PLZEŇ: Jubilejní 30. ročník festivalu Bonjour Plzeň na téma „všemi smysly“ nabídne v listopadu více než dva týdny zajímavých zážitků spojených s Francií a Belgií. Návštěvníky pozve na francouzský trh, přednášku o unikátní belgické sbírce skla nebo výstavu, která představí partnerská města Plzně. V programu nebudou chybět francouzské filmy, cestovatelská setkání, degustace francouzských vín i belgických piv, gastronomické večery, koncert či konverzace ve francouzštině pro malé i velké.
„Třicet let festivalu francouzsko-české kultury Bonjour Plzeň dokazuje, že tato událost má pevné místo na kulturní mapě Plzně i regionu. Jsem velmi potěšen, že letošní ročník se vrací ke spolupráci s partnerskými městy - Limoges a Liège, což připomenou mimo jiné výstava na náměstí Republiky nebo přednáška na téma belgické a světové sklářské tradice,“ uvedl prezident Alliance Française de Plzeň Petr Šimon.
Venkovní výstava před radnicí na náměstí Republiky návštěvníky provede po partnerských městech Plzně – francouzském Limoges a belgickém Liège (Lutychu). Vernisáž se uskuteční 1. 11. v 17 hodin, vstup na ni je zdarma a výstava bude k vidění až do konce listopadu.
V pátek 3. 11. mohou návštěvníci festivalu spolu s učitelem, spisovatelem a cestovatelem Zbyňkem Kašparem procestovat dva francouzské regiony. Příběhy Bretaně a Normandie s ochutnávkou místních specialit začínají v Alliance française v 18 hodin, vstupné je 350 korun a místo je třeba předem rezervovat na e-mailu kaspar.zbynek@seznam.cz.
V sobotu 4. 11. se kavárna a tržnice v DEPO2015 promění ve francouzský trh, který oživí vystoupení nového cirkusu v podání Žongleros a kapela FESTNOZ42, která zahraje v rytmu Bretaně. Francouzské odpoledne v DEPO 2015 s názvem Zažij Francii! potrvá od 16 do 21 hodin. Vstup je zdarma.
Díky partnerské spolupráci do Plzně přijede i kurátorka muzea Grand Curtius v belgickém Liège Isabelle Verhoeven představit tamní jedinečnou sbírku skla. Přednášku O skle pro milovníky skleněného designu i studenty uměleckých škol doplní 7. 11. v Alliance française ochutnávka belgických piv. Vstup je 50 korun a rezervace není třeba.
Na festivalu nebudou chybět setkání s vyhlášenou francouzskou gastronomií. Pod přiléhavým názvem Bon appétit! se skrývá gastronomický večer šéfkuchaře Lukáše Kučery (6. 11.). Festival pozve i na Degustace vín z Francie i Itálie (9. 11.) či Soirée Raclette (15. 11.), seznámení s vynikajícím pokrmem raclette, typickým rozehřátým sýrem s oblohou. Na všechny tyto akce je třeba rezervace.
Ve spolupráci s Filmovým klubem Plzeň uvede festival dokument Toyen, baronka surrealismu režisérky Andrey Sedláčkové, která žije dlouhodobě v Paříži. Projekci doprovodí beseda s kameramanem Davidem Cysařem. Druhý z filmů, který festival zařadil do svého programu, nese název Adam. V poetických kulisách malého pekařství rozehrává režisérka Maryam Touzani v mistrně zrežírovaném debutu svou neokázalou poklonu ženské síle, touze a vytrvalosti v podmínkách nesvobody a represe. Oba filmy budou k vidění 14. 11. v Měšťanské besedě.
Milovníkům francouzštiny je v rámci festivalu věnováno několik událostí, kde mohou své znalosti procvičit malí i velcí. Le Petit Rendez-vous (2. 11.) nebo Chvilka s pohádkou (14. 11.) se uskuteční v prostorách Alliance française, konverzační setkání Le Rendez-vous français (8. 11.) proběhne ve Fine France ve Skrétově ulici.
Závěr 30. ročníku festivalu Bonjour Plzeň bude patřit mezinárodní kapele Les Fraises Chevelures z Prahy, která hraje gypsy swing a další taneční hudbu třicátých a čtyřicátých let. Vstupné na koncert 16. 11. v Zach’s Pubu je dobrovolné.
Festival francouzské kultury Bonjour Plzeň 2023 se uskuteční zejména díky podpoře hlavních partnerů města Plzně, MO Plzeň 3, sponzorské pomoci společností SAFRAN, IC West, s.r.o., MIDARO, s.r.o. a řady dalších partnerů a dobrovolníků.
Kompletní program najdete na www.bonjourplzen.cz.
Zájemci se rovněž mohou připojit ke členům Alliance française či navštěvovat jazykové kurzy, Informace najdete na www.alliancefrancaise.cz/plzen/.
OLOMOUC: Moravská filharmonie Olomouc připravila k příležitosti státního svátku sérii pěti koncertů, kterými potěšila publikum ve městech Prostějov, Jeseník, Olomouc, Šumperk a Přerov. U příležitosti letošního Roku české hudby bylo hlavní programovým leitmotivem celého turné hudba výhradně českých autorů. Diváci se mohli těšit z mimořádných výkonů talentovaného rumunského violoncellisty Andreie Ionițy, který je nositelem prestižní ceny z mezinárodní soutěže Petra Iljiče Čajkovského a pravidelně vystupuje s předními orchestry po celém světě.
ČR: Česká republika patří mezi jeden z dvaceti šesti států, které mají polární základnu na Antarktidě. Vědci z Masarykovy univerzity v Brně zde už patnáct let provádějí unikátní výzkumy. Zaměřují se na dopad klimatických změn na Antarktidě a na to, jak tyto změny působí na území naší republiky. Film Petra Horkého Čeští vědci v Antarktidě představuje práci tuzemských výzkumníků a jejich způsob přemýšlení o globálních změnách, které čím dál tím více ovlivňují životy nás všech. To vše v nádherných a dechberoucích scenériích drsné antarktické krajiny. Dokument odvysílal program ČT2 dnes, 29. října, dostupný je i v iVysílání.
ČR: Byl to ten nejveselejší “dušičkový“ rozhovor, jaký jsem kdy vedla. Mým hostem v rozhlasovém studiu byl sochař, malíř, spisovatel a pedagog Vladimír Preclík. Vyprávěl o slavnosti v Den mrtvých v Mexiku, o tradici plné barev, hudby, zábavy a radosti. O pár let později – už o poznání vážněji – jsme se k tématu vrátili v knižním dialogu Sochařům se netleská. Tehdy jsem si uvědomila, jak důležité je připomínat si své blízké, a dokonce klást jim i dosud nezodpovězené otázky. Tak jako Vladimír Preclík svému otci Aloisovi v následujícím textu.
ČR: Tajný řád, jehož posláním je udržet rovnováhu mezi dobrem a zlem. S tím mu pomáhá lovec, který zasahuje tam, kde je odhalení a dopadení pachatele nad možnosti běžných postupů policejního vyšetřování. Osm případů s prvky thrilleru řeší v koprodukčním televizním seriálu Lovec herci Pavel Kříž a Jana Kolesárová. Nový projekt režiséra Jiřího Stracha tematicky navazuje na jeho divácky úspěšné minisérie Ďáblova lest, Ztracená brána či seriál Labyrint. Premiéru prvního dílu Lovce uvedla ČT1 ve středu 30. října.