neděle
3. prosince 2023
svátek slaví Svatoslav
Logo
© Archiv pořadateleNebuď na nule: K Noci důstojnosti za Dorotu Š. se přidá i Hradec Králové

ČR-HRADEC KRÁLOVÉ: Na otřesný případ zabití klientky Doroty Šandorové, který se stal v lednu 2021 v Domově pro lidi s mentálním postižením v Jindřichově Hradci, chce upozornit i královéhradecká organizace Nebuď na nule. Proto se v pátek 6. ledna od 17 hodin na Pivovarském náměstí přidá k sérii akcí Noc důstojnosti. Cílem jen nejen památku Doroty Šandorové společně připomenout, ale také upozornit na alarmující stav českého sociálního systému.

06.01.2023
17:00
Autor článku: 
Ilona Mach

„Jak my z Nebuď na nule, tak i organizace SKOK do života svou prací usilujeme o to, aby mohli naši klienti žít důstojně, v městě a místě, které znají a mají rádi a byli součástí komunity. Když zemřela v roce 2021 naše klientka Marcela, měla krásný pohřeb, na který přišlo velké množství lidí, kteří ji tu v Hradci Králové měli rádi. Přišel i pan hejtman, protože mu Marcela ráda vařila kávu v našem Bistru. Na krajském úřadu visela černá vlajka. Když zemřela Dorota, bylo v jejím okolí ticho,“ vysvětluje předsedkyně spolku Nebuď na nule Hana Šimáčková.

Hradecká Noc důstojnosti se koná právě pod patronátem organizace Nebuď na nule, který si klade za cíl vzdělávat pracovníky, kteří přichází do přímého kontaktu s lidmi s postižením a kteří klientům pomáhají ve zdravém přístupu k sexuálnímu a partnerskému životu. Další z organizací, které se k Noci důstojnosti připojí je SKOK do života – organizace, která se věnuje klientům s mentálním postižením, a která provozuje také chráněné bydlení nebo sociální podnik Bistro u dvou přátel. Svíčku za Dorotu Š. přijdou zapálit také klienti obou organizací.

„Připojit se ale může každý, komu není zacházení s lidmi s postižením v ústavech lhostejné. Proto máme velkou radost, že naše pozvání přijali také politici Martina Berdychová a Pavel Vrbický, kteří mají za sociální oblast odpovědnost, a jejichž přístupu si velmi vážíme,“ zve na uctění památky Šimáčková.

Věří, že soustavná a profesionální práce s klienty, která vyžaduje individuální přístup, je dlouhodobě přínosnější než udržování lidí s postižením v ústavech, které připomínají spíše nápravná zařízení, a kde je trvalý nedostatek odborného personálu, někteří pečovatelé jsou málo nebo špatně proškolení, jiní jsou v důsledku dlouhodobě náročného povolání unavení nebo vyhořelí, navíc jsou finančně podhodnocení a nemají oporu v náročných situacích, kterým jsou denně vystaveni.

Přijít si připomenout odstrašující případ Dory Š. na Pivovarské náměstí je malým gestem, kterým může dát kdokoliv najevo nesouhlas s tím, co se v lednu 2021 v Jindřichově Hradci stalo, ale také vyslovit se proti dalším možným případům selhání v ústavech sociální péče.

Akce probíhá pod záštitou Veřejného ochránce práv JUDr. Stanislava Křečka.

 

PŘÍPAD DOROTY Š.:

Dorota Šandorová byla noci ze 6. na 7. ledna 2021 zabita pečovatelem sociální služby. Ten ji šel během noční služby údajně uklidnit, místo toho ji ale zalehl, zkroutil jí ruce a plnou silou jí tlačil na hrudník, až upadla do bezvědomí a udusila se. Ráno našli Dorotu s rukama zkroucenýma vysoko za zády, s peřinou přes hlavu a s hlavou zabořenou hluboko do polštáře. Smrt Doroty byla vyústěním dlouhodobého týrání a narušování důstojnosti klientů.

Soud pachatele odsoudil za vraždu, která byla následně překvalifikovaná na usmrcení z nedbalosti. O případu se nikde nepsalo, neobjevil se v kazuistikách jako příklad špatné praxe, do zařízení nepřijela inspekce ani žádná návštěva. Nikdo nedostal pozvánku na Dorotin pohřeb. Městský úřad, její opatrovník, pohřeb uspořádal beze svědků.

 

www.nebudnanule.cz

 

 

Shrnutí celého případu v článku Respektu: https://www.respekt.cz/tydenik/2022/47/kdo-zabil-dorotu-s

Mohlo by vás také zajímat...

BOHUMÍN: "Maryšku jsme založili jako literárně - dramatický klub. Spektrum působnosti sdružení se ale postupem let rozšířilo do nejrůznějších oblastí (besedy, literární večery, přednášky, výstavy, multižánrové akce a festivaly, autorská tvorba, filmový klub apod.)," uvádí na svém webu členky bohumínského spolku Maryška. Představujeme jeho aktuální aktivity v závěru letošního a začátkem příštího roku.

Moravskoslezský kraj
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Lidová kultura, Ostatní
Co se děje
01.12.2023

ZLÍN: V pátek 24. listopadu proběhlo v pražském Rudolfinu slavnostní předávání cen prestižní soutěže „Stavba roku“. Muzeum jihovýchodní Moravy ve Zlíně, které obdrželo od jeho pořadatelů pozvání, zde zastupoval jeho ředitel Pavel Hrubec.

Zlínský kraj
Cestovní ruch, Instituce a kulturní zařízení, Architektura, Památky, Soutěže a festivaly
Co se děje
01.12.2023

ČR: Charitativní díl soutěže StarDance, který Česká televize odvysílala v sobotu 25. listopadu se postaral o absolutní rekord ze všech odvysílaných charitativních dílů pořadu. Celková vybraná suma pro Centrum Paraple činí 25 174 220 Kč. Slavnostního předání šeku se v silném zastoupení zúčastnily osobnosti spojené s pořadem StarDance a zástupci Centra Paraple. Za Českou televizi šek předala vedoucí komunikace a korporátního partnerství Jana Mrákotová.

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Divadlo a tanec, Soutěže a festivaly
Co se děje
30.11.2023

ŽATEC, ČR: Česká republika opět potvrdila, že je světovou velmocí, co se týče zápisů na seznam kulturního dědictví UNESCO. V pondělí dne 18. září 2023 bylo na zasedání Výboru pro světové dědictví, které se konalo v saudskoarabském Rijádu, rozhodnuto o zařazení chmelařské krajiny a města Žatec, jejího centra, na prestižní seznam světového dědictví pod názvem Žatec and the Landscape of Saaz Hops. ČR se tudíž může pyšnit vůbec první chmelařskou krajinou na světě, která nese značku UNESCO. Na úspěšné nominaci se podílelo mnoho subjektů; my jsme s několika dotazy oslovili site managera památky světového dědictví, pana Jaroslava Špičku, bývalého místostarostu města Žatce, v současnosti též ředitele Chrámu Chmele a Piva, p. o.

Celá ČR, Ústecký kraj
Cestovní ruch, Instituce a kulturní zařízení, Památky
Články a komentáře
29.11.2023