neděle
21. dubna 2024
svátek slaví Alexandra
Vizualizace
© Archiv pořadateleNoc s Andersenem 2023

ČR: Letošní, již 23. ročník pohádkové Noci s Andersenem, která se koná  v pátek 31. března 2023, proběhne na více než 1.700 místech naší planety a nočního čtení pohádek si užije více než 100.000 dětí i dospělých!

Autor článku: 
Hana Hanáčková a Bronislava Jakoubková

Na webových stránkách NsA (www.nocsandersenem.cz) přibývají každým dnem nové a nové knihovny, školy a zájmové organizace. I letos noční pohádkové dobrodružství prožijí děti nejen v České republice, na Slovensku či v Polsku, ale také např. ve Velké Británii, Turecku, ve Francii, Slovinsku, Srbsku, Chorvatsku, na Maltě, v USA, Austrálii, ve Španělsku, Švýcarsku, Kanadě, Itálii či v Německu i Rakousku a Bulharsku ...  – Nocovat se bude v knihovnách obecních, místních, městských i krajských, ve školách základních, vysokých i mateřských, ve školních družinách, v Českých školách bez hranic, v muzeích a galeriích, zoologických zahradách, knihkupectvích, domech dětí, dětských domovech, dětských skupinách či domovech seniorů, v komunitních centrech, v centrech volného času, u junáků, skautů i pionýrů, ale také třeba v azylovém domě... Tam všude chystají úžasné odpolední, podvečerní, večerní i noční programy pro malé čtenáře k podpoře dětského čtení ... 

*Celkem 3 programy se čtením česky i dánsky spojené s tématickým stavěním s Legem připravují v rámci Noci s Andersenem také na Velvyslanectví dánského království v ČR. "Odpoledne pak vyrážíme číst do kladenské knihovny a do Dětského domova Ledce," píše Veronika z  Dánské ambasády. 

*Pozdravy nocujícím dětem zaslal ministr kultury ČR pan Martin Baxa, a také dánský velvyslanec v ČR pan Soren Kelstrup

*Rádio Junior připravuje živé šestihodinové vysílání přímo z Městské knihovny v Praze. Od 16:00 do 22:00 zvou všechny děti na setkání se spoustou osobností - dorazí herci, zpěváci, spisovatelé, ilustrátoři, bude živý Hajaja a soutěž o fantastické ceny... "program bude volně přístupný a zdarma," zve a píše redaktorka Klára Nováková. Noční vysílání pro děti však bude pokračovat až do půlnoci. 

*Ilustrace na letošním plakátu i pohlednicích jsou z knihy Lenky Rožnovské Jmenuji se Olenka, kterou ilustrovala Hanna Kovtun. Kniha vychází v nakladatelství Albatros, které pro všechny nocující děti zajistilo rozeslání pohlednic. 

*Nakladatelství Argo pro děti připravilo soutěžní kvíz, speciální soutěže připravila platforma Veverusak.cz, kreativní tipy pro všechny organizátory připravila Mravenčí chůva a jako každý rok vydal speciální číslo také časopis Krajánek.  

Noc s Andersenem je mezinárodní akce Klubu dětských knihoven SKIP ČR, při níž děti, bez rozdílu národnosti, víry či handicapu, nocují v knihovnách, školách a jiných spřátelených organizacích. Knihovny, školy, kluby či dětské domovy v Čechách, v Evropě, ale také v zámoří tak jednou ročně otevírají své brány, aby děti vybavené polštářky a spacáky mohly i v noci naslouchat čtení pohádek, na které v dnešní uspěchané době není doma tolik času. Akce je spojena s výročím narození dánského pohádkáře H. Ch. Andersena a s Mezinárodním dnem dětské knihy.

Akci k podpoře dětského čtenářství pořádá Klub dětských knihoven SKIP a Svaz knihovníků a informačních pracovníků ČR

Z hlavního stanu Noci s Andersenem zdraví a děkují

Hana Hanáčková a Bronislava Jakoubková.

 

oddělení pro děti

Knihovna Bedřicha Beneše Buchlovana, p.o. - Kamarádka knihovna, Městská knihovna roku 2012

Uherské Hradiště

Mohlo by vás také zajímat...

KRÁLOVÉHRADECKÝ KRAJ: Královéhradecký kraj ocenil významné osobnosti v regionu. Mezi oceněnými je kardinál Dominik Duka, ředitel Oblastní charity Červený Kostelec a laureáti z oblasti sportu, školství, vědy i umění. In memoriam získal Medaili Královéhradeckého kraje I. stupně uznávaný zoolog a „Legenda Krkonoš“ Jiří Flousek.

Královéhradecký kraj
Instituce a kulturní zařízení, Ostatní
Co se děje
18.04.2024

ČR: Tradice oslav české hudby se v letech zakončených čtyřkou koná pravidelně už od roku 1924. Jejím cílem je připomenout význam českých skladatelů a interpretů pro domácí i zahraniční kulturní prostředí.

Celá ČR, zahraničí
Hudba, Památky, Soutěže a festivaly
EDITORIAL
17.04.2024

Poslanecká sněmovna Parlamentu ČR na své 98. schůzi schválila návrh zákona o státní památkové péči, který je dílčí technickou novelou a upravuje zejména dvě oblasti.

 

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Architektura, Památky
Co se děje
17.04.2024

ČR: Spolek Kašpar je soubor, který je již více jak třicet let etablovaný na české divadelní scéně. Aktuálně hraje v Divadle v Celetné a v komorním prostoru Klubovna v Jindřišské ulici. V letošním roce se Spolek Kašpar ve spolupráci s Divadlem v Celetné, Klubovnou a Rádiem Kašpar rozhodl vypsat první ročník anonymní dramatické soutěže KAŠPAR.DRAMATIK o nejlepší původní divadelní hru na téma „STRACHY / OHROŽENÍ“.

Celá ČR
Divadlo a tanec, Soutěže a festivaly
Co se děje
16.04.2024