úterý
3. října 2023
svátek slaví Bohumil
Banner festivalu
© Zdroj: https://www.facebook.com/Noci.LiteraturyNoc literatury propojí pražské Vinohrady a zavítá do více než osmdesáti měst Česka

PRAHA, ČR: V Praze se 17. ročník literárního festivalu Noc literatury uskuteční v oblasti Vinohrad, ve středu 20. září 2023, vstup je zdarma. Letošní ročník nese podtitul „Jedna noc, jedny Vinohrady“ a návštěvníci se mohou těšit na úryvky z 19 evropských knih, které uslyší na netradičních místech v podání známých hereckých osobností. Součástí bude již tradičně četba z romské a ukrajinské literatury. Letos je do programu zařazena i nezávislá běloruská literatura a literatura česká. Na všech místech se čte současně, a to ve 30minutových intervalech. Vybrané ukázky budou tlumočeny do českého znakového jazyka. V rámci regionů se do organizace Noci literatury přidávají kromě knihoven také další kulturní zařízení, spolky či divadla. V průběhu let jejich počet stále stoupá, v letošním roce se zapojilo více než 80 měst a obcí po celém Česku.

20.09.2023
Autor článku: 
Petra Přibylová/ika

Série veřejných čtení současné zahraniční literatury v nových českých překladech se svým rozsahem opět stane největší evropskou literární událostí v Česku. Projekt každoročně organizují Česká centra ve spolupráci s EUNIC (Sdružení evropských národních kulturních institutů), zahraničními ambasádami v Česku, nakladatelstvím Labyrint a Zastoupením Evropské komise v Praze. Hlavním mediálním partnerem Noci literatury je Český rozhlas.

„Noc literatury se stala již pevným bodem v kulturním kalendáři Česka a rok od roku stoupá i její obliba u mladého publika. Vysoká návštěvnost svědčí nejen o atraktivitě sdílení nevšedního  kulturního zážitku, ale také o zájmu seznámit se s různými pohledy na společná i nová témata světa kolem nás, která knihy z různých zemí přinášejí,“ uvádí Adriana Krásová, vedoucí projektu Noc literatury, Česká centra.

Noc literatury 2023 v Praze podpořil Magistrát hl. m. Prahy a koná pod záštitou Bohuslava Svobody, primátora hl. m. Prahy a záštitami městských částí Prahy 2, 3 a 10. Letošní ročník se uskuteční také za podpory Nadace PPF.

Bohuslav Svoboda, primátor hl. m. Prahy:
„Praha je město kulturní a jsem rád, že kulturu podporuje i současné vedení města. Noc literatury je prestižní akce, která je s hlavním městem spojená již 17. rokem a věřím, že i letošní ročník potvrdí její význam.“

Jana Tomas Sedláčková, členka správní rady Nadace PPF:
„Noc literatury každoročně přináší do Česka novou dávku literární inspirace ze světa v podobě ukázek z oceňovaných děl světových autorů. Současně některé zahraniční Noci literatury nabízejí čtení z děl českých autorů a pomáhají tak českému talentu v cestě na mezinárodní scénu. Právě díky tomuto předávání inspirace a talentu je nám koncept Noci literatury blízký.“

 

JEDNA NOC, JEDNY VINOHRADY

Letošní Noc literatury zamíří do jedné z nejkulturnějších částí Prahy, bohaté zejména na výjimečné architektonické počiny, z nichž mnohé se návštěvníkům v průběhu akce otevřou. Devatenáct literárních zastávek tak propojí na jednu noc tři městské části – Prahu 2, 3 a10, které se staly jejími letošními spolupořadateli.

Jan Korseska, starosta MČ Praha 2:
„Propojením Vinohrad stírá letošní ročník Noci literatury hranice hned tří městských částí. Vinohrady jsou místem rozmanitým, každý si zde příjde na své. Stejně jako v literatuře. Právě ta má sílu formovat nejen kulturu, ale také historii. Ve slovech toho nalézáme spoustu: inspiraci, pobavení i útěchu, naději či sílu, jednou popisuje pravdu, jindy zase poskytuje útěk od reality. Důvody významu literatury nemají hranic, právě jako ‚jedny Vinohrady‘.“

Od 18 do 23 hodin si budou návštěvníci Noci literatury moci poslechnout čtení na 19 zajímavých a často veřejně nedostupných místech Vinohrad. Čtení na netradičních místech je jedním z prvků, které jsou pro Noc literatury charakteristické a které přispívají k její výjimečnosti. V tomto roce festival pozve návštěvníky například do prostor vinohradských paláců Maceška, Orbis a Flora, do Laichterova domu či krypty kostela Nejsvětějšího Srdce Páně na náměstí Jiřího z Poděbrad a Ateliérů a dílen Národního divadla.

