pondělí
13. května 2024
svátek slaví Servác
LOGO
© MK



Ministr kultury Martin Baxa navštívil Památník Terezin a uctil památku nacisty zavražděných terezínských vězňů

TEREZÍN: Pracovní návštěvu Památníku Terezín zahájil  ministr Baxa v 10:00 hodin tichou vzpomínkou a položením květin u kamenné menory na Židovském hřbitově v Terezíně, kde uctil  památku obětí likvidace tzv. terezínského rodinného tábora, ke které došlo v osvětimských plynových komorách přesně před 80 lety.

Autor článku: 
Tiskové oddělení MK

Právě v noci z 8. na 9. března roku 1944 poslalo velení koncentračního tábora Osvětim-Birkenau na smrt do plynových komor 3792 židovských vězňů, deportovaných do tzv. terezínského rodinného tábora z terezínského ghetta půl roku před tím. Jednalo se o největší hromadnou vraždu československých občanů v našich novodobých dějinách. Další vězně rodinného tábora, sekce BIIb tábora KT Birkenau, kteří sem byli z Terezína deportováni v transportech v prosinci 1943 a v květnu 1944 pak čekal podobný osud v červenci 1944. Na rozdíl od březnového vyvraždění tentokrát několik vězňů prošlo selekci. Z celkového počtu cca 17 500 vězňů rodinného tábora přežilo pouhých 1294. „Terezín je pro nás místem, kde si každým rokem připomínáme hrůzy II. světové války. Je to místo, kde uctíváme oběti nacismu a uvědomujeme si, že ani svoboda, ani nezávislost státu, nejsou samozřejmostí. Je třeba si tyto hrůzné události připomínat. Protože jen tak dokážeme i v dnešní době čelit rizikům zla,“ řekl ministr Baxa.

Po pietě se ministr  za doprovodu zástupců Památníku Terezín zastavil u pamětní desky u bývalé železniční vlečky, po které do Osvětimi oběti této největší popravy našich obyvatel v letech nacistické okupace z terezínského ghetta v září 1943 odjely. Návštěvu zakončil v Malé pevnosti, kde na IV. dvoře navštívil výstavu Rodinný tábor, kterou Památník Terezín při příležitosti tohoto smutného výročí připravil pro veřejnost.  

 

Mohlo by vás také zajímat...

ČR: 332 veřejných sbírek bojuje o vaši přízeň v novém ročníku soutěže MÁME VYBRÁNO. Ta ukazuje na místa, kde se něco děje: kde shánějí peníze na obnovu kulturního dědictví. Hlasujte – a podpořte památku svého srdce. Finalisté si rozdělí finanční hotovost.

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Památky, Soutěže a festivaly
Co se děje
13.05.2024

BOHUMÍN: Třicátá léta minulého století v Bohumíně, polský zábor, druhá světová válka a Bohumín součástí velkogermánského Reichu, osvobození. Témata, která v Bohumíně nabídl historik Ondřej Kolář. Besedou (16. dubna) spolek Maryška přispěl k programu připomínky 79. výročí konce 2. světové války v Evropě.

Moravskoslezský kraj
Instituce a kulturní zařízení, Památky, Vzdělávání
Co se děje
07.05.2024

HRADEC KRÁLOVÉ: Druhý ročník festivalu kreativity a kreativního učení proběhne v Hradci Králové od 9. do 11. května. Festival KreatFest nabídne bohatý třídenní program složený z workshopů, diskusí, sdílení a tvoření rozprostřený po tvůrčích i vzdělávacích institucích v Hradci Králové. Návštěvníci tak zavítají do knihovny, Centra kreativního muzejnictví, Centra uměleckých aktivit, ale taky Bajkazylu.

Královéhradecký kraj
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Divadlo a tanec, Památky
Co se děje
07.05.2024

ČR-ZAHRANIČÍ: Sympatický Američan z Ohia žije už 30 let ve Všenorech za Prahou. Nejdéle ze všech míst, kde zatím bydlel. Do Česka ho přivedla vášeň badatele – muzikologa, který svou dráhu zasvětil Antonínu Dvořákovi. Proto se také naučil skvěle česky. Hned v předsíni doma u něj narazíte na police plné knih o hudbě a o Dvořákovi zejména, knihovnu s dalšími tituly najdete i v kuchyni a tak dále…. On sám je autorem několika knih o Dvořákovi (Rethinking Dvořák, Dvořákovská místa, Manželské páry Dvořákovi a Hlávkovi) a na další knize pracuje. Do naprostých detailů zná nejen dílo, ale i obdivuhodnou životní cestu tohoto českého a zároveň světového skladatele. Zajímavý je ale i osobní příběh Davida Beveridge.

Celá ČR, zahraničí
Knihy, literatura, média, Hudba, Památky, Vzdělávání
Články a komentáře
08.05.2024