KUKS: Moderní doba dorazila do 300 let starého barokního areálu v Kuksu na Trutnovsku. Návštěvníci zde mohou ode dneška využívat unikátní aplikaci, která je skrze obrazovku mobilního telefonu přenese o několik století zpět v čase. Aplikaci Visit.More nechal vyvinout Královéhradecký kraj, jehož zástupci ji 2. května představili novinářské veřejnosti.
„Když před třemi staletími hrabě Špork zamýšlel v Kuksu vybudovat oázu umění, určitě nemohl tušit, že o mnoho a mnoho let později sem budou mířit tisíce lidí ze všech koutů světa. Barokní perla stojící v Královéhradeckém kraji si mimořádnou pozornost zaslouží a stejně tak její návštěvníci. Stroj času zatím lidstvo nevynalezlo, přesto jsme dali všem jedinečnou možnost přenést se v čase do doby největší slávy hospitálu. Dovolím si tvrdit, že takovouto službu zatím žádná kulturní památka v Česku nenabízí,“ hodnotí hejtman Jiří Štěpán s tím, že aplikace poslouží i při výuce na základních a středních školách.
Aplikace prostřednictvím mobilního zařízení zobrazuje prostředí barokního areálu v době 18. století. Uživateli se tak naskýtá jedinečný pohled do minulosti. Kromě toho aplikace nabídne i odborný výklad.
„Barokní hospitál v Kuksu je jedním z nejnavštěvovanějších turistických cílů v Královéhradeckém kraji. Mobilní aplikace nejenže lidem umožní přiblížit si dobu, kdy památka vznikla, ale především jim zpříjemní jeho návštěvu. Nahradí průvodce i tištěné brožury a popíše lidem, co vlastně vidí. To vše v češtině, polštině, angličtině a němčině,“ informuje radní pro cestovní ruch Pavel Hečko.
Královéhradecký kraj je vůbec prvním krajem České republiky, který projekt památkových prohlídek s využitím rozšířené reality realizuje. Za vývoj aplikace kraj zaplatil jeden milion korun. Kraj plánuje podobně připravit další lokality: Archeopark Všestary a Braunův Betlém.
Autorem aplikace je společnost More.is.More, která se specializuje na postprodukci ve filmu a reklamě. Na přípravě firma spolupracovala s obecně prospěšnou společností Revitalizace Kuks. Aplikace Visit.More je určena pro všechny majitele chytrých telefonů a dalších zařízení podporujících operační systémy Android a iOS.
„Přijdete do informačního centra v Kuksu, stáhnete si aplikaci na AppStoru nebo GooglePlay a pak už jen procházíte památku a přes fotoaparát vašeho mobilního telefonu či tabletu vidíte digitální rekonstrukci celého objektu Kuks v roce 1724,” popisuje Jiří Forejt, výkonný ředitel společnosti More.is.More. Dle něho je aplikace připravena i na zařízení, která současný trh ještě nenabízí. Udržitelnost projektu je díky tomu zajištěna na léta dopředu.
Vedle toho naskenovaná data poslouží pro uchování památky pro budoucnost v případě přírodních či jiných katastrof. Podobně se data využijí například při renovaci shořelé katedrály Notre-Dame v Paříži.
Barokní areál v Kuksu nechal na přelomu 20. a 30. let 18. století vystavět František Antonín Špork. Oblíbeným výletním místem se stal ve 20. století. V současnosti do areálu zavítá na 100 tisíc turistů ročně.
ČR: Aktuálním technologickým fenoménem dneška je bezesporu umělá inteligence (AI) a její integrace do každodenního života. Neustále se objevují nové a nové nástroje, služby a aplikace postavené na této technologii, které slibují zásadní změny v našich každodenních činnostech a pracovních procesech. Nicméně, otázkou zůstává, zda je AI skutečně revolučním posunem, nebo jen další technologickou bublinou, která nakonec praskne, podobně jako tomu bylo s Webem 2.0 před více než dvaceti lety. V tomto kontextu se objevuje otázka: může umělá inteligence skutečně transformovat fungování knihoven? A pokud ano, v jakých konkrétních oblastech? V tomto článku se pokusím odpovědět na tyto otázky a prozkoumat potenciál AI v modernizaci knihovních služeb.
ZLÍN: Muzeum jihovýchodní Moravy ve Zlíně (MJVM) digitalizovalo v loňském roce 71 ročníků podnikových novin významného regionálního závodu Continental Barum s.r.o. Podnikové noviny začal tehdejší závod Rudý říjen vydávat v roce 1953 a jsou nepřetržitě vydávány dodnes. Název novin je vždy přizpůsoben změnám názvu organizace.