sobota
27. července 2024
svátek slaví Věroslav



Myslivecký bál vynesl NF KOLOWRÁTEK 50 tisíc korun

Autor článku: 
Kristina Janovská

<p>PŘIMDA: Společnost Kolowratovy lesy oslavila dvacáté výročí založení stejnojmenného lesního podniku. Výtěžek prosincového benefičního Mysliveckého bálu na Přimdě putuje ve prospěch Nadačního fondu KOLOWRÁTEK.</p> <p>Krásnou částku 50 tisíc korun zaměstnanci Kolowratových lesů vybrali na vstupném, prodeji lístků do zvěřinové tomboly a při dražbě hlavní ceny: poukázky na lov muflona v oboře Diana. Stopadesát hostů se v pátek 7. prosince bavilo při poslechu kapely Classic z Tachova v areálu bývalé školy v přírodě na Přimdě.<br /> Bohatá zvěřinová tombola udělala radost desítkám výherců.<br />
„Potěšila mne iniciativa zaměstnanců Kolowratových lesů pomoci našemu fondu,” říká předsedkyně správní rady KOLOWRÁTKU paní JUDr. Dominika Kolowrat-Krakovská. „Příjemně překvapena jsem byla i částkou, která putuje na nadační bankovní účet.“ Peníze vrátí nadační fond zpátky do tachovského regionu. V pátek například paní Dominika Kolowrat-Krakovská předala jménem Nadačního fondu KOLOWRÁTEK a Kolowratových lesů šek na třicet tisíc korun řediteli Dětského domova Tachov, Mgr. Zdeňku Kropáčovi. Za loňský finanční dar si děti v dětském domově pořídily například novou kuchyňskou linku.</p> <p>Nadační fond KOLOWRÁTEK tradičně podporuje Dětský domov v Tachově. DD Tachov je domovem rodinného typu s kapacitou 32 dětí, které jsou umístěny ve 4 rodinných skupinách. Každá skupina má několik dvoulůžkových pokojů, společenskou místnost, vlastní kuchyňku a sociální zařízení. U každé skupiny jsou dvě tety nebo strejdové, kteří se o děti starají. Děti navštěvují mateřskou školu, základní školu a odborná učiliště. Ve volném čase jsou zapojeny do zájmových útvarů mimo dětský domov (DDM – Mraveniště, ZUŠ, sportovní oddíly). Součástí DD je takzvaný startovací byt.</p> <p>Nadační fond Maximiliana, Francescy a Dominiky Kolowrat-Krakovských KOLOWRÁTEK byl založen 26. 2. 2008 u příležitosti nedožitých 65. narozenin hraběte Františka Tomáše Kolowrat-Krakovského a svou obecně prospěšnou činností pokračuje v mecenášské tradici rodu. Hlavní prioritou Nadačního fondu je podpora nadaných dětí a mladistvých. V návaznosti na historickou tradici rodu Kolowrat-Krakovských směřují aktivity také do oblasti kultury, vzdělávání a lidských práv, do podpory osob v tíživé sociální situaci a do podpory poskytování sociálních a zdravotně-sociálních služeb.</p> <p>Kolowratovy lesy leží v srdci Chráněné krajinné oblasti Český les. Lesní hospodářství rodu Kolowrat-Krakovských o celkové rozloze 6885 hektarů tvoří polesí Diana, v blízkosti městečka Přimda, a polesí Týnec na Klatovsku. V rámci restitučního procesu byla do majetku rodu Kolowrat-Krakovských vrácena podstatná část z původního lesního hospodářství. V roce 1993 se hrabě Jindřich Kolowrat-Krakovský společně se synem Františkem Tomášem, který se s ním jako jediný vrátil z amerického exilu, ujal správy znovu navráceného lesního panství. Od roku 1993 se pod vedením hraběte Jindřicha a následně Františka Tomáše zformovala lesní správa Kolowratových lesů, která pečuje kromě samotných lesů také o přidružená pole, louky, pastviny, rybníky, sady a budovy. V rozlehlém lesním hospodářství Kolowrat-Krakovských pracuje v současné době 15 pracovníků odborného lesního personálu. V polesí Diana i polesí Týnec zajišťují veškerou činnost, která souvisí s péčí o les. Starají se o velmi cenné přírodní rezervace na území Kolowratových lesů, pečují o zvěř v honitbách Diana i Hraničky a chovají mufloní zvěř v oboře Diana.</p>

Mohlo by vás také zajímat...

