úterý
3. října 2023
svátek slaví Bohumil
Ministr kultury Martina Baxa a hejtman Královéhradeckého kraje Martin Červíček
© Archiv Královéhradeckého krajeMinistr kultury ocenil, jak Královéhradecký kraj pečuje o kulturu a památky

HRADEC KRÁLOVÉ: Do Královéhradeckého kraje zavítal ministr kultury Martin Baxa. Během návštěvy zamířil do Galerie moderního umění v Hradci Králové a také do Muzea východních Čech v Hradci Králové, kde navštívil rekonstruované hlavní odborné pracoviště muzea v areálu Gayerových kasáren a historickou budovu na Eliščině nábřeží. Během jednání představitelé kraje a krajských organizací ministra seznámili s úspěšnými projekty i s investičními plány v oblasti kultury, které kraj má. Jedním z nich je například záchrana josefovských kasáren.

Autor článku: 
Dan Lechmann

Péče, kterou Královéhradecký kraj věnuje oblasti kultury, kulturního dědictví a památkové péče, je příkladná, ať už co se týče objemu finančních prostředků, koncepčního přístupu, ale i ochoty a vůli tyto projekty podporovat,“ ocenil ministr kultury Martin Baxa.

Svou cestu do Královéhradeckého kraje ministr zahájil návštěvou magistrátu města Hradce Králové, odkud zamířil do sídla kraje, kde ho přivítali hejtman Martin Červíček a náměstkyně pro kulturu a památkovou péči Martina Berdychová.

S panem ministrem jsme probírali společenský a kulturní život v našem regionu i projekty, do kterých kraj investuje, a to nejenom při záchraně památek, ale i v rámci podpory a spolupráce s městy a obcemi. Pan ministr nás pochválil za naše aktivity v oblasti kultury a památkové péče. Jednou z nich je například projekt záchrany josefovských kasáren, kde jednáme o spolupráci se státem. Při příležitosti návštěvy jsme se také setkali se studenty architektury, kteří na krajském úřadě představili své návrhy na využití čtvercových kasáren v Josefově,“ uvedl hejtman Martin Červíček.

Zmíněná výstava je nyní k vidění ve vestibulu krajského úřadu a zahrnuje návrhy studentů architektury Technické univerzity v Liberci a Českého vysokého učení technického v Praze pro budoucí podobu části pevnosti Josefov.

Jsme kraj otevřený kultuře. Naše investice do kultury nezaostávají za oblastmi zdravotnictví, sociální péče ani dopravy. Jako jeden z prvních krajů máme zpracovanou strategii kultury, díky čemuž máme jasnou vizi, co je v oblasti kultury a památkové péče potřeba udělat nejdříve a kam efektivně směřovat naši podporu,“ řekla během jednání s ministrem náměstkyně Martina Berdychová. Zmínila také podporu tradičních kulturních akcí, které kraj každoročně významně podporuje.

 

Záchrana Vrbenského kasáren

Kromě záchrany pevnostních objektů v Josefově se Královéhradecký kraj snaží také o přestavbu Vrbenského kasáren v Hradci Králové. Projekt na jejich záchranu se vyvíjí posledních 12 let a finance na realizaci se navýšily na třičtvrtě miliardy korun.

Objekt bude sloužit veřejnosti jako velmi moderní a interaktivní historicko-přírodovědecké zážitkové vzdělávací centrum celokrajského Muzea východních Čech v Hradci Králové. Mimo to v něm bude také sídlit kreativní centrum – tzv. Centrum kreativního muzejnictví Královéhradeckého kraje a také krajské digitalizační centrum pro paměťové instituce. 

Kraj a muzeum pro financování tohoto odvážného projektu hledají další zdroje například s využitím evropských a jiných fondů. Uspěli již se dvěma projekty – v Národním plánu obnovy a v Integrovaném regionálním operačním programu. V dalších dvou projektech kraj podává žádost. Celkem tak existuje reálná naděje, že se z grantových zdrojů podaří získat na půl miliardy korun.

Kasárna, veřejnosti známá jako Vrbenského kasárna, stojí uvnitř bývalého vojenského areálu Gayerových kasáren, naproti krajem zrekonstruovaného kasárenského dvojčete, které v současnosti slouží Muzeu východních Čech v Hradci Králové jako hlavní odborné pracoviště. Celý areál se ve spolupráci s městem Hradec Králové postupně změní v kulturně kreativní kampus určený veřejnosti.

