neděle
2. dubna 2023
svátek slaví Erika
Obálka časopisu
© Petr PavlicaLednovo-únorový Malovaný kraj

ČR: Titulní strana časopisu nabízí pohled na zasněžený kuželovský mlýn, na zadní straně začíná cyklus představující památné stromy Slovácka – na úvod letitá Bzenecká lípa.

Autor článku: 
Malovaný kraj

Z obsahu dvouměsíčníku se jistě sluší připomenout dvoustranu věnovanou rukopisným kancionálům horňáckých autorů z 18. století. Prvním dílem se zde prezentuje seriál zasvěcený malým obecním a spolkovým muzeím. K aktuální problematice epidemií do jisté míry odkazuje příspěvek Počátky očkování proti pravým neštovicím v Lanžhotě. Nechybí ani medailon kněze a filozofa Filipa Gorazda Martinka, pocházejícího ze Strážnice. Další článek představuje známou spisovatelku Květu Legátovou; tentokrát ovšem v jejím civilním učitelském povolání a pod jejím pravým jménem Věra Hofmanová. Už 83. díl dlouhodobé série Výrobci krojů na Slovácku zve čtenáře k Janě Smutné ze Vnorov. A těšit se můžete rovněž na rozhovor s herečkou Kristýnou Daňhelovou, původem z Uherského Hradiště, která byla loni v užší nominaci na Cenu Thálie. Ten, koho zajímá ornamentální výzdoba, se dozví, jak je to v současnosti s malovaným ornamentem na Hanáckém Slovácku. Za zmínku pak jistě stojí další nové seriály – Dětské cimbálové muziky jihovýchodní Moravy, Zajímavosti slováckých písní a Řeky a potoky jihovýchodní Moravy.

 

Více se o obsahu periodika a jeho zaměření dozvíte na webových stránkách www.malovanykraj.cz

Mohlo by vás také zajímat...

ČR: Knihovny zareagovaly bezprostředně po vypuknutí konfliktu a s příchodem lidí prchajících před válkou na Ukrajině veřejně deklarovaly, že jejich informační, vzdělávací a komunitní služby jsou k dispozici i nově příchozím. Do podpory se zapojily nejen jednotlivé knihovny, ale také knihovnické spolky a sdružení – Sdružení knihoven ČR a Svaz knihovníků a informačních pracovníků. Velmi důležitá byla finanční podpora komunitní a vzdělávací roli knihoven ze strany Nadace OSF, která tyto aktivity v roce 2022 podpořila částkou 902 000 Kč.

Celá ČR, zahraničí
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Vzdělávání, Menšiny a cizinci
Odborné studie a recenze, Co se děje
30.03.2023

ČR: Národní pedagogický institut připravil revizi RVP (Rámcových vzdělávacích programů) pro všechny oblasti vzdělávání, tedy i Umění a kultura. Je sotva pochopitelné, že tato oblast se jakousi setrvačností vyučuje na 90 % škol pouze jako tzv. výtvarka a hudebka. Důvodem je pravděpodobně fakt, že v těchto oborech připravuje budoucí učitele síť Pedagogických fakult. Oblast umění je však výrazně širší a bohatší, nezahrnuje jen hudbu, výtvarné umění a literaturu (vyučovanou v rámci ČJ), ale také divadlo, tanec, film a veškeré přesahy a synergie uměleckých oborů.

A toto komplexní pojetí umění jako živého organismu ovlivňujícího náš každodenní život najdeme právě v Koncepci B chystané a diskutované revize RVP. Konečně!

Celá ČR
Děti a mládež, Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Divadlo a tanec, Hudba, Výtvarné umění, Ostatní, Vzdělávání
Co se děje
31.03.2023

ČR: Letošní, již 23. ročník pohádkové Noci s Andersenem, která se koná  v pátek 31. března 2023, proběhne na více než 1.700 místech naší planety a nočního čtení pohádek si užije více než 100.000 dětí i dospělých!

Zlínský kraj
Děti a mládež, Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Soutěže a festivaly
Co se děje
29.03.2023

ČR: Z aktuálního vydání tohoto dvouměsíčníku slováckého regionu se dozvíte, že v roce 2021 byla pro veřejnost otevřena nová expozice v Památníku bratří Mrštíků v Divákách. Dále se seznámíte s tím, jak v obcích probíhají nářeční výzkumy a sami posoudíte, zda by byly vhodné také pro vaše bydliště. Ve druhém díle cyklu, zaměřeném na malá vesnická a soukromá muzea, zjistíte, jak postupovat při jejich zakládání. Úvodní částí pak začíná nový seriál, a to o historii šibenic na jihovýchodní Moravě.

Celá ČR, Jihomoravský kraj, Zlínský kraj
Cestovní ruch, Děti a mládež, Architektura, Hudba, Výtvarné umění, Lidová kultura, Senioři, Památky, Soutěže a festivaly, Vzdělávání
Co se děje
29.03.2023