Michal Vronský, starosta MČ Praha 3:
„Jsem velice rád, že se Vinohrady díky tomuto festivalu stanou pražským centrem literatury. Prostřednictvím veřejného čtení bude možné seznámit se s aktuální světovou prózou, a to na poněkud netradičních místech, kterým festival dodává novou perspektivu. Skvěle se tak prolíná s vinohradským geniem loci, jehož část máme i v Praze 3. S potěšením proto letošní ročník Noci literatury podporujeme. Věřím, že všem zúčastněným přinese silný a povznášející zážitek.“

Martin Valovič, starosta MČ Praha 10:
„Mám radost, že Noc literatury opět zavítá k nám na Desítku, konkrétně na Vinohrady. Tato čtvrť s jedinečnou architekturou, honosnými městskými bulváry a pestrým nočním životem podtrhne celkový dojem z této skvělé akce, která významně pomáhá k propagaci tuzemských i zahraničních autorů.“

 

MALÉ VELKÉ PŘEDSTAVENÍ

Záměrem akce je zvýšit zájem veřejnosti o evropskou literaturu a její aktuální myšlenkové a tvůrčí proudy. Projekt rovněž poukazuje na obohacující význam překladů z velkých i malých jazyků. K zajímavosti projektu stejnou měrou přispívá i skvělá interpretace předních českých herců, a to jak těch, kteří na Noci literatury vystupují opakovaně, jako jsou Taťjana Medvecká, Ivan Lupták, Filip Kaňkovský, Daniela Kolářová, Elizaveta Maximová či Simona Babčáková, tak tváří nových. Mezi nováčky patří i řada mladých herců jako Denis Šafařík, Beáta Kaňoková, Radúz Mácha či Kryštof Bartoš. Atmosféra místa, autentický úryvek a skvělá interpretace přináší nevšední až divadelní zážitek, kterých návštěník zažije v průběhu večera hned několik. Návštěvníci si sami volí podle mapy, která čtecí místa navštíví.

 

NOC LITERATURY SLYŠÍCÍM I NESLYŠÍCÍM

Projekt usiluje o otevřenost vůči co nejširšímu publiku, a proto budou stejně jako v minulém roce na několika místech čtení tlumočena i do českého znakového jazyka a slyšícím návštěvníkům budou nabídnuty minikurzy základů českého znakového jazyka. Organizaci tlumočení zajišťuje stejně jako v roce 2022 spolek KukátkOO a na přípravě se podílí smíšené minitýmy slyšících, ale i neslyšících tlumočníků a překladatelů, kteří tak zpřístupní čtení několika zajímavých knih. Záměrem je prostřednictvím uměleckého tlumočení přispět k osvětě o jazyce a kultuře neslyšících. Partnerem této části programu je Všeobecná zdravotní pojišťovna.

„Společně s organizátory klademe důraz na to, aby se všichni návštěvníci cítili na akci příjemně a důstojně. To by nešlo bez velkého respektu hlavních organizátorů – Českých center. Nesmírně si této unikátní spolupráce vážíme a pevně věříme, že se nám podařilo nastartovat tradiční akci, která získá pevné místo v kulturním životě českých neslyšících a jejich přátel,“ říká Naďa Hynková Dingová, tlumočnice/překladatelka českého znakového jazyka.

Na webových stránkách projektu je k dispozici i sekce pro neslyšící, která obsahuje pozvánku i videa o knihách a autorech v českém znakovém jazyce: https://www.nocliteratury.cz/pro-neslysici/.

 

NOC LITERATURY 2023 V REGIONECH 

V rámci regionů se do organizace Noci literatury zapojují kromě knihoven také další kulturní zařízení, spolky či divadla. V průběhu let jejich počet stále stoupá, v letošním roce se zapojilo více než 80 měst a obcí po celém Česku. Výběr ze zapojených míst: Benešov, Bílovec, Brandýs nad Labem-Stará Boleslav, Břeclav, Brno-Maloměřice a Obřany, Březnice, Čáslav, Česká Lípa, České Budějovice, Dačice, Dalovice, Dobruška, Dobřichovice, Dobříš, Frenštát pod Radhoštěm, Frýdek-Místek, Havlíčkův Brod, Humpolec, Hodonín, Horní Slavkov, Cheb, Chlumec nad Cidlinou, Chocerady, Chrudim, Jičín, Jihlava, Jindřichův Hradec, Kadaň, Kladno, Kolín, Krnov, Kroměříž, Kutná Hora, Kyjov, Litoměřice, Litomyšl, Litovel, Lomnice nad Lužnicí, Louny, Mělník, Milovice, Mladá Boleslav, Nové Město na Moravě, Nové Město nad Metují, Nymburk, Olomouc, Opočno, Pečky, Písek, Plzeň, Poděbrady, Police nad Metují, Prachatice, Praha-Vinoř, Přelouč, Příbram, Rožmitál pod Třemšínem, Rožnov pod Radhoštěm, Rýmařov, Rtyně v Podkrkonoší, Říčany, Sázava, Sezimovo Ústí, Strakonice, Svijany, Šternberk, Tábor, Turnov, Třebíč, Ústí nad Labem, Valtice, Vamberk, Vodňany, Vratislavice, Vrbno pod Pradědem, Zlín, Znojmo, Žatec, Žlutice. Aktuální přehled k dispozici na: https://www.nocliteratury.cz/regiony-cr/.

