PRAHA: Muzeum hl. m. Prahy se zapojilo do prvního ročníku Mezinárodního dne koláže, který se koná 12. května 2018. Muzeum již řadu let pořádá přednášky a workshopy s tématem koláže, a to jak pro školy, tak pro veřejnost, a na tento den si připravilo bohatý program. V přednáškovém sále budou probíhat workshopy a přednášky pod vedením kolážistů Jitky Kopejtkové a Jakuba Viliše a od 12. května do 19. května zde budou vystavena díla českých kolážistů.
První ročník Mezinárodního dne koláže iniciuje americký magazín Kolaj. K začátku nové umělecké tradice připravuje speciální vydání, v němž se objeví příspěvky od mnoha současných, převážně amerických a zahraničních autorů koláží. Tato akce si zároveň klade za cíl propojovat jednotlivé umělce, skupiny i zájemce a motivovat je v další tvorbě. Proto nepřekvapí, že kromě amerických měst, např. New York, New Haven, Vermont, Portland, Minneapolis, se do akce zapojila i města jako Madrid, La Rochelle, Brusel, Paříž, Budapešť nebo třeba kanadský Montreal, mexická Tijuana, brazilské Sao Paulo a izraelská Herzliya. Magazín Kolaj je hlavním partnerem dne, který sdružuje jednotlivé instituce a zájemce o koláž, a to i prostřednictvím hashtagu #WorldCollageDay.
V Muzeu hl. m. Prahy se tak setkají skupiny vizuálních umělců s vášní pro ruční tvorbu koláží. Ti zde představí nejen svou tvorbu v rámci výstavy (od 12. května do 19. května), ale zároveň pro návštěvníky připravují bohatý program k oslavě. Výstava představí vybrané autory, průřez kolážovou tvorbu výtvarníků ze skupiny Hand Pleasure a Jitku Kopejtkovou.
Autoři akce pro Vás v Mezinárodní den koláže 15. května připravily bohatý program.
Od 9:00 do 18:00 hod. si mohou návštěvníci vyzkoušet tvorbu vlastní koláže – od recyklované přílohy Hospodářských novin (Magazín Proč ne?) po tvorbu na luxusní knižní papír značky Munken. Vytvořená díla budou označena památečním razítkem akce. Po celý den budou mít návštěvníci možnost se osobně seznámit a promluvit si s iniciátory akce a také si prolistovat především zahraniční publikace věnované koláži. K dispozici zde budou i prodejní stánky s různými produkty, např. oblečením, ale i sešity a bloky s motivem koláže. Celodenní program je otevřený pro širokou veřejnost a vstup na akci je v rámci vstupného do muzea.
Autorka akce
Jitka Kopejtková
Kontakt pro bližší informace:
ČR: Knihovny zareagovaly bezprostředně po vypuknutí konfliktu a s příchodem lidí prchajících před válkou na Ukrajině veřejně deklarovaly, že jejich informační, vzdělávací a komunitní služby jsou k dispozici i nově příchozím. Do podpory se zapojily nejen jednotlivé knihovny, ale také knihovnické spolky a sdružení – Sdružení knihoven ČR a Svaz knihovníků a informačních pracovníků. Velmi důležitá byla finanční podpora komunitní a vzdělávací roli knihoven ze strany Nadace OSF, která tyto aktivity v roce 2022 podpořila částkou 902 000 Kč.
ČR: Národní pedagogický institut připravil revizi RVP (Rámcových vzdělávacích programů) pro všechny oblasti vzdělávání, tedy i Umění a kultura. Je sotva pochopitelné, že tato oblast se jakousi setrvačností vyučuje na 90 % škol pouze jako tzv. výtvarka a hudebka. Důvodem je pravděpodobně fakt, že v těchto oborech připravuje budoucí učitele síť Pedagogických fakult. Oblast umění je však výrazně širší a bohatší, nezahrnuje jen hudbu, výtvarné umění a literaturu (vyučovanou v rámci ČJ), ale také divadlo, tanec, film a veškeré přesahy a synergie uměleckých oborů.
A toto komplexní pojetí umění jako živého organismu ovlivňujícího náš každodenní život najdeme právě v Koncepci B chystané a diskutované revize RVP. Konečně!
ČR: Z aktuálního vydání tohoto dvouměsíčníku slováckého regionu se dozvíte, že v roce 2021 byla pro veřejnost otevřena nová expozice v Památníku bratří Mrštíků v Divákách. Dále se seznámíte s tím, jak v obcích probíhají nářeční výzkumy a sami posoudíte, zda by byly vhodné také pro vaše bydliště. Ve druhém díle cyklu, zaměřeném na malá vesnická a soukromá muzea, zjistíte, jak postupovat při jejich zakládání. Úvodní částí pak začíná nový seriál, a to o historii šibenic na jihovýchodní Moravě.