sobota
27. července 2024
svátek slaví Věroslav
Ministr kultury Martina Baxa a hejtman Královéhradeckého kraje Martin Červíček
© Archiv Královéhradeckého kraje



Ministr kultury ocenil, jak Královéhradecký kraj pečuje o kulturu a památky

HRADEC KRÁLOVÉ: Do Královéhradeckého kraje zavítal ministr kultury Martin Baxa. Během návštěvy zamířil do Galerie moderního umění v Hradci Králové a také do Muzea východních Čech v Hradci Králové, kde navštívil rekonstruované hlavní odborné pracoviště muzea v areálu Gayerových kasáren a historickou budovu na Eliščině nábřeží. Během jednání představitelé kraje a krajských organizací ministra seznámili s úspěšnými projekty i s investičními plány v oblasti kultury, které kraj má. Jedním z nich je například záchrana josefovských kasáren.

Autor článku: 
Dan Lechmann

Péče, kterou Královéhradecký kraj věnuje oblasti kultury, kulturního dědictví a památkové péče, je příkladná, ať už co se týče objemu finančních prostředků, koncepčního přístupu, ale i ochoty a vůli tyto projekty podporovat,“ ocenil ministr kultury Martin Baxa.

Svou cestu do Královéhradeckého kraje ministr zahájil návštěvou magistrátu města Hradce Králové, odkud zamířil do sídla kraje, kde ho přivítali hejtman Martin Červíček a náměstkyně pro kulturu a památkovou péči Martina Berdychová.

S panem ministrem jsme probírali společenský a kulturní život v našem regionu i projekty, do kterých kraj investuje, a to nejenom při záchraně památek, ale i v rámci podpory a spolupráce s městy a obcemi. Pan ministr nás pochválil za naše aktivity v oblasti kultury a památkové péče. Jednou z nich je například projekt záchrany josefovských kasáren, kde jednáme o spolupráci se státem. Při příležitosti návštěvy jsme se také setkali se studenty architektury, kteří na krajském úřadě představili své návrhy na využití čtvercových kasáren v Josefově,“ uvedl hejtman Martin Červíček.

Zmíněná výstava je nyní k vidění ve vestibulu krajského úřadu a zahrnuje návrhy studentů architektury Technické univerzity v Liberci a Českého vysokého učení technického v Praze pro budoucí podobu části pevnosti Josefov.

Jsme kraj otevřený kultuře. Naše investice do kultury nezaostávají za oblastmi zdravotnictví, sociální péče ani dopravy. Jako jeden z prvních krajů máme zpracovanou strategii kultury, díky čemuž máme jasnou vizi, co je v oblasti kultury a památkové péče potřeba udělat nejdříve a kam efektivně směřovat naši podporu,“ řekla během jednání s ministrem náměstkyně Martina Berdychová. Zmínila také podporu tradičních kulturních akcí, které kraj každoročně významně podporuje.

 

Záchrana Vrbenského kasáren

Kromě záchrany pevnostních objektů v Josefově se Královéhradecký kraj snaží také o přestavbu Vrbenského kasáren v Hradci Králové. Projekt na jejich záchranu se vyvíjí posledních 12 let a finance na realizaci se navýšily na třičtvrtě miliardy korun.

Objekt bude sloužit veřejnosti jako velmi moderní a interaktivní historicko-přírodovědecké zážitkové vzdělávací centrum celokrajského Muzea východních Čech v Hradci Králové. Mimo to v něm bude také sídlit kreativní centrum – tzv. Centrum kreativního muzejnictví Královéhradeckého kraje a také krajské digitalizační centrum pro paměťové instituce. 

Kraj a muzeum pro financování tohoto odvážného projektu hledají další zdroje například s využitím evropských a jiných fondů. Uspěli již se dvěma projekty – v Národním plánu obnovy a v Integrovaném regionálním operačním programu. V dalších dvou projektech kraj podává žádost. Celkem tak existuje reálná naděje, že se z grantových zdrojů podaří získat na půl miliardy korun.

Kasárna, veřejnosti známá jako Vrbenského kasárna, stojí uvnitř bývalého vojenského areálu Gayerových kasáren, naproti krajem zrekonstruovaného kasárenského dvojčete, které v současnosti slouží Muzeu východních Čech v Hradci Králové jako hlavní odborné pracoviště. Celý areál se ve spolupráci s městem Hradec Králové postupně změní v kulturně kreativní kampus určený veřejnosti.