 

NOC LITERATURY INSPIRUJE I V ZAHRANIČÍ

Noc literatury pořádají také Česká centra v zahraničí ve spolupráci se svými evropskými partnery. Tradičně se koná v Budapešti, Bratislavě, Sofii, Paříži či Amsterdamu, ale postupem let se přidala další Česká centra i mimo Evropu a Noc literatury se letos opět uskuteční v Káhiře, New Yorku a Tel Avivu. K Noci literatury se připojují i zastupitelské úřady, letos poprvé ji bude hostit Velvyslanectví České republiky v Kodani.

 

Více o projektu na stránkách: www.nocliteratury.cz

Mohlo by vás také zajímat...

PARDUBICE: Jedna z významných staveb architekta Josefa Gočára, Winternitzovy automatické mlýny, se po třech letech intenzivní rekonstrukce otevřela veřejnosti. Historický komplex budov, který byl v provozu více než 100 let, zažívá transformaci na moderní kulturně-společenskou městskou čtvrť. Iniciátorem proměny celého areálu je Nadace Automatické mlýny manželů Smetanových. Ti koupili areál v roce 2016 a k obnově národní kulturní památky přizvali město Pardubice a Pardubický kraj. Rekonstrukci celého areálu za tři čtvrtě miliardy korun nastartovala možnost 400 milionové evropské dotace z Integrovaného regionálního operačního programu (IROP), kterou vlastníci objektů dohromady získali prostřednictvím ITI Hradecko-pardubické aglomerace. 

Podrobnosti najdete v připojené tiskové zprávě.

Pardubický kraj
Instituce a kulturní zařízení, Památky
Co se děje
02.10.2023

PLZEŇ: Další festivalový úspěch pro Voyo. Cenu za nejlepší film nebo minisérii si z plzeňského filmového festivalu Finále Plzeň odnáší třídílná série z dílny Voyo Originál Král Šumavy: Fantom temného kraje režiséra Davida Ondříčka. Porota vyzdvihla zejména „výjimečné filmové provedení a skvělé herecké výkony.“ Kromě hlavní ceny získala série také Cenu studentské poroty Západočeské univerzity v Plzni za „strhující a realistickou výpravu životních příběhů nejen pohraničních stráží SNB.“ Další pokračování příběhu Josefa Hasila je v přípravách a diváci se na něj mohou těšit už v příštím roce exkluzivně na Voyo.

Plzeňský kraj
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Soutěže a festivaly
Co se děje
02.10.2023

PRAHA: Jeden den v roli filmového diváka i porotce? Takovou možnost nabídl svým účastníkům letošní Young Film Fest, kdy v rámci programu Cena Young Film Festu účastníci vybrali vítězné filmy. Ve věkové kategorii 12+ zvítězil film Prase režiséra Jorna Leeuwerinka. V kategorii 15+ cenu získal snímek Láska bez Lásky režírovaný Veronicou Nielsen. Ve stejné kategorii porota udělila i zvláštní uznání filmu Fairplay režiséra Zoela Aeschbachera. 7. ročník Mezinárodního filmového festivalu Young Film Fest divákům nabídl téměř 50 filmů a probíhal od středy 20. září do neděle 24. září 2023 v Kině Kavalírka a v Centru současného umění DOX.

Hl. m. Praha
Děti a mládež, Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Soutěže a festivaly, Vzdělávání
Co se děje
27.09.2023

HRADEC KRÁLOVÉ: Dlouholetý přátelský vztah Soni Červené k Hradci Králové a jejímu orchestru zpečetí název sálu královéhradecké Filharmonie. Jméno nedávno zesnulé operní divy ponese koncertní hala od roku 2025. Sál Soni Červené se tak stane živoucí vzpomínkou na tuto hudební legendu a mimořádně zajímavou ženu. V prostorách Filharmonie Hradec Králové také vzniká prostor pro historické nástroje z dílny továrníků Červených, které pěvkyně hradeckému orchestru věnovala.

Královéhradecký kraj
Instituce a kulturní zařízení, Hudba, Památky
Co se děje
27.09.2023