích i jiných nacistických perzekučních zařízeních“, uvádí Michaela Dostálová, vedoucí dokumentačního oddělení. „Rádi se ujmeme písemných dokumentů, fotografií, upomínkových předmětů vytvářených vězni i jejich výtvarné a literární tvorby, stejně jako předmětů osobní potřeby“, doplňuje Dostálová.

Letos v květnu si sice připomeneme 73 let od konce 2. světové války a řada dokumentů, artefaktů a jiných podobných pramenů, přinášejících svědectví o tomto úseku naší historie, již nenávratně zmizela mezi odpadky. Mnohdy se tak stalo jednoduše proto, že nálezce, třeba nový majitel starého domu, neměl k nálezu žádný osobní vztah a nedokázal historickou hodnotu odhadnout. Vedoucí historického oddělení a náměstek ředitele Vojtěch Blodig k tomu dodává: „Naše iniciativa zřejmě přichází v pověstné hodině dvanácté, nicméně i po tak dlouhé době tak lze zachovat velké množství předmětů pro další generace a pro stále pokračující historický výzkum.“

Autoři výzvy doufají, že se takto podaří zachránit mnoho věcí před vyhozením do popelnice a děkují předem všem dárcům za pomoc při rozšíření sbírky Památníku Terezín. Pro účel výzvy byla zřízena speciální e-mailová adresa vyzva@pamatnik-terezin.cz, prostřednictvím které se lze na pracovníky Památníku obracet s nabídkami.

Kontakt:
Mgr. Tomáš Rieger
T: 606 333 900, příp. 416 724 549 (kancelář)
E: press@pamatnik-terezin.cz

 

ZDROJ

Mohlo by vás také zajímat...

PRAHA: 30. dubna bude Karlovo náměstí patřit jazzu i dalším hudebním žánrům. Pod taktovkou festivalu Mladí ladí jazz proběhne na největším náměstí v Praze velkolepá oslava Mezinárodního dne jazzu. Na zdarma přístupném Open airu vystoupí berlínští Jazzanova, belgická free jazzová formace Don Kapot nebo německá fusion kapela Searching for Home. Festivalovým highlightem bude vystoupení legendární skupiny Prago Union s frontmanem Katem doplněné o dechovou sekci v podobě čtveřice Krotitelé Dechů.

Hl. m. Praha
Instituce a kulturní zařízení, Hudba, Soutěže a festivaly
Co se děje
29.04.2024

ČR-ZAHRANIČÍ: Krátký animovaný film "Plevel" byl vybrán do oficiálního programu La Cinef na Festivalu v Cannes. Tato absolventská práce, kterou režírovala Pola Kazak a produkovaly MAUR film a Filmová akademie Miroslava Ondříčka v Písku, slibuje divákům silný vizuálně podmanivý příběh.

Celá ČR, zahraničí
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Soutěže a festivaly
Co se děje
02.05.2024

PRAHA-ZAHRANIČÍ: Výstava Group Therapy je dialogem a konfrontací uměleckých děl z rostoucích sbírek Galerie hlavního města Prahy a Deutsche Telekom. Ve více než osmdesáti dílech od čtyřiceti šesti současných umělců reflektuje aktuální společenská témata, jako jsou ohrožení demokracie, vzestup autoritářských režimů, nesnášenlivost vůči menšinám, cizincům a lidem s odlišnými názory, apatie a lhostejnost vůči klimatické krizi, terorismus a války. Název výstavy je odvozen od vystaveného díla výtvarnice Evy Koťátkové. Vedle ní v expozici vystavují také další české umělkyně a umělci Lenka Glisníková, Daniel Balabán, bosenská umělkyně Šejla Kamerić, chorvatský multimediální tvůrce Igor Grubić nebo ukrajinská malířka Lesia Khomenko. Výstavu Group Therapy lze v Domě U Kamenného zvonu na Staroměstském náměstí navštívit od 26. dubna do 11. srpna 2024.

Hl. m. Praha
Co se děje
26.04.2024

POLICE NAD METUJÍ: Mladý a dynamický symfonický orchestr Police Symphony Orchestra ve svém čtrnáctém roce existence sestoupí na okamžik z hudebních pódií na filmová plátna. Dokumentární film s názvem Velký finále mapuje tři roky života mladých lidí amatérského orchestru, jejich radosti i strasti, úspěchy i vyčerpání, ale hlavně odhodlání jít si za svými sny. Ty si nadále plní také v roce 2024, během kterého se postaví na stage festivalu Rock for People nebo pódium českého hudebního chrámu, pražského Rudolfina. Události pod taktovkou nadšenců z Police nad Metují slibují zážitky, dojetí, skvělou hudbu a energii.

Královéhradecký kraj
Děti a mládež, Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Hudba, Soutěže a festivaly
Co se děje
29.04.2024