ČR-ZAHRANIČÍ: Více než 160 filmů ze 37 zemí světa se představí na 3. ročníku mezinárodní filmové přehlídky A-FilmTeensFest 2023 (AFTF), jejímž generálním partnerem je Nadační fond ŠKODA AUTO. Poutavé, originální a často i překvapivé snímky vytvořili děti a teenageři ve věku mezi šesti a dvaceti lety, více než třetina z nich je z České republiky. Festival začíná 8. února a jako jediný svého druhu v Česku umožňuje zhlédnout všechny filmy online a zdarma na www.afilmteensfest.com. Letos poprvé startuje i filmová soutěž „Můj domov?! aneb Můj vztah k místu, kde žiji a dospívám“. Tu AFTF vyhlašuje spolu s generálním partnerem, Nadačním fondem ŠKODA AUTO, pro nejmladší generaci filmařů z Mladoboleslavska, Rychnovska a Vrchlabska. Festival nabízí také projekce ve vybraných kinech, workshopy na téma kyberšikany a fake news, bezplatné filmové dílny spojené s konzultacemi s profesionály i možnost položit mladým tvůrcům svoje dotazy online. Přehlídku zakončí 12. března slavnostní předávání cen.
„Mezi 8. únorem a 12. březnem bude nabídka festivalových filmů na internetu k dispozici ve více než 25 blocích. Z témat si mohou vybrat jak nejmenší diváci třeba z mateřských škol, tak maturanti,“ uvádí ředitelka festivalu Zuzana Dražilová. A dodává, že filmy jsou tematicky členěny do sedmi základních sekcí: Ochraň Zemi v každé zemi, Znamení doby, Přežít v systému, Kořeny, Já i moji blízcí, Vnitřní světy a Radost. Všechny snímky mají české, anglické a letos i ukrajinské podtitulky.
"Projekce určené pro školy nabídnou kinosály v Mladé Boleslavi, Mnichově Hradišti, Jilemnici, Vrchlabí, Rychnově nad Kněžnou a Dobrušce. „Školy si samy mohou za symbolické vstupné zvolit program vhodný do výuky. Promítané snímky s diváky rozeberou naši odborní lektoři,“ říká Dražilová. Přehlídku doprovázejí i workshopy na témata kyberšikany, kritického myšlení a fake news. Konat se budou i bezplatné filmové dílny: první z nich začíná v Mladé Boleslavi už 14. ledna.
„Jde nám nejen o kulturní zážitky a zábavu, ale také o výchovu, neformální vzdělávání a zprostředkování informací, znalostí a dovedností prostřednictvím audiovizuální tvorby. Chceme inspirovat pedagogy a pracovníky s mládeží. K online festivalovým projekcím se dosud přihlásilo více než 120 základních a středních škol, základních uměleckých škol, dětských domovů a léčeben, domů dětí a mládeže a dalších organizací především ze Středočeského, Královéhradeckého a Libereckého kraje, ale i z dalších oblastí Česka. To je dvakrát více než v loňském ročníku,“ upřesňuje Dražilová.
Podle ní festival tříbí u dětí a teenagerů estetiku i morální a sociální vnímání. „Působí ale také na rozvoj kritického myšlení dnešní mládeže prostředky, které jsou jí nejbližší. Projekt je zároveň prevencí proti šikaně, kriminalitě a dalším sociálně-patologickým jevům mezi dětmi a mladistvými,“ uvádí ředitelka festivalu.
Podpora talentů i sebevědomí
„Všechny přihlášené filmy soutěží v těchto hlavních kategoriích podle žánru: hraná, dokumentární, animovaná, experimentální a jiná tvorba, což jsou například videohry, klipy a podobně. Tvůrci zároveň soutěží v podkategoriích podle věku: do 10 let, od 11 do 14, od 15 do 17 a od 18 do 20 let. Celkem rozdáme 30 cen a další čestná uznání,“ říká Zuzana Dražilová. „Záměrně chceme ocenit co nejvíce dětí a dospívajících. Je důležité podpořit a podchytit jejich talent, a samozřejmě i sebevědomí, motivovat je k činnosti. Právě ve školním věku se člověk formuje pro svůj další život v dospělosti,“ vysvětluje Dražilová.
