středa
1. února 2023
svátek slaví Hynek
Logo
© Archiv pořadateleNebuď na nule: K Noci důstojnosti za Dorotu Š. se přidá i Hradec Králové

ČR-HRADEC KRÁLOVÉ: Na otřesný případ zabití klientky Doroty Šandorové, který se stal v lednu 2021 v Domově pro lidi s mentálním postižením v Jindřichově Hradci, chce upozornit i královéhradecká organizace Nebuď na nule. Proto se v pátek 6. ledna od 17 hodin na Pivovarském náměstí přidá k sérii akcí Noc důstojnosti. Cílem jen nejen památku Doroty Šandorové společně připomenout, ale také upozornit na alarmující stav českého sociálního systému.

06.01.2023
17:00
Autor článku: 
Ilona Mach

„Jak my z Nebuď na nule, tak i organizace SKOK do života svou prací usilujeme o to, aby mohli naši klienti žít důstojně, v městě a místě, které znají a mají rádi a byli součástí komunity. Když zemřela v roce 2021 naše klientka Marcela, měla krásný pohřeb, na který přišlo velké množství lidí, kteří ji tu v Hradci Králové měli rádi. Přišel i pan hejtman, protože mu Marcela ráda vařila kávu v našem Bistru. Na krajském úřadu visela černá vlajka. Když zemřela Dorota, bylo v jejím okolí ticho,“ vysvětluje předsedkyně spolku Nebuď na nule Hana Šimáčková.

Hradecká Noc důstojnosti se koná právě pod patronátem organizace Nebuď na nule, který si klade za cíl vzdělávat pracovníky, kteří přichází do přímého kontaktu s lidmi s postižením a kteří klientům pomáhají ve zdravém přístupu k sexuálnímu a partnerskému životu. Další z organizací, které se k Noci důstojnosti připojí je SKOK do života – organizace, která se věnuje klientům s mentálním postižením, a která provozuje také chráněné bydlení nebo sociální podnik Bistro u dvou přátel. Svíčku za Dorotu Š. přijdou zapálit také klienti obou organizací.

„Připojit se ale může každý, komu není zacházení s lidmi s postižením v ústavech lhostejné. Proto máme velkou radost, že naše pozvání přijali také politici Martina Berdychová a Pavel Vrbický, kteří mají za sociální oblast odpovědnost, a jejichž přístupu si velmi vážíme,“ zve na uctění památky Šimáčková.

Věří, že soustavná a profesionální práce s klienty, která vyžaduje individuální přístup, je dlouhodobě přínosnější než udržování lidí s postižením v ústavech, které připomínají spíše nápravná zařízení, a kde je trvalý nedostatek odborného personálu, někteří pečovatelé jsou málo nebo špatně proškolení, jiní jsou v důsledku dlouhodobě náročného povolání unavení nebo vyhořelí, navíc jsou finančně podhodnocení a nemají oporu v náročných situacích, kterým jsou denně vystaveni.

Přijít si připomenout odstrašující případ Dory Š. na Pivovarské náměstí je malým gestem, kterým může dát kdokoliv najevo nesouhlas s tím, co se v lednu 2021 v Jindřichově Hradci stalo, ale také vyslovit se proti dalším možným případům selhání v ústavech sociální péče.

Akce probíhá pod záštitou Veřejného ochránce práv JUDr. Stanislava Křečka.

 

PŘÍPAD DOROTY Š.:

Dorota Šandorová byla noci ze 6. na 7. ledna 2021 zabita pečovatelem sociální služby. Ten ji šel během noční služby údajně uklidnit, místo toho ji ale zalehl, zkroutil jí ruce a plnou silou jí tlačil na hrudník, až upadla do bezvědomí a udusila se. Ráno našli Dorotu s rukama zkroucenýma vysoko za zády, s peřinou přes hlavu a s hlavou zabořenou hluboko do polštáře. Smrt Doroty byla vyústěním dlouhodobého týrání a narušování důstojnosti klientů.

Soud pachatele odsoudil za vraždu, která byla následně překvalifikovaná na usmrcení z nedbalosti. O případu se nikde nepsalo, neobjevil se v kazuistikách jako příklad špatné praxe, do zařízení nepřijela inspekce ani žádná návštěva. Nikdo nedostal pozvánku na Dorotin pohřeb. Městský úřad, její opatrovník, pohřeb uspořádal beze svědků.

 

www.nebudnanule.cz

 

 

Shrnutí celého případu v článku Respektu: https://www.respekt.cz/tydenik/2022/47/kdo-zabil-dorotu-s

Mohlo by vás také zajímat...

ČR: Na základě hodnocení dotační komise Odboru mezinárodních vztahů a EU Ministerstva kultury, které se uskutečnilo počátkem ledna 2023, získalo podporu 135 projektů v celkové výši 107 649 667 Kč.

Dotační titul Mobilita vznikl na podporu projektů konaných v zahraničí a na mezinárodní spolupráci. Podporuje aktivity zasíťování, ať už formou odborných konferencí, stáží či workshopů a profesních akcí orientovaných na stimulaci mezinárodní spolupráce, profesního růstu a rozvoje.

„Mezinárodní spolupráce v oboru přináší nenahraditelnou zkušenost, která tvorbu posouvá dál. Důležitou přidanou hodnotou pak je prezentace české kultury v zahraničí a navázání kontaktů pro spolupráci do budoucna,“ podotýká ministr kultury Martin Baxa.

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Ostatní
Co se děje
01.02.2023

ČR: Celou řadu nových dokumentárních seriálů, pokračování oblíbených cyklů i solitérů připravila do vysílání Česká televize. Vysokou úrovní zpracování navazují na dlouholetou tradici a výjimečné postavení ČT v tomto žánru. Jejich tvůrci se zaměřili na sociální a společenskou problematiku, na portréty významných osobností, na historická a válečná témata. Prostor dostanou také divácky oblíbené cestopisy.


 

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média
Co se děje
31.01.2023

ČR: Přinášíme nový redakční žánr – PODCAST MÍSTNÍ KULTURY – dialogy s lidmi, kteří mají, co říci. Naším historicky prvním hostem je současný ministr kultury ČR Martin Baxa (1975). Následující rozhovor, k němuž vás zve rozhlasová publicistka a dokumentaristka Hana Soukupová, nabízí celou řadu témat – od těch radostných, jako jsou umělecké zážitky a návštěvy kulturních institucí, až po problémy spojené s financováním kultury v době energetické krize. Ministerstvo sice hospodaří s nejvyšším rozpočtem v historii, ale kýženého 1% státního rozpočtu se stále nedaří dosáhnout.

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Ostatní
Články a komentáře
01.02.2023

ZLÍNSKÝ KRAJ: Do celostátní soutěže o titul Historické město roku 2022 je za Zlínský kraj nominováno město Valašské Meziříčí. Do Zlínského kraje tento titul putoval již dvakrát, poprvé v roce 1998 zvítězilo město Kroměříž, podruhé v roce 2012 titul získalo město Uherské Hradiště. Ve Zlínském kraji se letošního ročníku zúčastnila dvě města – Uherské Hradiště a Valašské Meziříčí. Celostátní vítěz soutěže a držitel titulu Historické město roku 2022 bude vyhlášen Sdružením historických sídel Čech, Moravy a Slezska v dubnu 2023.

Zlínský kraj
Instituce a kulturní zařízení, Památky, Soutěže a festivaly
Co se děje
31.01.2023