čtvrtek
2. května 2024
svátek slaví Zikmund
Desatero božích přikázání na fasádě vily
© Kopie obrázku z knihy T. Cidlina



Skvost architektury v České Lípě je chrámem kultury

ČESKÁ LÍPA: V českých městech nemusí být vždy jen skvostem kostel, kulturní dům nebo radnice. Často překvapí svou nádherou i menší stavba, prostě soukromá vila.  S jedním takovým skvostem seznamuje v konci minulého roku vydaná publikace českolipského muzikologa a historika Tomáše Cidliny Villa Hrdlička.

Autor článku: 
Milan Turek

Obsáhlost a podrobnost historie Villy, rozsáhlá četnost ilustrací svědčí o vytvoření dokonalého díla i o jeho duchovní kráse a síle. Čtenáře uvede do světa židovsko-křesťanských tradic již jen zdobným desaterem, připomínajícím desky Mojžíšovy, které židům přinesl z hory Sinaj při útěku z Egypta.

Popisovaný objekt přes svůj novodobý český název, nechal vzhledem ke svému společenskému postavení vybudovat Moritz Altschula pro svou manželku Carolinu na konci devatenáctého století.  Autor se však neomezuje jen na samotnou stavbu, jeho pojetí objektu rezonuje se současným názorem společnosti o národnostních menšinách. Jeho názory  a samotné vydání knihy je výrazným vzkazem pro společnost k chování úcty a zachování tradic národa. V České Lípě žili po staletí vedle sebe Češi, Němci i Židé a také Lužičtí Srbové.

Vzhledem k původním majitelům, kteří nepřežili druhou světovou válku z důvodu jejich židovského vyznání, zřejmě historik Vlastivědného muzea nastiňuje historii osudů židů a sudetoněmeckých obyvatel, samostatné oddíly pak věnuje rodině Altschulové a jejich domu. Čtenáře ve stručnosti seznámí s historií města až po současnost, a s osudem samotné vily.

Majitelé opečovávali svůj dům až do roku 1939, kdy byli odvezeni do koncentráků a objekt zabavili Němci. Po druhé světové válce vila byla zkonfiskována a zařazena do majetku města. Od padesátých let sloužila jako objekt mládeže až do roku 1989.  Pro toto období shromáždil autor řadu informací nejen z archivu, ale i od pamětníků. V publikaci ostře odsuzuje jednání komunistického režimu vůči židům, kteří se dožadovali navrácení majetku.

Českolipskyý podnikatel Aleš Hrdlička hledal pro svou firmu objekt poblíž centra. Na Děčínské ulici se mu nabízela sice zchátralá, ale nádherná budova. Původní záměr objekt přestavět však po důkladné úvaze výrazně změnil. Zrestauroval jej a prostory využívá jednak pro svou firmu a jednak pro významná společenská setkání, přednášky, koncerty. 

V poslední kapitole hodnotí autor knihy význam objektu pro společenský život ve městě. Samotné vydání knihy je vynikajícím kulturním počinem. Na její tvorbě byly použity zapomenuté archivní prameny, ale především se na ní podílela řada občanů rozdílných profesí. 

Mohlo by vás také zajímat...

PRAHA: 30. dubna bude Karlovo náměstí patřit jazzu i dalším hudebním žánrům. Pod taktovkou festivalu Mladí ladí jazz proběhne na největším náměstí v Praze velkolepá oslava Mezinárodního dne jazzu. Na zdarma přístupném Open airu vystoupí berlínští Jazzanova, belgická free jazzová formace Don Kapot nebo německá fusion kapela Searching for Home. Festivalovým highlightem bude vystoupení legendární skupiny Prago Union s frontmanem Katem doplněné o dechovou sekci v podobě čtveřice Krotitelé Dechů.

Hl. m. Praha
Instituce a kulturní zařízení, Hudba, Soutěže a festivaly
Co se děje
29.04.2024

ČR-ZAHRANIČÍ: Krátký animovaný film "Plevel" byl vybrán do oficiálního programu La Cinef na Festivalu v Cannes. Tato absolventská práce, kterou režírovala Pola Kazak a produkovaly MAUR film a Filmová akademie Miroslava Ondříčka v Písku, slibuje divákům silný vizuálně podmanivý příběh.

Celá ČR, zahraničí
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Soutěže a festivaly
Co se děje
02.05.2024

PRAHA-ZAHRANIČÍ: Výstava Group Therapy je dialogem a konfrontací uměleckých děl z rostoucích sbírek Galerie hlavního města Prahy a Deutsche Telekom. Ve více než osmdesáti dílech od čtyřiceti šesti současných umělců reflektuje aktuální společenská témata, jako jsou ohrožení demokracie, vzestup autoritářských režimů, nesnášenlivost vůči menšinám, cizincům a lidem s odlišnými názory, apatie a lhostejnost vůči klimatické krizi, terorismus a války. Název výstavy je odvozen od vystaveného díla výtvarnice Evy Koťátkové. Vedle ní v expozici vystavují také další české umělkyně a umělci Lenka Glisníková, Daniel Balabán, bosenská umělkyně Šejla Kamerić, chorvatský multimediální tvůrce Igor Grubić nebo ukrajinská malířka Lesia Khomenko. Výstavu Group Therapy lze v Domě U Kamenného zvonu na Staroměstském náměstí navštívit od 26. dubna do 11. srpna 2024.

Hl. m. Praha
Co se děje
26.04.2024

POLICE NAD METUJÍ: Mladý a dynamický symfonický orchestr Police Symphony Orchestra ve svém čtrnáctém roce existence sestoupí na okamžik z hudebních pódií na filmová plátna. Dokumentární film s názvem Velký finále mapuje tři roky života mladých lidí amatérského orchestru, jejich radosti i strasti, úspěchy i vyčerpání, ale hlavně odhodlání jít si za svými sny. Ty si nadále plní také v roce 2024, během kterého se postaví na stage festivalu Rock for People nebo pódium českého hudebního chrámu, pražského Rudolfina. Události pod taktovkou nadšenců z Police nad Metují slibují zážitky, dojetí, skvělou hudbu a energii.

Královéhradecký kraj
Děti a mládež, Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Hudba, Soutěže a festivaly
Co se děje
29.04.2024