Společná témata, jiná zpracování
Festivalový program tvoří filmy ze 42 zemí – z Evropy, Kanady, Jižní Ameriky, ale i z Filipín, Jižní Koreje a dalších zemí. „Děti a teenageři přinášejí něco, co ve filmech profesionálních tvůrců poněkud chybí. Je to jiný, velmi autentický a někdy až palčivě upřímný pohled na život a současnou společnost. Nejmladší tvůrci se často zabývají svou identitou: proč jsem tady, odkud jsem, jak mohu se svým životem naložit a přispět k nějaké změně,“ vypráví Dražilová
Porota tak vedle řemeslných dovedností hodnotí u děl sílu obsahu a témat. „Snímky jsou často o hledání sebe sama v současném světě, vyprávějí často o přírodě a změně klimatu nebo o násilí a šikaně mezi vrstevníky. Čím se začínající tvůrci z jednotlivých částí světa liší, je způsob zpracování. Třeba v Kanadě se filmaři zabývají palčivým tématem původních obyvatel. Osobně mě ale překvapilo, kolik mladých českých autorů se zabývalo válkou, tou druhou, ale i první světovou,“ líčí Zuzana Dražilová.
Festival nabízí české mládeži poznat kvalitní tvorbu svých vrstevníků z nejrůznějších částí světa. Ale i naopak: „Zahraničním účastníkům a hostům představíme nejzajímavější začínající tvůrce z Česka. A jejich filmy budeme doporučovat na partnerské zahraniční festivaly. Jen v poslední době získali tři různí čeští autoři významné ceny na třech festivalech: v Dánsku, Jižní Koreji a Španělsku,“ vypočítává Dražilová.
Jak natočit vlastní film?
„Díky našemu generálnímu partnerovi, Nadačnímu fondu ŠKODA AUTO, bez kterého by festival v roce 2023 nevznikl, nabízíme poprvé regionální filmovou soutěž a k ní podpůrné filmové workshopy a konzultace. Uskuteční se na Mladoboleslavsku, Rychnovsku a Vrchlabsku. Konzultace a workshopy mají tvůrcům pomoci dovést jejich nápad k úspěšné realizaci. Účastníci na nich získají know-how, jak svůj námět zpracovat do podoby jednoduchého scénáře, který pak mohou opravdu natočit,“ dodává Zuzana Dražilová. Ta je sama úspěšnou filmovou producentkou. „Soutěž Můj domov?! aneb Můj vztah k místu, kde žiji a dospívám nemá žánrové omezení. Její uzávěrka je 10. května 2023,“ říká Dražilová.
Účast dětských domovů
Festival již podruhé představí Okna do světa - filmové a mediální workshopy pro děti z dětských domovů organizované neziskovou organizací Adonai for People. Na 3. ročníku tak uvedeme i vydařené snímky, které vznikly v domovech v Duchcově a v Kašperských Horách pod vedením profesionálních filmařů,“ dodává ředitelka festivalu.
Slavnostní zakončení festivalu se uskuteční 12. března v Mnichově Hradišti. Zde bude předáno 30 různých cen včetně těch nejvyšších – ceny Vojtěcha Jasného a ceny Bena Barenholtze za přínos v oblasti filmové výchovy v národním i mezinárodním měřítku a ceny Nadačního fondu ŠKODA AUTO udělené za nejlepší film s tématikou udržitelnosti.
AFTF se koná pod záštitou a s podporou hejtmanky Středočeského kraje Mgr. Petry Peckové. Dalšími partnery festivalu a regionální soutěže jsou Středočeský kraj a další úřady (Mladé Boleslavi, Mnichova Hradiště, Vrchlabí, Jilemnice a Rychnova n. K.), DDM „Na Výstavišti“ v Mladé Boleslavi, Nadační fond Šance pro děti, Kino 70 Jilemnice, KD Střelnice ve Vrchlabí, Kultura Města Mladá Boleslav a.s., Kultura Rychnov nad Kněžnou, s r.o. a další subjekty.
Po skončení filmové přehlídky se uskuteční festivalové Ozvěny, které trvají až do konce školního roku, tedy do 30. června 2023. AFTF v rámci nich nabídne především projekce pro školy v kinech a workshopy na témata kyberšikany a kritického myšlení.
https://www.afilmteensfest.com/cz/
https://www.facebook.com/afilmteensfest2022
https://www.instagram.com/afilmteensfest/
Víte že…
…A-FilmTeensFest spolu s Nadačním fondem ŠKODA AUTO uspořádá bezplatné filmové workshopy a konzultace vedené zkušenými profesionálními filmaři? Ti poradí, jak natočit nebo vylepšit svůj film do 10 minut nebo krátké video. Konat se budou od 14. ledna a uskuteční se v Mladé Boleslavi, ve Vrchlabí a Rychnově.
…na internetu je nabídka festivalových filmů k dispozici ve 30 půlhodinových blocích? Promítány budou i během vyučovacích hodin podle zvolených témat – ekologie, šikana, kybersvět atd., aby je mohly zhlédnout školní děti a mládež. Vybrat je bude možné pro diváky podle věku: 1) do 8 let, 2) 9-11 let, 3) 12-14 let, 4) 15-20 let, 5) 18-20 let.
