pondělí
29. dubna 2024
svátek slaví Robert



Kroniky, kronikáři, muzea a archivy v Libereckém kraji

Kronikáři v SemilechSEMILY: Náš seriál, v němž postupně mapujeme uvedenou problematiku, postoupil do dalšího kraje, a to Libereckého. Dnes vám představíme situaci v okrese Semily. Muzeum Českého ráje v Turnově nepřerušilo spolupráci s kronikáři a se Státním okresním archivem Semily (SOkA) se každoročně podílí na jejich setkání. Ředitelka turnovského muzea PhDr. Vladimíra Jakouběová tuto spolupráci přibližuje: „SOkA připravuje společně s kronikáři projekt ´Tvář našich měst a obcí na počátku XXI. století´, který využíváme ve výzkumných projektech při dokumentaci sídel a architektury a dalších nemovitých památek. Kronikářů je v našem okrese opravdu mnoho a pracuje se nám s nimi velmi dobře. V ostatních okresech Libereckého kraje je to již horší. Jsou tam sice také výborní kronikáři, ale je jich bohužel málo. V posledních čtyřech letech využíváme kooperace kronikářů při plnění  ´Koncepce účinnější péče o tradiční lidovou kulturu v České republice´.To znamená, že se podílejí zejména na zpracování výzkumných projektů formou dotazníků. Některé kronikáře jsme podnítili k tomu, že začali vedle vlastních kronikářských zápisů také sami dokumentovat i projevy tradiční lidové kultury. A tak vznikají třeba slovníky nářečí, záznamy o lidové stravě a o obyčejích.

Součástí seminářů pro kronikáře, na nichž vystupují jako hosté památkáři či pracovníci Krajského úřadu Libereckého kraje, pravidelně bývají také informace o činnosti muzea a nechybí ani podněty k další spolupráci. Na zatím posledním setkání v listopadu 2007 zazněla přednáška pracovníka muzea PhDr. Michala Babíka na téma Počátky sjednocené Evropy. Muzeum spolu se SOkA nabízí pomoc při zajišťování materiálů, poradenství s výstavami a podobnými projekty, které připravují kronikáři ve svých obcích při různých výročích. V rámci badatelské služby pomáhají muzejníci i se zpracováním pramenů.

„V semilském okrese se o kronikáře staralo tehdejší Okresní muzeum Českého ráje v Turnově (dnes Muzeum Českého ráje v Turnově – pozn. redakce). Platilo je z rozpočtu Okresního národního výboru Semily a organizovalo pro ně kronikářské soutěže. Po roce 1989 po vzájemné dohodě převzal péči o kronikáře Okresní archiv Semily (SOkA). Snažili jsme se, aby se kronikářství očistilo od propagandy, a aby obce kronikáře patřičně honorovaly. A tak jsme tehdy oprášili prvorepublikový zákon o pamětních knihách obecních a prováděcí vládní nařízení. Referát kultury Okresního úřadu (OkÚ) je vydal ve zvláštním čísle zpravodaje OkÚ i s doporučením velikosti úvazku kronikáře podle počtu obyvatel v obci. Na nás pak bylo, abychom při pravidelných návštěvách obcí zdůrazňovali význam kronikářské práce,“ vysvětluje ředitel SOkA Semily PhDr. Ivo Navrátil.

V roce 1995 se otevřela nová budova SOkA Semily a kronikáři v ní našli nepřeberný zdroj historických pramenů a také azyl pro každoroční podzimní setkání. Ta jsou připravována ve spolupráci s Muzeem Českého ráje v Turnově a s některým z městských památkářů. Nikdy nechybí zajímavý host s přednáškou – např. o genealogii, heraldice, archeologii nebo na nějaké historické téma. O své zkušenosti se podělil i kronikář Velké Chuchle Mgr. Tomáš Hromádka, redaktor webu Kroniky a kronikáři. Na loňském semináři se hovořilo mimo jiné o již zmíněném společném projektu „Tvář našich měst a obcí na počátku XXI. století“, účastníci sekání mohli nahlédnout do řady obecních kronik, mluvilo se o novinkách ve světě archivů, muzeí a kronik. Letos zvažuje SOKA přizvat na setkání právníka, který by přiblížil problematiku ochrany osobních dat v kronikářském zápisu.

„Kronikáři jsou nesmírně užitečnými spolupracovníky archivářů, muzejníků i památkářů. Díky jejich včasné pomoci se již podařilo zachránit nejednu ohroženou kulturní památku nebo nalezenou archiválii. Mnozí třeba přispěli ke zmapování minulosti ochotnického divadla. Zmíněný projekt Tvář našich měst a obcí má za cíl shromáždit a pro budoucí generace uchovat obraz pokud možno všech obcí v semilském okrese. Námětem fotografií jsou celkové pohledy, náměstí, důležité ulice a prostranství, veřejné či jinak významné stavby, lidová architektura, hřbitovy, krajinně významné a památné stromy. Od roku 2004 se nám podařilo získat dvě desítky velmi významných dokumentací na CD nebo DVD a projekt – s podporou Pekařovy společnosti v Turnově – nadále pokračuje. Také vlastivědný sborník Z Českého ráje a Podkrkonoší vydávaný ve spolupráci turnovského muzea a SOkA, který vychází už 20 let, je určen zejména kronikářům a řada z nich v něm i publikuje,“ říká ředitel SOkA.

Kontinuitu kronikářství se ve zmíněné oblasti podařilo nejen udržet, ale dokonce došlo k omlazení kronikářského sboru. Ze 65 obcí semilského okresu se kronika vede v 63 z nich. Pouze v Harrachově a Jablonci nad Jizerou se zatím nepodařilo vhodného pisatele kronikářských zápisů najít. Navíc se kronika vede i ve třech místních částech, dříve samostatných. Pokud jsou v kronikářských zápisech mezery, SOkA se snaží při jejich zaplňování pomoci.

„Silný citový vztah kronikáře ke kronice a jeho oprávněná pýcha na pečlivě vedené zápisy jsou pochopitelně na překážku chuti ukládat dopsané kroniky do archivu, kam podle zákona patří. Většinu letopisců však přesvědčilo poznání, že nedobytná pevnost klimatizovaných depozitářů nového archivu, plného bezpečnostních a požárních čidel, pečlivá evidence a přísný režim studovny, jsou přece jen větší zárukou uchování jejich díla na věky věků než skříň na úřadě nebo doma. Ostatním jsme nabídli bezplatnou digitalizaci těch svazků kroniky, které nám předají do úschovy, a většinou se jim líbí, že právě díky této technologii mohou mít kroniku nejen na obecním úřadě, ale třeba i ve škole a v obecní knihovně. Jsou dokonce i tací, kteří svazek kroniky hned po dopsání běží uložit do SOkA, protože vědí, že tam mu bude nejlépe,“  popisuje své zkušenosti s ukládaním dopsaných svazků kronik PhDr. Ivo Navrátil.

Právě semilský archiv se jako jeden z mála u nás věnuje problematice kronik a kronikářů i na svých webových stránkách: http://www.archiv.semily.net/kroniky/kronikarstvi.htm. Kromě základních informací tu najdou zájemci i adresář všech kronikářů v okrese, seznam kronik uložených v archivu, přehled digitalizovaných svazků – těch je nyní přes 60, a další potřebné údaje.

Eva Veselá

Mohlo by vás také zajímat...