sobota
27. července 2024
svátek slaví Věroslav
© www.kr-vysocina.cz



Muzeum věnované Jaroslavu Foglarovi

LEDEČ NAD SÁZAVOU:  Tři roky trvalo Milanu Teslevičovi vybudovat základ jediného muzea věnovaného významnému českému spisovateli Jaroslavu Foglarovi.  Muzeum, které vzniklo k výročí 110 let narození spisovatele s až pedantskou precizností dokumentuje jeho život a dílo.

Autor článku: 
luk

Expozice aktuálně čítající šest místností se nachází na Hradě Ledeč nad Sázavou v blízkosti Sázavy s dohledem na Sluneční zátoku, kterou Foglar popisuje ve svých dílech.

Ve spolupráci s městem Ledeč nad Sázavou a správou hradu tady vznikla v rekordním čase expozice, kterou zdobí stovky portrétů Jaroslava Foglara od jeho čtyř let až do roku 1999. Malíř, ilustrátor a autor expozice Milan Teslevič je podle získaných nejen portrétových fotek všechny vlastnoručně kreslil metodou stínování propisovací tužkou. Jeho portrétování Jaroslava Foglara má od letošního června také vlastní zápis v České knize rekordů a kuriozit. „K rekordu bylo přihlášeno 340 portrétů, ale už nyní připravuju knihu portrétů, kde jich bude shromážděno na pět stovek,“ upozorňuje Milan Teslevič. Podle jeho návrhu postupně vznikají velkoformátové tapety navozující atmosféru jednotlivých zákoutí románových Stínadel. Nechybí početná sbírka ježků v kleci, z různých materiálů, různých velikostí umístěných v originální šestiboké vitríně. „Jako malý kluk jsem po přečtení Rychlých šípů musel mít vlastního ježka v kleci. Mezi  vystavovanými originály jsem objevil i jeden podobný tomu mému,“ říká Martin Kukla.

Obrovské množství dobového materiálu, ale i autentických rekvizit z knih, které do muzea v Ledči nad Sázavou posílají lidé z celé republiky zasazuje Milan Teslevič do scén téměř dogmaticky kopírujících scény z Foglarových knih – například skutečná Stínadla. Velkým překvapením bude do budoucna rozšíření muzea o prostory půdy hradu, kde má vzniknout nejen klubovna Rychlých šípů, ale i scéna volby velkého Vonta z kostela sv. Jakuba. Milan Teslevič pravděpodobně částečně rozluštil „záhadu“ kultovní možná pražské čtvrti, ve které se Záhada hlavolamu odehrává, byť autor její identitu nikdy neprozradil. Staré pavlače, křivolaké uličky byly totiž ve své době typické pro každé větší město, ulici Stínadla najdete i v Ledči nad Sázavou. Jen ty vzkazy na zdech domů tu chybí...

Foglarovi příznivci a obdivovatelé jeho autorských knih mohou pobýt v replice jeho domácnosti. Vše musí být přesně  na svém místě – od sirek po telefony. Vše precizně a přesně položeno na místa, která dokumentují fotografie. Foglarův osobní život je v expozicích zachycen sérií dokumentů – nechybí vysvědčení, skautské průkazy, korespondence, novinové články, medaile, dopisy.

 

ZDROJ

Mohlo by vás také zajímat...

ČESKÝ TĚŠÍN: Vyšla nová publikaci našeho kolegy historika Mgr. Martina Krůla, Ph.D., s názvem PORTA SILESIAE. JABLUNKOVSKÉ ŠANCE – RANĚ NOVOVĚKÝ FORTIFIKAČNÍ SYSTÉM NA POMEZÍ SLEZSKA, UHER A POLSKA.

Moravskoslezský kraj
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Památky, Vzdělávání
Co se děje
23.07.2024

ČR: V zásadních chvílích pro Československo a Česko jsme se vždy shromažďovali na Václavském náměstí pod monumentální sochou sv. Václava, obklopeného patrony české země. Svátek 1. máje symbolizuje zase pro Pražany socha Karla Hynka Máchy na Petříně. Obě sochy jsou dílem Josefa Václava Myslbeka (1848–1922), a ještě mnoho dalších – například mohutná sousoší na Vyšehradě inspirovaná postavami z naší nejstarší historie. Co víme o jejich autorovi? Nejvíce si cenil druhého místa na pařížském Salonu za dílo Krucifix, které se nedávno stalo středem pozornosti nejen na pražské AVU, kde už přes 100 let visí jeho další odlitek, a kterou Myslbek spoluzakládal.

Milada Myslbeková, pravnučka zakladatele moderního českého sochařství, se už loni rozhodla připomenout svého slavného předka velkou výstavou. Proběhla v Praze v Obecním domě a byl to docela husarský kousek, protože jinak se podobnou činností nikdy nezabývala. Ale podařilo se a energické dámě se splnil sen, o kterém si teď vyprávíme, a který by měl mít i pokračování. Vždyť Josef Václav Myslbek je zakladatelem českého moderního sochařství a jako takový by měl mít pevné místo v naší národní paměti. Je to ale tak?

 

 

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Výtvarné umění, Ostatní, Památky
Články a komentáře
24.07.2024

PRAHA: Galerie kritiků musí po prázdninách skončit v prostorách pražského paláce Adria, kde sídlí přes 20 let. Nynější provozovatel galerie, Sdružení výtvarných kritiků a teoretiků, prohrál soutěž, kterou vypsal správce budovy Trade Centre Praha (TCP) po problémech s placením nájemného. ČTK to sdělil zástupce správce Ondřej Šrámek. Předsedkyně sdružení Vlasta Čiháková Noshiro uvedla, že se obrátila na radu hlavního města a primátora, aby zhodnotili regulérnost soutěže. Soutěž vyhrála s nabídkou společnost Art of All, která provozuje on-line galerii Original Gallery. Jednatel Art of All Marcel Sítník uvedl, že v paláci Adria bude její kamenná pobočka. Budova patří magistrátu, pro který ji spravuje TCP.

Hl. m. Praha
Instituce a kulturní zařízení, Výtvarné umění, Senioři
Co se děje
22.07.2024

ČR-ZAHRANIČÍ: Platforma Terén se vydává na téměř měsíční (22. 7. – 19. 8. 2024) zahraniční touring s loutkovou inscenací Návštěva. Kromě hlavního města Soulu ji uvede i v dalších menších městech jako Gwangju nebo Jeonju. Autoři Návštěvy, Robert Smolík a Veronika Vlková, představí tamějšímu publiku a odborné veřejnosti české loutkové divadlo i výtvarné umění. Hostování bude doplněno o doprovodné programy v podobě workshopů, přednášek a diskusí. Program probíhá v rámci projektu PerformCzech, který s podporou Národního plánu obnovy organizuje Institut umění – Divadelní ústav.

zahraničí
Knihy, literatura, média, Divadlo a tanec, Soutěže a festivaly
Co se děje
19.07.2024