ČESKÝ TĚŠÍN: Vyšla nová publikaci našeho kolegy historika Mgr. Martina Krůla, Ph.D., s názvem PORTA SILESIAE. JABLUNKOVSKÉ ŠANCE – RANĚ NOVOVĚKÝ FORTIFIKAČNÍ SYSTÉM NA POMEZÍ SLEZSKA, UHER A POLSKA.

Moravskoslezský kraj
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Památky, Vzdělávání
Co se děje
23.07.2024

ČR: V zásadních chvílích pro Československo a Česko jsme se vždy shromažďovali na Václavském náměstí pod monumentální sochou sv. Václava, obklopeného patrony české země. Svátek 1. máje symbolizuje zase pro Pražany socha Karla Hynka Máchy na Petříně. Obě sochy jsou dílem Josefa Václava Myslbeka (1848–1922), a ještě mnoho dalších – například mohutná sousoší na Vyšehradě inspirovaná postavami z naší nejstarší historie. Co víme o jejich autorovi? Nejvíce si cenil druhého místa na pařížském Salonu za dílo Krucifix, které se nedávno stalo středem pozornosti nejen na pražské AVU, kde už přes 100 let visí jeho další odlitek, a kterou Myslbek spoluzakládal.

Milada Myslbeková, pravnučka zakladatele moderního českého sochařství, se už loni rozhodla připomenout svého slavného předka velkou výstavou. Proběhla v Praze v Obecním domě a byl to docela husarský kousek, protože jinak se podobnou činností nikdy nezabývala. Ale podařilo se a energické dámě se splnil sen, o kterém si teď vyprávíme, a který by měl mít i pokračování. Vždyť Josef Václav Myslbek je zakladatelem českého moderního sochařství a jako takový by měl mít pevné místo v naší národní paměti. Je to ale tak?

 

 

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Výtvarné umění, Ostatní, Památky
Články a komentáře
24.07.2024

PRAHA: Galerie kritiků musí po prázdninách skončit v prostorách pražského paláce Adria, kde sídlí přes 20 let. Nynější provozovatel galerie, Sdružení výtvarných kritiků a teoretiků, prohrál soutěž, kterou vypsal správce budovy Trade Centre Praha (TCP) po problémech s placením nájemného. ČTK to sdělil zástupce správce Ondřej Šrámek. Předsedkyně sdružení Vlasta Čiháková Noshiro uvedla, že se obrátila na radu hlavního města a primátora, aby zhodnotili regulérnost soutěže. Soutěž vyhrála s nabídkou společnost Art of All, která provozuje on-line galerii Original Gallery. Jednatel Art of All Marcel Sítník uvedl, že v paláci Adria bude její kamenná pobočka. Budova patří magistrátu, pro který ji spravuje TCP.

Hl. m. Praha
Instituce a kulturní zařízení, Výtvarné umění, Senioři
Co se děje
22.07.2024

ČR-ZAHRANIČÍ: Platforma Terén se vydává na téměř měsíční (22. 7. – 19. 8. 2024) zahraniční touring s loutkovou inscenací Návštěva. Kromě hlavního města Soulu ji uvede i v dalších menších městech jako Gwangju nebo Jeonju. Autoři Návštěvy, Robert Smolík a Veronika Vlková, představí tamějšímu publiku a odborné veřejnosti české loutkové divadlo i výtvarné umění. Hostování bude doplněno o doprovodné programy v podobě workshopů, přednášek a diskusí. Program probíhá v rámci projektu PerformCzech, který s podporou Národního plánu obnovy organizuje Institut umění – Divadelní ústav.

zahraničí
Knihy, literatura, média, Divadlo a tanec, Soutěže a festivaly
Co se děje
19.07.2024