Mé dojmy z návštěvy Muzea východních Čech v Hradci Králové jsou nejenom dobré, ale jsem vlastně oslněn tím, co jsem tu měl příležitost vidět a slyšet. Samozřejmostí je krásná Kotěrova stavba. Ale díky projektům muzea v kasárnách, ať už je to centrum kreativního muzejnictví nebo projekt digitalizace se ukazuje, že se jedná o instituci, která se dívá do budoucnosti a chce naplnit současnou novou definici muzea. Jde o instituci otevřenou, demokratickou, která má oslovit co nejširší část veřejnosti srozumitelnou formou, a přitom zachovat ten hlavní důvod proč muzea jsou, tedy připomenout to, co nás obklopuje a co nás spojuje s minulostí,“ vyjádřil ministr Baxa podporu úsilí zachránit chátrající památku v centru krajské metropole.

 

Mohlo by vás také zajímat...

ČESKÝ TĚŠÍN: Vyšla nová publikaci našeho kolegy historika Mgr. Martina Krůla, Ph.D., s názvem PORTA SILESIAE. JABLUNKOVSKÉ ŠANCE – RANĚ NOVOVĚKÝ FORTIFIKAČNÍ SYSTÉM NA POMEZÍ SLEZSKA, UHER A POLSKA.

Moravskoslezský kraj
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Památky, Vzdělávání
Co se děje
23.07.2024

ČR: V zásadních chvílích pro Československo a Česko jsme se vždy shromažďovali na Václavském náměstí pod monumentální sochou sv. Václava, obklopeného patrony české země. Svátek 1. máje symbolizuje zase pro Pražany socha Karla Hynka Máchy na Petříně. Obě sochy jsou dílem Josefa Václava Myslbeka (1848–1922), a ještě mnoho dalších – například mohutná sousoší na Vyšehradě inspirovaná postavami z naší nejstarší historie. Co víme o jejich autorovi? Nejvíce si cenil druhého místa na pařížském Salonu za dílo Krucifix, které se nedávno stalo středem pozornosti nejen na pražské AVU, kde už přes 100 let visí jeho další odlitek, a kterou Myslbek spoluzakládal.

Milada Myslbeková, pravnučka zakladatele moderního českého sochařství, se už loni rozhodla připomenout svého slavného předka velkou výstavou. Proběhla v Praze v Obecním domě a byl to docela husarský kousek, protože jinak se podobnou činností nikdy nezabývala. Ale podařilo se a energické dámě se splnil sen, o kterém si teď vyprávíme, a který by měl mít i pokračování. Vždyť Josef Václav Myslbek je zakladatelem českého moderního sochařství a jako takový by měl mít pevné místo v naší národní paměti. Je to ale tak?

 

 

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Výtvarné umění, Ostatní, Památky
Články a komentáře
24.07.2024

PRAHA: Galerie kritiků musí po prázdninách skončit v prostorách pražského paláce Adria, kde sídlí přes 20 let. Nynější provozovatel galerie, Sdružení výtvarných kritiků a teoretiků, prohrál soutěž, kterou vypsal správce budovy Trade Centre Praha (TCP) po problémech s placením nájemného. ČTK to sdělil zástupce správce Ondřej Šrámek. Předsedkyně sdružení Vlasta Čiháková Noshiro uvedla, že se obrátila na radu hlavního města a primátora, aby zhodnotili regulérnost soutěže. Soutěž vyhrála s nabídkou společnost Art of All, která provozuje on-line galerii Original Gallery. Jednatel Art of All Marcel Sítník uvedl, že v paláci Adria bude její kamenná pobočka. Budova patří magistrátu, pro který ji spravuje TCP.

Hl. m. Praha
Instituce a kulturní zařízení, Výtvarné umění, Senioři
Co se děje
22.07.2024

ČR-ZAHRANIČÍ: Platforma Terén se vydává na téměř měsíční (22. 7. – 19. 8. 2024) zahraniční touring s loutkovou inscenací Návštěva. Kromě hlavního města Soulu ji uvede i v dalších menších městech jako Gwangju nebo Jeonju. Autoři Návštěvy, Robert Smolík a Veronika Vlková, představí tamějšímu publiku a odborné veřejnosti české loutkové divadlo i výtvarné umění. Hostování bude doplněno o doprovodné programy v podobě workshopů, přednášek a diskusí. Program probíhá v rámci projektu PerformCzech, který s podporou Národního plánu obnovy organizuje Institut umění – Divadelní ústav.

zahraničí
Knihy, literatura, média, Divadlo a tanec, Soutěže a festivaly
Co se děje
19.07.2024