PRAHA: Muzeum hl. m. Prahy se zapojilo do prvního ročníku Mezinárodního dne koláže, který se koná 12. května 2018. Muzeum již řadu let pořádá přednášky a workshopy s tématem koláže, a to jak pro školy, tak pro veřejnost, a na tento den si připravilo bohatý program. V přednáškovém sále budou probíhat workshopy a přednášky pod vedením kolážistů Jitky Kopejtkové a Jakuba Viliše a od 12. května do 19. května zde budou vystavena díla českých kolážistů.
První ročník Mezinárodního dne koláže iniciuje americký magazín Kolaj. K začátku nové umělecké tradice připravuje speciální vydání, v němž se objeví příspěvky od mnoha současných, převážně amerických a zahraničních autorů koláží. Tato akce si zároveň klade za cíl propojovat jednotlivé umělce, skupiny i zájemce a motivovat je v další tvorbě. Proto nepřekvapí, že kromě amerických měst, např. New York, New Haven, Vermont, Portland, Minneapolis, se do akce zapojila i města jako Madrid, La Rochelle, Brusel, Paříž, Budapešť nebo třeba kanadský Montreal, mexická Tijuana, brazilské Sao Paulo a izraelská Herzliya. Magazín Kolaj je hlavním partnerem dne, který sdružuje jednotlivé instituce a zájemce o koláž, a to i prostřednictvím hashtagu #WorldCollageDay.
V Muzeu hl. m. Prahy se tak setkají skupiny vizuálních umělců s vášní pro ruční tvorbu koláží. Ti zde představí nejen svou tvorbu v rámci výstavy (od 12. května do 19. května), ale zároveň pro návštěvníky připravují bohatý program k oslavě. Výstava představí vybrané autory, průřez kolážovou tvorbu výtvarníků ze skupiny Hand Pleasure a Jitku Kopejtkovou.
Autoři akce pro Vás v Mezinárodní den koláže 15. května připravily bohatý program.
Od 9:00 do 18:00 hod. si mohou návštěvníci vyzkoušet tvorbu vlastní koláže – od recyklované přílohy Hospodářských novin (Magazín Proč ne?) po tvorbu na luxusní knižní papír značky Munken. Vytvořená díla budou označena památečním razítkem akce. Po celý den budou mít návštěvníci možnost se osobně seznámit a promluvit si s iniciátory akce a také si prolistovat především zahraniční publikace věnované koláži. K dispozici zde budou i prodejní stánky s různými produkty, např. oblečením, ale i sešity a bloky s motivem koláže. Celodenní program je otevřený pro širokou veřejnost a vstup na akci je v rámci vstupného do muzea.
Autorka akce
Jitka Kopejtková
Kontakt pro bližší informace:
HODICE: Knihovnou roku 2024 je Místní knihovna v Hodicích. Městská knihovna Chodov si odnesla cenu za realizaci odvážného a inovativního konceptu samoobslužné komunitní knihovny a Městskou knihovnou roku 2024 se stala Městská knihovna T. G. Masaryka Šumperk. Ocenění MARK pro mladé knihovníky převzal Bc. Michal Jokeš z Městské knihovny v Praze. Ceny byly slavnostně předány 10. října 2024 v Zrcadlové kapli v Klementinu, sídle Národní knihovny ČR.
ČR-ZAHRANIČÍ: Zamek Cieszyn vás zve k účasti na 23. ročníku přehlídky nejlepších diplomových prací v oboru užité grafiky a designu z Polska, České republiky, Slovenska a Maďarska a také studentů z těchto zemí studujících na zahraničních univerzitách. Práce v podobě ilustrací (grafiky, fotografii, náhledů) a krátkého popisu je možné nahrávat do 3. listopadu 2024.
ŠTOLMÍŘ U ČESKÉHO BRODU: Začátkem října se v s kostele sv. Havla ve Štolmíři u Českého Brodu konal výjimečný koncert duchovní hudby. Renomovaný soubor pro historicky poučenou interpretaci Musica Florea zde pod vedením dirigenta Marka Štryncla provedl Kyrie a Gloria in G Jana Křtitele Vaňhala (1739–1813) a v české premiéře pak Requiem d moll Jana Zacha (1713-1773).
ČR-PRAHA: Sokolové si již pošesté připomínali Památný den sokolstva – 8. října – jako významný den České republiky. Po celé republice se konaly pietní akty k uctění památky sokolů, kteří obětovali své životy v boji za svobodu, demokracii a samostatnost.
Památný den sokolstva uctívá nejen pět tisícovek sokolů a sokolek, kteří položili své životy v protinacistickém odboji, a mezi nimiž bylo i na 150 spolupracovníků výsadku Anthropoid, ale i všechny ty, kteří padli v 1. světové válce v řadách československých legií a v řadách 3. protikomunistického odboje.
"Zakladatelé dali Sokolu do vínku ryze demokratické zásady, na nichž sokolská organizace stojí. Jakákoliv totalitní moc tak byla, a vždy bude, pro naši členskou základnu zcela nepřijatelná. I to je skutečnost, kterou si dnešního dne připomínáme," zdůraznil Martin Chlumský, starosta České obce sokolské