pondělí
6. května 2024
svátek slaví Radoslav
© banner



Role a poslání národních kulturních institucí v kontextu 100. výročí vzniku národních států

PRAHA: Institut umění – Divadelní ústav si vás dovoluje pozvat na veřejné fórum Role a poslání národních kulturních institucí v kontextu 100. výročí vzniku národních států ve střední a východní Evropě.

Autor článku: 
luk

 

Jak se změnila role národních kulturních institucí v současném společensko-politickém kontextu? Jaké hodnoty a ideje reprezentují v dnešní době? Jaké jsou jejich kompetence ve vztahu k veřejnosti a k dalším aktérům, kteří působní v kulturní oblasti? Těmito i dalšími otázkami vztahujícími se k nadcházejícímu 100. výročí vzniku Československa se budou na veřejném fóru zabývat zástupci z akademické i umělecké sféry ze střední, východní a západní Evropy. Akce se koná u příležitosti 16. výročního zasedání autorů Kompendií kulturních politik a trendů v Evropě, které iniciuje Rada Evropy ve spolupráci s Evropským institutem pro komparativní kulturní výzkum, a které se uskuteční v Praze ve dnech 8. a 9. listopadu 2017. 

Program

9.30 Registrace 

10.00 Přivítání a úvodní slovo – Daniel Herman, ministr kultury ČR 

10.15 Key note – Pascal Gielen (Antwerp research Institute for the Arts, Belgie): From National Institutions to Transnational Constitutions: Organizing the Commons in a Flat Wet World 

10.45 Panelová diskuse I: 
Národní kulturní instituce – nástroj populismu? 
Moderátorka: Kathrin Merkle, vedoucí Odboru kultury a kulturního dědictví, Rada Evropy  

Goran Tomka, University of Arts and UNESCO Chair in Cultural Policy and Management, Srbsko 

Jiří Fajt, generální ředitel Národní galerie v Praze, ČR 

Tamás Jászay, Szeged University, Maďarsko  
 

11.45 Společný oběd  
 

12.30 Panelová diskuse II:
Ztrácejí národní kulturní instituce svou legitimitu? 

Moderátorka: Alice Koubová, Filosofický ústav AV ČR, ČR 

Dieter Haselbach, German Center for Cultural Research/Zentrum für Kulturforschung, Německo

Iulia Popovici, Arts University Tîrgu Mureş/Márosvásárhely, Rumunsko 

Marta Ljubková, Národní divadlo, ČR
 

14.00 Závěrečná diskuse
 

14.30 Zakončení
 

Veřejné fórum se koná v anglickém jazyce. Tlumočení z anglického jazyka do českého jazyka je zajištěno.

Datum a místo konání: 10. listopadu 2017 od 9.30 do 14.30, Kostel sv. Anny – Pražská křižovatka, Zlatá ulice, Praha 1

 

ZDROJ

Mohlo by vás také zajímat...

ČR: Asociace profesionálních divadel (APD) oslavila jubileum zintenzivněním své dosavadní činnosti, zejména v souvislosti s realizací grantového projektu “Etablování stávající struktury Asociace profesionálních divadel ČR v kontextu proměny sektoru živého umění v důsledku pandemie koronaviru”, podpořeného z programu Fondů EHP 2014-2021.

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Divadlo a tanec
Co se děje
06.05.2024

PRAHA: 30. dubna bude Karlovo náměstí patřit jazzu i dalším hudebním žánrům. Pod taktovkou festivalu Mladí ladí jazz proběhne na největším náměstí v Praze velkolepá oslava Mezinárodního dne jazzu. Na zdarma přístupném Open airu vystoupí berlínští Jazzanova, belgická free jazzová formace Don Kapot nebo německá fusion kapela Searching for Home. Festivalovým highlightem bude vystoupení legendární skupiny Prago Union s frontmanem Katem doplněné o dechovou sekci v podobě čtveřice Krotitelé Dechů.

Hl. m. Praha
Instituce a kulturní zařízení, Hudba, Soutěže a festivaly
Co se děje
29.04.2024

ČR-ZAHRANIČÍ: Krátký animovaný film "Plevel" byl vybrán do oficiálního programu La Cinef na Festivalu v Cannes. Tato absolventská práce, kterou režírovala Pola Kazak a produkovaly MAUR film a Filmová akademie Miroslava Ondříčka v Písku, slibuje divákům silný vizuálně podmanivý příběh.

Celá ČR, zahraničí
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Soutěže a festivaly
Co se děje
02.05.2024

PRAHA-ZAHRANIČÍ: Výstava Group Therapy je dialogem a konfrontací uměleckých děl z rostoucích sbírek Galerie hlavního města Prahy a Deutsche Telekom. Ve více než osmdesáti dílech od čtyřiceti šesti současných umělců reflektuje aktuální společenská témata, jako jsou ohrožení demokracie, vzestup autoritářských režimů, nesnášenlivost vůči menšinám, cizincům a lidem s odlišnými názory, apatie a lhostejnost vůči klimatické krizi, terorismus a války. Název výstavy je odvozen od vystaveného díla výtvarnice Evy Koťátkové. Vedle ní v expozici vystavují také další české umělkyně a umělci Lenka Glisníková, Daniel Balabán, bosenská umělkyně Šejla Kamerić, chorvatský multimediální tvůrce Igor Grubić nebo ukrajinská malířka Lesia Khomenko. Výstavu Group Therapy lze v Domě U Kamenného zvonu na Staroměstském náměstí navštívit od 26. dubna do 11. srpna 2024.

Hl. m. Praha
Co se děje
26.04.2024