úterý
1. prosince 2020
svátek slaví Iva
Plakát s programem festivalu
© Zdroj: https://www.facebook.com/araart.czMezinárodní online festival romského divadla ROMA HEROES

PRAHA, ZAHRANIČÍ: Mezinárodní online festival romského divadla ROMA HEROES organizuje sdružení ARA ART. V rámci festivalu proběhne venkovní výstava, online divadelní představení a diskuze s herci a tvůrci. Akce se koná od neděle 1. listopadu do úterý 3. listopadu.

od 01.11.2020 do 03.11.2020
Autor článku: 
Barbora Doleželová

Kdy: 1. - 2. listopadu 2020 od 17 hodin, výstava do 21. listopadu

Kde: Youtube kanál ARA ART, Zoom, výstava v Parku Tusarova, Holešovice

“Romské divadlo má více než stoletou historii. Přesto, že po celé Evropě existuje celá řada aktivních romských divadel, je jejich aktivita neviditelná a zůstává v izolaci mimo hlavní kulturní a vzdělávací proud,” říká výkonný ředitel sdružení ARA ART David Tišer. Během tohoto projektu, který podpořil Visegradský fond, každý partner představí své divadelní představení nebo výstavu v Praze, v Prešově a v Budapešti. ARA ART (CZ) již představilo mnoho svých autorských divadelních představení nejen v ČR, ale i zahraničí, ovšem nyní máme příležitost vám v České republice představit divadelní a uměleckou tvorbu našich zahraničních partnerů ze Slovenska a Maďarska.

Kdo vystoupí:

  • Josef Fečo - výtvarník a absolvent Střední umělecké školy v Prešově. V rámci své výstavy představí osm světových osobností, které mají romské kořeny v podobě portrétů zhotovených technikami pop art, street art, stencil art.
  • herec František Balog - v rámci představení “Rom z peřinky aneb ENTER THE MAJORITY” odvypráví svůj unikátní životní příběh od vyrůstání v dětském domově po dnešní působení ve Státním divadle v Košicích.
  • Státní vědecká knihovna v Prešově představí svou činnost v rámci moderované debaty se slovenskými umělci. Knihovna má jednu z nejbohatších sbírek zaměřenou na romskou kulturu, a mimo jiné zdramatizovala a uvedla některá romská literární díla.
  • Independent Theatre Hungary - ve své prezentaci představí krátká videa různých evropských romských divadelních her, výstavu o současných romských umělcích a představí také první mezinárodní romskou dramatickou sbírku - Roma Heroes.
  • herečka Emília Lovas v představení Chameleon girl

Přesný program naleznete níže.

Všechna divadelní představení můžete zhlédnout na Youtube kanálu sdružení ARA ART. Diskuze proběhnou přes aplikaci Zoom. Odkazy na jednotlivé části programu naleznete v jednotlivých facebookových událostech. Obrazy Josefa Feča v rámci venkovní výstavy Neznámé barvy osobnosti bude možné vidět do 21. listopadu v Parku Tusarova v Holešovicích.

Festival je podpořen Visegrádským fondem v rámci projektu Utajené hodnoty největší menšiny ve Visegrádském regionu. Projekt vznikl na základě spolupráce tří organizací - ARA ART (CZ), Státní vědecká knihovna v Prešově (SK) a Independent Theater (HU).

 

Mezinárodní online festival romského divadla ROMA HEROES

Program:

Neděle 1. listopadu

Venkovní výstava Neznámé barvy osobnosti

Autorem výstavy je výtvarník a absolvent Střední umělecké školy v Prešově Josef Fečo. Ve svém díle představí osm světových osobností, které mají romské kořeny v podobě portrétů zhotovených technikami pop art, street, stencil art.

