úterý
30. dubna 2024
svátek slaví Blahoslav
Plzeňští Židé před sokolovnou, připraveni k deportaci do Terezína prvním plzeňským transportem "R" 18. ledna 1942. V první řadě stojí rodina Rosenbaumových z Pražské ulice č. 12.
© archiv ZČM v Plzni



NEZTRATIT VÍRU V ČLOVĚKA: PROTEKTORÁT OČIMA ŽIDOVSKÝCH DĚTÍ

PLZEŇ: Holocaust vnímaný dětskýma očima a zaznamenán dětmi. Skrze výtvarné práce dětí, které vznikaly v Terezíně v období let 1942 až 1944, přibližuje výstava Neztratit víru v člověka: Protektorát očima židovských dětí/ Příběh dětí: Kresby dětí z terezínského ghetta život v Protektorátu a Terezíně tak, jak ho vnímaly děti.

od 30.04.2019 do 28.07.2019
Autor článku: 
TZ/klapka

Výstava představuje dětem a mladým lidem různé aspekty života Židů v Protektorátu Čechy a Morava, a to z pohledu jejich šesti tehdejších vrstevníků. Jejím záměrem je přiblížit především žákům a studentům základních a středních škol náročné téma holocaustu a zprostředkovat jim seznámení s židovskou menšinou. Výstava představuje osobní příběhy konkrétních židovských dětí a jejich rodin jako klíč k pochopení historických událostí předválečného a válečného Československa. Pro přiblížení historické problematiky zejména mladým návštěvníkům byly při tvorbě výstavy využity autentické materiály, z nichž mnohé vytvořily samy děti: úryvky z deníků, korespondence, kresby ze sbírky dětských kreseb z Terezína, dětské časopisy, fotografie dětí, dobový tisk a další obrazové i tištěné dokumenty.

 

PŘÍBĚH DĚTÍ: KRESBY DĚTÍ Z TEREZÍNSKÉHO GHETTA

Sbírka dětských kreseb z ghetta Terezín je naprosto ojedinělou a nejrozsáhlejší sbírkou dětské kresby na světě. Čítá na 4 500 prací židovských dětí, které prošly během druhé světové války terezínským ghettem. Všechny kresby obsažené ve sbírce vznikly v krátkém období necelých dvou let (1942–1944) v hodinách kreslení organizovaných absolventkou Bauhausu, Friedl Dicker-Brandeisovou. Výstava je rozdělena do osmi tematických celků, které popisují historii židovských obyvatel Protektorátu Čechy a Morava za holokaustu s důrazem na život v Terezíně, a to především tak, jak byl vnímán dětskýma očima. Každý z následujících 4 panelů obsahuje jednu tematickou část, ke které je vybráno 5 až 7 kreseb a krátký informační text uvádějící do historických souvislostí. Souhrnně tak panely zahrnují 8 tematických celků, které sledují jednak historii židovských obyvatel Protektorátu Čechy a Morava za holokaustu, jednak věnují pozornost samému průběhu holocaustu, s důrazem na život v Terezíně, a to především tak, jak byl vnímán dětskýma očima.

Dvojice putovních panelových výstav je zapůjčena z Židovského muzea v Praze. Výstavy tvoří volnou tematickou součást letošního ročníku Jom ha-šoa (Den památky obětí holokaustu), který v roce 2019 připadá na 2. dubna. Vstupné na výstavu je zdarma.

Mohlo by vás také zajímat...

PRAHA: 30. dubna bude Karlovo náměstí patřit jazzu i dalším hudebním žánrům. Pod taktovkou festivalu Mladí ladí jazz proběhne na největším náměstí v Praze velkolepá oslava Mezinárodního dne jazzu. Na zdarma přístupném Open airu vystoupí berlínští Jazzanova, belgická free jazzová formace Don Kapot nebo německá fusion kapela Searching for Home. Festivalovým highlightem bude vystoupení legendární skupiny Prago Union s frontmanem Katem doplněné o dechovou sekci v podobě čtveřice Krotitelé Dechů.

Hl. m. Praha
Instituce a kulturní zařízení, Hudba, Soutěže a festivaly
Co se děje
29.04.2024

PRAHA-ZAHRANIČÍ: Výstava Group Therapy je dialogem a konfrontací uměleckých děl z rostoucích sbírek Galerie hlavního města Prahy a Deutsche Telekom. Ve více než osmdesáti dílech od čtyřiceti šesti současných umělců reflektuje aktuální společenská témata, jako jsou ohrožení demokracie, vzestup autoritářských režimů, nesnášenlivost vůči menšinám, cizincům a lidem s odlišnými názory, apatie a lhostejnost vůči klimatické krizi, terorismus a války. Název výstavy je odvozen od vystaveného díla výtvarnice Evy Koťátkové. Vedle ní v expozici vystavují také další české umělkyně a umělci Lenka Glisníková, Daniel Balabán, bosenská umělkyně Šejla Kamerić, chorvatský multimediální tvůrce Igor Grubić nebo ukrajinská malířka Lesia Khomenko. Výstavu Group Therapy lze v Domě U Kamenného zvonu na Staroměstském náměstí navštívit od 26. dubna do 11. srpna 2024.

Hl. m. Praha
Co se děje
26.04.2024

POLICE NAD METUJÍ: Mladý a dynamický symfonický orchestr Police Symphony Orchestra ve svém čtrnáctém roce existence sestoupí na okamžik z hudebních pódií na filmová plátna. Dokumentární film s názvem Velký finále mapuje tři roky života mladých lidí amatérského orchestru, jejich radosti i strasti, úspěchy i vyčerpání, ale hlavně odhodlání jít si za svými sny. Ty si nadále plní také v roce 2024, během kterého se postaví na stage festivalu Rock for People nebo pódium českého hudebního chrámu, pražského Rudolfina. Události pod taktovkou nadšenců z Police nad Metují slibují zážitky, dojetí, skvělou hudbu a energii.

Královéhradecký kraj
Děti a mládež, Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Hudba, Soutěže a festivaly
Co se děje
29.04.2024

RONOV NAD DOUBRAVOU: V souvislosti s plánovaným dokončením celkových úprav náměstí se vedení města rozhodlo naplnit myšlenku pořízení sochy věnované svému nejslavnějšímu rodákovi. Ta se objevovala již od šedesátých let minulého století, kdy byla v Nečasově vile instalována obrazová galerie určená nejen pro díla Chittussiho, ale i dalších malířů Železných hor.

Pardubický kraj
Instituce a kulturní zařízení, Výtvarné umění, Senioři, Památky
Co se děje
25.04.2024