…A-FilmTeensFest znamená: A = kvalitní audiovizuální dílka, FilmTeens = skvělých filmových teenagerů z celého světa, Fest = na festivalové přehlídce
…přihlášky do soutěže Můj domov?! je možné zasílat až do 10. května 2023 přes web AFTF nebo na email soutez.regiony@afilmteensfest.com? Přihlašovat je možné audiovizuální díla vytvořená hlavně v letech 2020-2023 o stopáži mezi 30 sekundami a 10 minutami. Autoři musí mít zajištěna autorská práva pro nekomerční užití. Oceněné filmy zveřejní porota složená ze zástupců AFTF, Nadačního fondu ŠKODA AUTO a NF Šance pro děti do 5. 6. 2023 na webu AFTF. Předání cen pak proběhne 12. 6. 2023 dopoledne v Muzeu Škoda Auto během zahájení Mladoboleslavského filmového festivalu. Vítězné filmy budou dlouhodobě umístěny na webu AFTF a případně doporučovány i na mládežnické festivaly v zahraničí.
…mezinárodní A-FilmTeensFest se poprvé konal v roce 2019 jako Teenfilmfest.cz? Je členem YCN (Youth Cinema Network), organizace sdružující různé subjekty zabývající se audiovizuální výchovou na mezinárodní úrovni. „Spolupracujeme s řadou zahraničních festivalů podobného typu, které nám doporučují nejlepší filmy ze svých i jiných zemí,“ říká Zuzana Dražilová; jde např. o Fresh FF (Irsko), Camera Zizanio (Řecko), Four River (Chorvatsko), NUFF (Norsko), NEXT (Dánsko), Madrese IFF (Irán), BIKY (Jižní Korea), SPARKS a Wicked Wales (Velká Británie), Film Factory (Slovinsko), Lahore ICHFF (Pákistán), Reel Youth (Kanada), IYFF Plasencia Encorto (Španělsko) a více dalších.
…mladým filmařům z dětských domovů pomohla vytvořit jejich festivalová díla Barbora Chalupová (mj. spoluautorka dokumentu V síti), Veronika Korčáková, Marie Magdalena Kochová a Karel Čtveráček.
Zuzana Dražilová
Filmová producentka, zakladatelka neziskových organizací Adonai for People o.p.s. a Dokumenty, mládež & společnost, z. s., a také Sunfilms s.r.o., se narodila 23. srpna 1968. Po maturitě na prestižním matematicky zaměřeném gymnáziu v Praze a krátkém působení jako elévka v Západočeském divadle v Chebu začala navštěvovat tzv. Lidovou konzervatoř (nyní Konzervatoř Jaroslava Ježka), literárně-dramatický obor. Působila zde řada skvělých pedagogů (prof. PhDr. Ivan Vyskočil, Otakar Roubínek, Hana Smrčková, Jaroslav Dušek, Zdena Hadrbolcová ad), kteří ji velmi v jejím profesním životě ovlivnili. V té době si vyzkoušela i práci uklízečky, referentky v Kulturním domě hl. m. Prahy a produkční koncertní síně Chodovská tvrz.
Je absolventkou Katedry produkce FAMU a semestrálních studií „Mírových a sporných řešení“ na The American University ve Washingtonu D.C.. V současné době se zaměřuje především na filmovou, audiovizuální a mediální výchovu dětí a mládeže a přes 20 let realizuje různé projekty, kulturní a vzdělávací akce. K jejím filmařským zkušenostem patří i práce se sociálně či jinak znevýhodněnou mládeží. Poprvé natáčela s teenagery v roce 1994 při výrobě pražské části velmi oblíbeného pořadu pro děti „Why Don´t You“/„Proč to neuděláte?“ televize BBC.
Jako producentka je podepsána pod mnoha výraznými dokumentárními projekty a cykly. K nim patří například Zmizelí sousedé aneb Pátrání kamerou teenagerů po stopách Židů, který získal řadu festivalových cen. Realizovala rovněž Dcery 50. let - svědectví 35ti dcer politických vězňů 50. let natočená studenty FAMU pod záštitou Václava Havla a supervizí režisérky Heleny Třeštíkové. Projekt získal cenu „Zlatá hvězda“ Evropské komise a byl distribuován do více než 2 800 škol a 100 různých institucí v zemích EU. Byla také producentkou cyklu Děti padesátých let (vyrobil Sunfilms s.r.o.) o osudech dětí politických vězňů (koprodukce s ČT a FAMU; čtyři z 12 dokumentů byly oceněny v USA na Worldfestu v Houstonu a New York IIFVF).