Portréty zobrazují významnou romskou spisovatelku Elenu Lackovou, belgického jazzového kytaristu, skladatele a zakladatele romského jazzu Djanga Reinhardta, amerického herce a zpěváka Elvise Presleyho, herce, komika, režiséra a producenta Charlese Chaplina, brazilského bývalého prezidenta Juscelina Kubitscheka, britského herce Michaela Caina, francouzského filmového režiséra, scénáristu, skladatele, herce a producenta Tonyho Gatlifa a rusko-amerického divadelního a filmového herce Yula Brynnera známého z filmu Sedm statečných.

Výstava potrvá do 21. listopadu v Parku Tusarova v pražských Holešovicích.

 

Pondělí 2. listopadu

18:00 divadelní představení Rom z peřinky (SK)

Monodrama s názvem “Rom z peřinky aneb ENTER THE MAJORITY”, které přibližuje unikátní životní příběh herce Františka Baloga. Vyrůstal v dětském domově a v současnosti působí na prknech Státního divadla v Košicích. V domově žil 22 let. Herec ukazuje umění reálného života. Se svými kolegy z činohry Státního divadla založil v roce 2016 divadlo Actor pod Vežou.

Hlavní postavou této situační komedie je Rom, který divákům vypráví svůj životní příběh skrze humorné i bizarní historky a příhody o svém dětství, dospívání a dospělosti. Postupně se dostává do majoritní společnosti a zařazuje se do ní.

V inscenaci odehraje celkem devět postav, které hlavní postavu v životě ovlivnili či přispěli ke směřování v jeho životě. Je to příběh romského mladíka, který měl v mnoha případech na cestě k úspěchu štěstí, ale současně i to štěstí bylo někdy trpké.

Online přenos na Youtube - odkaz bude zveřejněn na facebookové události.

 

19:30 online debata u autorském divadle slovenských Romů

Debata s hervi a autory divadelního představení Rom z peřinky. Tématem bude současná situace autorského divadla slovenských Romů, role Státní vědecké knihovny v Prešově, která má jednu z nejbohatších sbírek zaměřenou na romskou kulturu a mimo jiné zdramatizovala a uvedla některá romská literární díla.

Romské divadlo má více než stoletou historii. Přestože po celé Evropě existuje celá řada aktivních romských divadel, je jejich aktivita neviditelná a zůstává v izolaci mimo hlavní kulturní a vzdělávací proud. Proč tomu tak je?

Diskuze se zúčastní výtvarník Josef Fečo, herec František Balog, překladatelka a vědecko-výzkumná pracovnice Státní vědecké knihovny v Prešově Erika Godlová. Dále vedoucí oddělení dokumentárně - informačního centra romské kultury Státní vědecké knihovny Roman Čonka a ze stejného oddělení také Jana Gáborová-Kroková. Setkání moderuje tisková mluvčí Muzea romské kultury a vedoucí romské online televize Tuke.TV Alica Zikmund Heráková.

Odkaz na online debatu bude zveřejněn na facebookové události.

 

Úterý 3. listopadu

17:00 online prezentace Independent Theater Maďarsko

Maďarské Nezávislé divadlo od roku 2007 iniciuje dialog o sociálních otázkách, které se dotýkají nás všech. V online prezentaci představí krátká videa různých evropských romských divadelních her, výstavu o současných romských umělcích a představí také první mezinárodní romskou dramatickou sbírku - Roma Heroes.

Prezentace proběhne na odkazu zveřejněném na facebookové události.

18:00 divadelní představení Chameleon Girl

V online přímém přenosu vám Independent Theater představí svou autorskou tvorbu. Hlavní roli v tomto monodramatu ztvárňuje herečka Emilia Lovas.

 Pomocník pokládá zdánlivě průměrné dospívající dívce otázky, aby pochopil, proč udělala to, co udělala, proč se chce rozhodovat určitým způsobem. Dívka vzpomíná na situace a zkušenosti, z nichž ne všechny jsou její vlastní. Prostřednictvím příběhů této dívky se můžeme dozvědět o výzvách jejich prarodičů, sester, učitelů, vrstevníků z mateřských škol a spolužáků. Dívka se dokáže asimilovat se vším a s každým, čte myšlenky a vzpomínky ostatních a odmítá následovat něčí příklad. Chce místo toho žít svůj vlastní život.

