čtvrtek
30. května 2024
svátek slaví Ferdinand
Plakát k představení
© Zdroj: www.zusmalenovice.cz(Ne)skutečný příběh. Zlínská ZUŠ připravila mimořádný projekt, muzikál známého autora

ZLÍN: V těchto dnech vrcholí přípravy muzikálu z autorského pera známého zlínského hudebníka, skladatele a pedagoga Miroslava Hromádky. Muzikál s názvem (Ne)skutečný příběh uvede na několika místech kraje Základní umělecká škola Zlín – Malenovice. Hudební, taneční i výtvarnou složku zajišťuje více než čtyřicet dětí a pedagogů. Premiéra bude 17. 5. ve Vizovicích.

 

17.05.2024
Autor článku: 
Veronika Jurčová/ika

Pro školu se jedná o mezioborový projekt, který je svou náročností i rozsahem mimořádný v krajském kontextu. ZUŠ Zlín - Malenovice chce tímto atraktivním způsobem přilákat širokou veřejnost ke kvalitnímu umění. „Autor muzikálu a náš skvělý kolega a pedagog, Miroslav Hromádka, přinesl na scénu původní rockový muzikál, který bravurně ladí s pojetím a estetikou současných velkých hudebně prokomponovaných děl. Dějovou linku tvoří příběh čtyř mladých lidí, kteří zažijí na letní brigádě zajímavé okamžiky,“ přiblížil dějovou linku projektu ředitel školy Ivan Dřínovský.

Projekt se může pochlubit zapojením talentovaných žáků pěveckého oddělení a literárně dramatického oboru, přičemž v představení vystoupí 25 zpěváků-herců. K tomu se přidá dokonce orchestr ze 13 žáků a pěti učitelů, což zajistí nezapomenutelný hudební zážitek. „Za vizuální stránkou představení stojí výtvarnice Jana Gabrhelíková, která ve spolupráci s mladými výtvarníky školy vytvořila působivou videoprojekci. Režii má na starosti divadelník Patrik Francl a choreografii připravuje Hana Madecká. Dirigentské taktovky se ujme Pavol Lieskovský,“ představuje Ivan Dřínovský tvůrčí tým.

Jedná se o třetí podobný počin, který má škola na svém kontě. Premiéra aktuálního muzikálu se odehraje v Kulturním centru Vizovice 17. 5. 2024, s následnými představeními v Sokolovně Malenovicích 24. 5. 2024, v divadle Hvozdná 14. 6. 2024 a v Besedě Otrokovice 18. 6. 2024. „Nenechte si ujít jedinečný kulturní zážitek, který spojuje talent, vášeň a kreativitu mladých umělců z našeho regionu,“ zve za celý organizační tým ředitel školy.

Bližší informace o představení a prodeji vstupenek: www.zusmalenovice.cz

Mohlo by vás také zajímat...

ČR: On-line platformy České televize nabízejí vlastní tvorbu, kterou diváci na obrazovkách neuvidí – vzniká totiž přímo pro iVysílání a nově i pro stejnojmenný profil na YouTube. Popularitu si získala například série krátkých videí What the Fact?, která má již přes šedesát dílů a více než 4 miliony zhlédnutí na YouTube. Do portfolia nyní přibyl také seriál Jazykovědma a od 26. května i druhá řada TeleRevize. Na jejich tvorbě se podílejí i známí influenceři.

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Ostatní
Co se děje
30.05.2024

ČR: Nakladatelství Petr Štengl v těchto dnech vydává sbírku fejetonů Jana Sterna nazvanou Bestie a orgie. Pětašedesát hravých textů se vypořádává s tématy ze sociálních a humanitních věd: sociologie, politologie, filozofie, ba i teologie.

Celá ČR
Knihy, literatura, média, Ostatní
Co se děje
29.05.2024

ČR: Tvůrci série Iveta a dokumentární triptychu Málo mě znáš, které oba mapují život Ivety Bartošové novým pohledem, připravili ve spojení s neziskovou organizací Nevypusť duši a TV Nova spotovou kampaň Hejt není názor. Cílem je ukázat, že předmětem veřejného zájmu je dnes potenciálně každý. A že když už někdo je veřejně známý, neznamená to automaticky, že je připraven snášet nenávistné urážky, nebo, že se jej osobně nedotýkají. Za spotem stojí kreativní producent TV Nova Matěj Podzimek a producentka Barletta Productions Maja Hamplová.
Spot si můžete stáhnout na tomto odkazu.

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Ostatní
Co se děje
29.05.2024

ČR: I přesto, že v roce 2022 došlo ke značnému oživení návštěvnosti kulturních zařízení s meziročním nárůstem o 62 %, stále šlo o pouze 79 % úrovně návštěvnosti roku 2019. Celkový hospodářský výsledek kulturních organizací rok 2019 sice nominálně překonal, po započtení výše inflace ale reálně poklesl o 2 %. Průměrná mzda v kultuře se v roce 2022 pohybovala okolo 38,2 tis. Kč a dlouhodobě se drží pod celostátním průměrem.

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Ostatní, Vzdělávání
Odborné studie a recenze
28.05.2024