pondělí
6. května 2024
svátek slaví Radoslav
© Logo projektu



Putovní výstava Má vlast cestami proměn míří do regionů

ČR: Výstava přináší svědectví o příznivých proměnách opomíjených míst a objektů v naší krajině. V letošním roce jich představuje celkem 112. Na konci června se jednotlivé kolekce výstavy postupně stěhují z pražského Vyšehradu do všech krajů Čech, Moravy a Slezska. 

 

Autor článku: 
Mgr. Josef Petr

„Naše země je krásná. Prošla obdobím, kdy pustla. Je dobré vidět, že se takové množství lidí nyní snaží uvést kraj kolem sebe do lepšího stavu a najít nový příběh pro opomíjená místa a chátrající stavby. Příznivé změny velmi prospívají krajině i lidským srdcím,“ říká osobnost projektu, známý kardiochirurg Prof. MUDr. Jan Pirk.

Výstava představuje osudy zchátralých budov proměněných v krásné a užitečné stavby, svědectví o obnovených náměstích a návsích, rekonstruovaných nádražích, zachráněných sakrálních stavbách i znovuoživené přírodě. „Je výjimečná tím, že je dílem lidí z celé naší země. To, co na ní uvidíte, můžete vidět také ve skutečnosti. Je svědectvím o úctyhodné práci lidí na zvelebování našeho společného domova,“ popisuje smysl výstavy její ředitelka Drahomíra Kolmanová.  

Od slavnostního zahájení v květnu bylo možné celou výstavu vidět na pražském Vyšehradě. Nyní se rozdělila na šest kolekcí, které budou po zbytek roku postupně k vidění ve všech třinácti krajích ČR. Svou pouť kolekce začínají v Táboře, Lošticích, Bučovicích, Toužimi, Růžové a Horním Maršově. Časový plán putování výstavy je možné najít na webových stránkách www.cestamipromen.cz. Stále je také otevřena možnost domluvit se s organizátory výstavy, aby se některá z kolekcí zastavila v dalších městech a obcích.

Putovní výstavu Má vlast cestami proměn pořádá Asociace Entente Florale CZ - Souznění, z.s., spolu s Národní kulturní památkou Vyšehrad, jedenácti partnerskými kraji a řadou dalších spolupracujících organizací a institucí, např. Svazem knihovníků a informačních pracovníků, Spolkem pro obnovu venkova, Národní sítí místních akčních skupin, portálem PROPAMÁTKY či Asociací regionálních značek.

 

Kontakty pro média:
Josef Petr, PR a komunikace výstavy, +420 728 563 768, petr@aefcz.eu
Drahomíra Kolmanová, ředitelka výstavy, +420 777 581 983, kolmanova@aefcz.eu

www.cestamipromen.cz    www.aefcz.eu

Mgr. Josef Petr
PR a komunikace
tel.: +420728563768
e-mail: petr@aefcz.eu
www.cestamipromen.cz
www.facebook.com/CestamiPromen

 

Mohlo by vás také zajímat...

ČR: Asociace profesionálních divadel (APD) oslavila jubileum zintenzivněním své dosavadní činnosti, zejména v souvislosti s realizací grantového projektu “Etablování stávající struktury Asociace profesionálních divadel ČR v kontextu proměny sektoru živého umění v důsledku pandemie koronaviru”, podpořeného z programu Fondů EHP 2014-2021.

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Divadlo a tanec
Co se děje
06.05.2024

PRAHA: 30. dubna bude Karlovo náměstí patřit jazzu i dalším hudebním žánrům. Pod taktovkou festivalu Mladí ladí jazz proběhne na největším náměstí v Praze velkolepá oslava Mezinárodního dne jazzu. Na zdarma přístupném Open airu vystoupí berlínští Jazzanova, belgická free jazzová formace Don Kapot nebo německá fusion kapela Searching for Home. Festivalovým highlightem bude vystoupení legendární skupiny Prago Union s frontmanem Katem doplněné o dechovou sekci v podobě čtveřice Krotitelé Dechů.

Hl. m. Praha
Instituce a kulturní zařízení, Hudba, Soutěže a festivaly
Co se děje
29.04.2024

ČR-ZAHRANIČÍ: Krátký animovaný film "Plevel" byl vybrán do oficiálního programu La Cinef na Festivalu v Cannes. Tato absolventská práce, kterou režírovala Pola Kazak a produkovaly MAUR film a Filmová akademie Miroslava Ondříčka v Písku, slibuje divákům silný vizuálně podmanivý příběh.

Celá ČR, zahraničí
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Soutěže a festivaly
Co se děje
02.05.2024

PRAHA-ZAHRANIČÍ: Výstava Group Therapy je dialogem a konfrontací uměleckých děl z rostoucích sbírek Galerie hlavního města Prahy a Deutsche Telekom. Ve více než osmdesáti dílech od čtyřiceti šesti současných umělců reflektuje aktuální společenská témata, jako jsou ohrožení demokracie, vzestup autoritářských režimů, nesnášenlivost vůči menšinám, cizincům a lidem s odlišnými názory, apatie a lhostejnost vůči klimatické krizi, terorismus a války. Název výstavy je odvozen od vystaveného díla výtvarnice Evy Koťátkové. Vedle ní v expozici vystavují také další české umělkyně a umělci Lenka Glisníková, Daniel Balabán, bosenská umělkyně Šejla Kamerić, chorvatský multimediální tvůrce Igor Grubić nebo ukrajinská malířka Lesia Khomenko. Výstavu Group Therapy lze v Domě U Kamenného zvonu na Staroměstském náměstí navštívit od 26. dubna do 11. srpna 2024.

Hl. m. Praha
Co se děje
26.04.2024