Mé dojmy z návštěvy Muzea východních Čech v Hradci Králové jsou nejenom dobré, ale jsem vlastně oslněn tím, co jsem tu měl příležitost vidět a slyšet. Samozřejmostí je krásná Kotěrova stavba. Ale díky projektům muzea v kasárnách, ať už je to centrum kreativního muzejnictví nebo projekt digitalizace se ukazuje, že se jedná o instituci, která se dívá do budoucnosti a chce naplnit současnou novou definici muzea. Jde o instituci otevřenou, demokratickou, která má oslovit co nejširší část veřejnosti srozumitelnou formou, a přitom zachovat ten hlavní důvod proč muzea jsou, tedy připomenout to, co nás obklopuje a co nás spojuje s minulostí,“ vyjádřil ministr Baxa podporu úsilí zachránit chátrající památku v centru krajské metropole.

 

Mohlo by vás také zajímat...

PARDUBICE: Jedna z významných staveb architekta Josefa Gočára, Winternitzovy automatické mlýny, se po třech letech intenzivní rekonstrukce otevřela veřejnosti. Historický komplex budov, který byl v provozu více než 100 let, zažívá transformaci na moderní kulturně-společenskou městskou čtvrť. Iniciátorem proměny celého areálu je Nadace Automatické mlýny manželů Smetanových. Ti koupili areál v roce 2016 a k obnově národní kulturní památky přizvali město Pardubice a Pardubický kraj. Rekonstrukci celého areálu za tři čtvrtě miliardy korun nastartovala možnost 400 milionové evropské dotace z Integrovaného regionálního operačního programu (IROP), kterou vlastníci objektů dohromady získali prostřednictvím ITI Hradecko-pardubické aglomerace. 

Podrobnosti najdete v připojené tiskové zprávě.

Pardubický kraj
Instituce a kulturní zařízení, Památky
Co se děje
02.10.2023

PLZEŇ: Další festivalový úspěch pro Voyo. Cenu za nejlepší film nebo minisérii si z plzeňského filmového festivalu Finále Plzeň odnáší třídílná série z dílny Voyo Originál Král Šumavy: Fantom temného kraje režiséra Davida Ondříčka. Porota vyzdvihla zejména „výjimečné filmové provedení a skvělé herecké výkony.“ Kromě hlavní ceny získala série také Cenu studentské poroty Západočeské univerzity v Plzni za „strhující a realistickou výpravu životních příběhů nejen pohraničních stráží SNB.“ Další pokračování příběhu Josefa Hasila je v přípravách a diváci se na něj mohou těšit už v příštím roce exkluzivně na Voyo.

Plzeňský kraj
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Soutěže a festivaly
Co se děje
02.10.2023

PRAHA: Jeden den v roli filmového diváka i porotce? Takovou možnost nabídl svým účastníkům letošní Young Film Fest, kdy v rámci programu Cena Young Film Festu účastníci vybrali vítězné filmy. Ve věkové kategorii 12+ zvítězil film Prase režiséra Jorna Leeuwerinka. V kategorii 15+ cenu získal snímek Láska bez Lásky režírovaný Veronicou Nielsen. Ve stejné kategorii porota udělila i zvláštní uznání filmu Fairplay režiséra Zoela Aeschbachera. 7. ročník Mezinárodního filmového festivalu Young Film Fest divákům nabídl téměř 50 filmů a probíhal od středy 20. září do neděle 24. září 2023 v Kině Kavalírka a v Centru současného umění DOX.

Hl. m. Praha
Děti a mládež, Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Soutěže a festivaly, Vzdělávání
Co se děje
27.09.2023

HRADEC KRÁLOVÉ: Dlouholetý přátelský vztah Soni Červené k Hradci Králové a jejímu orchestru zpečetí název sálu královéhradecké Filharmonie. Jméno nedávno zesnulé operní divy ponese koncertní hala od roku 2025. Sál Soni Červené se tak stane živoucí vzpomínkou na tuto hudební legendu a mimořádně zajímavou ženu. V prostorách Filharmonie Hradec Králové také vzniká prostor pro historické nástroje z dílny továrníků Červených, které pěvkyně hradeckému orchestru věnovala.

Královéhradecký kraj
Instituce a kulturní zařízení, Hudba, Památky
Co se děje
27.09.2023