Příběh superhrdinky byl vytvořen na základě skutečných příběhů romských mladíků účastnících se workshopu “Roma Heroes” v Independent Theater.

Představení proběhne na odkaze zveřejněném na facebookové události.

 

19:30 online debata s herci a autory představení Chameleon Girl

Chameleon Girl byla napsána na základě skutečných příběhů mladých Romů. Hra se zaměřuje na relevantní témata pro romské a neromské mládežníky. Podněcuje diskuzi publika a zdůrazňuje podrobnosti a rozdíly romských a neromských mladých lidí, kde podporuje vzájemné pochopení.

Debaty se zúčastní režisér představení a pedagogický vedoucí Independent Theater Tamás András Szegedi. Představitelka hlavní role Emilia Lovas a operativní vedoucí Independent Theater a dramaturg představení Marton Illes. Diskuzi moderuje tisková mluvčí Muzea romské kultury a vedoucí romské online televize Tuke.TV Alica Zikmund Heráková.

Odkaz na setkání bude zveřejněn na facebookové události.

www.araart.cz

Mohlo by vás také zajímat...

ČR: Ocenění se uděluje k ohodnocení dlouhodobých zásluh o rozvoj knihovnictví v obcích a mimořádného přínosu k rozvoji veřejných knihovnických a informačních služeb ve dvou kategoriích – „základní knihovna“ a „významný počin v oblasti poskytování veřejných knihovnických a informačních služeb“.

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Soutěže a festivaly
Co se děje
27.11.2020

PRAHA, ČR: Barbora Poláková, Ondřej Ruml, Beata Hlavenková, Radek Baborák, Terezie Vodička Kovalová, Jiří Vodička, Miroslav Sekera a řada dalších hudebníků zpříjemní nejen dětem čekání na Ježíška. Zapojili se totiž do příprav on-line adventního kalendáře festivalu Struny dětem. Na festivalových stránkách www.strunydetem.cz se už od první adventní neděle 29. listopadu bude každý den o půlnoci otevírat nové hudební okénko. Adventní pozdrav festivalových umělců vždy uvede originální stand-up hudební pranostika v podání „světočeského hudebního teoretika Petra Balzáma“. Jednotlivé příběhy budou i součástí tradičního adventního kalendáře ČT:D.

Celá ČR, Hl. m. Praha
Děti a mládež, Instituce a kulturní zařízení, Hudba, Soutěže a festivaly
Co se děje
27.11.2020

ČR: Předvánoční Adventní koncerty České televize se v letošním roce budou konat již po třicáté. Jedna z nejstarších dobročinných sbírek u nás od svého vzniku podpořila na 120 neziskových organizací a rozdělila přes 217 milionů korun. Výtěžek z jubilejního ročníku pomůže institucím provozujícím chráněné bydlení, výcvik asistenčních psů, centrum pro osoby s tělesným hendikepem a školu pro děti s kombinovaným postižením. Obvyklé čtyři adventní podvečery letos doplní také mimořádný, pátý koncert, jehož výtěžek bude věnován neúplným rodinám – samoživitelkám a samoživitelům.

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Hudba
Co se děje
27.11.2020

PRAHA: V úterý 24. listopadu, přesně měsíc před Vánoci, oslavil český basbarytonista Adam Plachetka vydání nového muzikálového alba Music Man. Na střechu Lucerny si přizval i hvězdného kmotra, herce a zpěváka Vojtu Dyka. Humorem sobě vlastním dotáhli oba umělci slavnostní křest k dokonalosti. Sociální distanc maximálně dodrželi i při samotném slavnostním polití alba – předali si ho na lopatě.

Celá ČR
Knihy, literatura, média, Hudba
Co se děje
27.11.2020