pátek
1. listopadu 2024
svátek slaví Felix
Ilustrační fotografie k cyklu Krajinou domova
© Foto: archiv ČT



Jeseníky, Karpaty nebo Vysočina. S vlastním příběhem a jak je neznáte!

ČESKÁ REPUBLIKA: Česko pohledem dronu v novém dokumentárním cyklu Krajinou domova diváci uvidí od 21. dubna každý čtvrtek v 21:30 h na obrazovkách ČT2. Česká republika skrývá spoustu pozoruhodných míst, o kterých sami její obyvatelé možná nemají ani tušení. Krajinou domova je obrazovým vyprávěním o těchto místech a o povaze naší krajiny.

Autor článku: 
Aneta Veselská

„ V cyklu se chceme věnovat místům, která jsou v evropském měřítku mimořádná,“  říká kreativní producent Petr Kubica, v jehož tvůrčí producentské skupině dokument vzniká,, a dodává: „Dokument se tak bude věnovat přírodním a kulturním lokalitám a také fenoménům a jevům, jako například krajině nejzachovalejších sopek v Česku.“

Natáčelo se ve dvanácti oblastech, v desítkách lokací, v každém ročním období, aby je tvůrci zachytili v různých náladách. Seriál je pozoruhodný také svým formálním zpracováním. K zachycení krajiny využil štáb nejmodernějších natáčecích technik a technologií. Patří k nim časosběry, primární záznam v rozlišení 4K nebo letecké záběry pořízené z dronů.

Dokumentární cyklus Krajinou domova vznikl v koprodukci s Ministerstvem životního prostředí a za finanční podpory Lesů České republiky.  „Petr Krejčí natočil naprosto strhující dokument o české přírodě a krajině. Seriál Krajinou domova, jehož vznik podpořilo Ministerstvo životního prostředí, představuje pomyslnou vstupní bránu do naší krajiny, která je naprosto jedinečná a námi, obyvateli České republiky, stále nedoceněná. Věříme, že jedinečné a emotivní záběry přesvědčí mnohé z diváků, že stojí za to krajinu poznat i osobně. Ostatně s tímto cílem jsme do podpory tohoto unikátního díla šli,“  říká tisková mluvčí Ministerstva životního prostředí ČR Petra Roubíčková.

Mohlo by vás také zajímat...

OLOMOUC: Moravská filharmonie Olomouc připravila k příležitosti státního svátku sérii pěti koncertů, kterými potěšila publikum ve městech Prostějov, Jeseník, Olomouc, Šumperk a Přerov. U příležitosti letošního Roku české hudby bylo hlavní programovým leitmotivem celého turné hudba výhradně českých autorů. Diváci se mohli těšit z mimořádných výkonů talentovaného rumunského violoncellisty Andreie Ionițy, který je nositelem prestižní ceny z mezinárodní soutěže Petra Iljiče Čajkovského a pravidelně vystupuje s předními orchestry po celém světě.

Olomoucký kraj
Instituce a kulturní zařízení, Hudba
Co se děje
30.10.2024

ČR: Česká republika patří mezi jeden z dvaceti šesti států, které mají polární základnu na Antarktidě. Vědci z Masarykovy univerzity v Brně zde už patnáct let provádějí unikátní výzkumy. Zaměřují se na dopad klimatických změn na Antarktidě a na to, jak tyto změny působí na území naší republiky. Film Petra Horkého Čeští vědci v Antarktidě představuje práci tuzemských výzkumníků a jejich způsob přemýšlení o globálních změnách, které čím dál tím více ovlivňují životy nás všech. To vše v nádherných a dechberoucích scenériích drsné antarktické krajiny. Dokument odvysílal program ČT2 dnes, 29. října, dostupný je i v iVysílání.

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Ostatní, Vzdělávání
Co se děje
30.10.2024

ČR: Byl to ten nejveselejší “dušičkový“ rozhovor, jaký jsem kdy vedla. Mým hostem v rozhlasovém studiu byl sochař, malíř, spisovatel a pedagog Vladimír Preclík. Vyprávěl o slavnosti v Den mrtvých v Mexiku, o tradici plné barev, hudby, zábavy a radosti. O pár let později – už o poznání vážněji – jsme se k tématu vrátili v knižním dialogu Sochařům se netleská. Tehdy jsem si uvědomila, jak důležité je připomínat si své blízké, a dokonce klást jim i dosud nezodpovězené otázky. Tak jako Vladimír Preclík svému otci Aloisovi v následujícím textu.

Celá ČR
Knihy, literatura, média, Výtvarné umění, Ostatní, Památky, Vzdělávání
Články a komentáře
30.10.2024

ČR: Tajný řád, jehož posláním je udržet rovnováhu mezi dobrem a zlem. S tím mu pomáhá lovec, který zasahuje tam, kde je odhalení a dopadení pachatele nad možnosti běžných postupů policejního vyšetřování. Osm případů s prvky thrilleru řeší v koprodukčním televizním seriálu Lovec herci Pavel Kříž a Jana Kolesárová. Nový projekt režiséra Jiřího Stracha tematicky navazuje na jeho divácky úspěšné minisérie Ďáblova lest, Ztracená brána či seriál Labyrint. Premiéru prvního dílu Lovce uvedla ČT1 ve středu 30. října.

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média
Co se děje
31.10.2024