pátek
3. května 2024
svátek slaví Alexej
Titulní strana knihy
© Archiv vydavatele



Na křídlech vzpomínek lidí z Bohumínska v řadách RAF

BOHUMÍN: Piloti 311. bombardovací perutě, radisté, střelci a další příslušníci RAF jsou zpátky. Příběhy Čechoslováků z Bohumínska, kteří za 2. světové války působili u Britského královského letectva (RAF), ožívají v nové knize bohumínského spolku Maryška. Přibližuje v ní osudy Bohumíňáků a lidí spjatých s Bohumínskem, kteří neváhali nasadit život v boji za svou vlast a za svobodu.

Autor článku: 
Lukáš Kania a Jana Leparová

Kniha „Na křídlech vzpomínek“ vyšla v roce, kdy jsme si připomněli 80. výročí vzniku 2. světové války, která krutě zasáhla do mnoha lidských životů. I těch na Bohumínsku. Válka donutila opustit rodnou vlast například pplk. Bedřicha Bogumského (Rychvald, Záblatí), který se po útěku do zahraničí stal příslušníkem 311. československé bombardovací perutě RAF v Anglii v letech 1940-1945. „Otec říkával, že za život vděčí vynikající posádce – pilotům, navigátorovi a také svému střeleckému umění,“ píše v knize jeho dcera Susan Nail.

Po válce žil Bedřich Bogumský s anglickou manželkou a dcerou do roku 1948 v Bohumíně, po únoru 1948 se rodina obává o svou bezpečnost a opouští Československo, vrací se do Anglie. Více než stostránková publikace připomíná nejen její příběh. „S myšlenkou vydat válečnou story svého strýce přišel Bohumíňák Oleg Kika. Nápad se nám zalíbil a rozhodli jsme je jej rozšířit i o osudy dalších místních, kteří bojovali za svou vlast ´za kanálem´,“ říká Kamila Smigová, předsedkyně spolku Maryška. Následovala výzva v médiích, pátrání v archivech, bádání historiků, shánění fotografických materiálů.

„Na křídlech vzpomínek“ ožívá například příběh Karla Szajny z Nového Bohumína, který se svou ženou pomáhal letcům utíkat z okupovaného území Protektorátu do Polska, odkud se Čechoslováci dostali do Francie a pak do Spojeného království. A není jediný. Válečnou epizodu svého otce, radisty 311. československé bombardovací perutě RAF Josefa Aloise Prágla, nabídl Stanislav Prágl žijící více jak 40 let právě v Bohumíně.

Po válce se skoro na 45 let na československé letce, bojující na západní frontě, oficiálně zapomnělo. Nejen morální rehabilitace se dočkali po sametové revoluci v roce 1989. Nová knížka vychází s cílem připomenout meziválečný život na Bohumínsku a osudy místních lidí spjatých s RAF. „Spontánně se k nám přidávali další a další lidé, vzpomínkami i pomocnou rukou při pátrání po faktech, v ověřování údajů. Povedlo se sestavit konkrétní příběhy konkrétních lidí, lidí, kteří neváhali nasadit svůj život ve prospěch vlasti. Na skutečné hrdiny, ať už bojovali na západní či východní frontě, bychom neměli zapomínat,“ říká spoluautorka Jana Leparová.

Redakčně knihu připravili Jana Leparová, Kamila Smigová, Alena Mrázová a Leonard Fulneczek. Na obsahu spolupracovali historici, fotografové, grafici i soukromí sběratelé. Knihu vydal Bohumínský spolek Maryška v nákladu 300 kusů ve spolupráci s nakladatelstvím Oficyna Wydawniczo-Poligraficzna Halegg z polských Krzyżanowic. Vydání finančně podpořilo město Bohumín.

Zájemci si mohou knihu objednat na e-mailové adrese info@maryska.cz, bližší informace jsou k dispozici na webu Maryšky: http://www.maryska.cz/tz-2019-11.htm.

 

 

Mohlo by vás také zajímat...

PRAHA: 30. dubna bude Karlovo náměstí patřit jazzu i dalším hudebním žánrům. Pod taktovkou festivalu Mladí ladí jazz proběhne na největším náměstí v Praze velkolepá oslava Mezinárodního dne jazzu. Na zdarma přístupném Open airu vystoupí berlínští Jazzanova, belgická free jazzová formace Don Kapot nebo německá fusion kapela Searching for Home. Festivalovým highlightem bude vystoupení legendární skupiny Prago Union s frontmanem Katem doplněné o dechovou sekci v podobě čtveřice Krotitelé Dechů.

Hl. m. Praha
Instituce a kulturní zařízení, Hudba, Soutěže a festivaly
Co se děje
29.04.2024

ČR-ZAHRANIČÍ: Krátký animovaný film "Plevel" byl vybrán do oficiálního programu La Cinef na Festivalu v Cannes. Tato absolventská práce, kterou režírovala Pola Kazak a produkovaly MAUR film a Filmová akademie Miroslava Ondříčka v Písku, slibuje divákům silný vizuálně podmanivý příběh.

Celá ČR, zahraničí
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Soutěže a festivaly
Co se děje
02.05.2024

PRAHA-ZAHRANIČÍ: Výstava Group Therapy je dialogem a konfrontací uměleckých děl z rostoucích sbírek Galerie hlavního města Prahy a Deutsche Telekom. Ve více než osmdesáti dílech od čtyřiceti šesti současných umělců reflektuje aktuální společenská témata, jako jsou ohrožení demokracie, vzestup autoritářských režimů, nesnášenlivost vůči menšinám, cizincům a lidem s odlišnými názory, apatie a lhostejnost vůči klimatické krizi, terorismus a války. Název výstavy je odvozen od vystaveného díla výtvarnice Evy Koťátkové. Vedle ní v expozici vystavují také další české umělkyně a umělci Lenka Glisníková, Daniel Balabán, bosenská umělkyně Šejla Kamerić, chorvatský multimediální tvůrce Igor Grubić nebo ukrajinská malířka Lesia Khomenko. Výstavu Group Therapy lze v Domě U Kamenného zvonu na Staroměstském náměstí navštívit od 26. dubna do 11. srpna 2024.

Hl. m. Praha
Co se děje
26.04.2024

POLICE NAD METUJÍ: Mladý a dynamický symfonický orchestr Police Symphony Orchestra ve svém čtrnáctém roce existence sestoupí na okamžik z hudebních pódií na filmová plátna. Dokumentární film s názvem Velký finále mapuje tři roky života mladých lidí amatérského orchestru, jejich radosti i strasti, úspěchy i vyčerpání, ale hlavně odhodlání jít si za svými sny. Ty si nadále plní také v roce 2024, během kterého se postaví na stage festivalu Rock for People nebo pódium českého hudebního chrámu, pražského Rudolfina. Události pod taktovkou nadšenců z Police nad Metují slibují zážitky, dojetí, skvělou hudbu a energii.

Královéhradecký kraj
Děti a mládež, Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Hudba, Soutěže a festivaly
Co se děje
29.04.2024