Zuzana Dražilová má zkušenost i s filmovou distribucí: byla jednatelkou a ředitelkou firmy Sunfilm s.r.o. Ta distribuovala na území ČR a SR především celovečerní hrané umělecké filmy z celého světa, ověnčené Oscary či jinými významnými oceněními. Díky ní vidělo tuzemské publikum například filmy Lola běží o život, Pravidla moštárny, Charakter, Antonia, Hlavní nádraží, Marná lásky snaha, Příběh Alvina Straighta a další.
Působila také jako pedagožka produkce na střední škole reklamní a umělecké tvorby Michael.
HRADEC KRÁLOVÉ: Na 600 umělců, 130 koncertů, 50 představení či debat - to je historicky největší 27. ročník festivalu Rock for People, který již od tohoto čtvrtka promění na čtyři dny Hradec Králové v centrum kulturního života a nezapomenutelných zážitků. Festival, který vystoupal mezi první ligu i v rámci evropských festivalů, přiváží do Parku 360 světové hvězdy v čele s jednou z největších rockových kapel současnosti MUSE, králi metalu Slipknot, fenoménem Machine Gun Kellym a čerstvými držiteli Brit Awards The 1975. Fanoušci se mohou těšit ale i například na Simple Plan, Papa Roach, Billy Talent, Nothing But Thieves nebo Hollywood Undead. “Už se nemůžeme dočkat, až za dva dny otevřeme brány festivalu a opět po roce přivítáme první nadšené fanoušky, kteří mají ještě živě v paměti loňský legendární vyprodaný ročník,” říká Michal Thomes a dodává: “Snový areál nám roste před očima, finalizujeme přípravy a ladíme vše k dokonalosti. Už teď je jasné, že nás opět čeká přelomový ročník.” Organizátoři v posledních dnech pocítili enormní nárůst prodejů vstupenek. Některé druhy vstupenek jako VIP a Comfy+ jsou již zcela vyprodané.
PRAHA-ČR: V úterý 6. června 2023 byla otevřena Celostátní galerie kreativců. Je určena pro registraci kreativních profesionálů, kteří chtějí nabízet své služby v rámci dotační výzvy Kreativní vouchery financované z Národního plánu obnovy. Malé a střední podniky, které se do této výzvy rozhodnou zapojit, si pak v této databázi budou moci vybrat partnera pro kreativní spolupráci.
KRÁLOVÉHRADECKÝ KRAJ-ZAHRANIČÍ: Zástupci Divadla Drak a Regiony Mezinárodního divadelního festivalu Hradec Králové Tomáš Jarkovský a Barbora Kalinová navštívili díky podpoře Královéhradeckého kraje a programu Podpora mobility v kultuře Edinburgh International Children's Festival. Tento festival je jeden z největších světových festivalů zaměřených na divadelní představení určená dětskému publiku, Během svého třídenního pobytu zde navštívili šest divadelních představení, dvě debaty na témata Queer tvorba pro mladé publikum a Klimatická úzkost a zúčastnili se setkání s promotéry s celého světa.
Děkujeme za podporu Královéhradeckému kraji, Divadlo Drak a Regiony Mezinárodní divadelní festival Hradec Králové.
ČR: Nejnovější kniha Pavla Šuby se zabývá stále dosud ne úplně probádanou událostí z června 1945 – Hladovým pochodem tří tisíc sudetských Němců z Krnova do Králík. V rámci divokého odsunu byli staří lidé, ženy a děti nesmyslně hnáni přes celé Jeseníky. Každý desátý člověk tento stodvacetikilometrový pochod nepřežil. Autor opět bádal v archivech, pátral po vzpomínkách v německých materiálech, vyslechl vyprávění posledních pamětníků.
Pavel Šuba ale nezůstal u prostého popisu tohoto traumatu. Příběh beletrizoval a vypráví ho v současnosti prostřednictvím fiktivního bruntálského rodáka Josefa Böhmische (nechodící encyklopedie). Díky tomu se kniha stává zároveň jakýmsi sarkastickým průvodcem Bruntálu (Bruntál je druhé největší město okresu Bruntál).
Například historik Jiří Glonek po přečtení románu napsal: „Prolnutí historických reálií s poněkud absurdním bojem jednoho zapomenutého “dědka” o zdánlivě bezvýznamnou lavičku dodává celé knize velice silný náboj, který čtenáře nutí přemýšlet nad naší minulostí i současností.“
Knihu, kterou podpořil Česko-německý fond budoucnosti, vydává autor samonákladem.